Weryfikacja tożsamości – czyli bezpieczna pożyczka przez internet

Powrót 31 lipca, 2020

Jeśli wypełnialiśmy kiedyś wniosek o pożyczkę online, najpewniej byliśmy proszeni nie tylko o podanie naszych danych osobowych, ale także o wykonanie przelewu na niską kwotę. Weryfikacja tożsamości może u niektórych budzić niepokój, jednakże jest ona niezbędna do zachowania bezpieczeństwa. Jak wygląda weryfikacja w świetle prawa oraz z jakimi jej formami możemy się spotkać?

Weryfikacja – obowiązek prawny

Niektórzy obawiają się podawać swoje dane osobowe, kiedy ubiegają się o pożyczki przez internet. Warto jednak wiedzieć, że weryfikacja danych osobowych to zarówno forma zapewnienia bezpieczeństwa, jak i dostosowania się do wymogów prawnych.

Weryfikacja tożsamości pożyczkodawcy powinna polegać na potwierdzeniu jego danych poprzez sprawdzenie odpowiednich dokumentów jak dowód osobisty, a także wyciąg z konta bankowego, należącego do tej osoby. Na podstawie ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu instytucje finansowe sprawdzają nasze dane z wiarygodnych źródeł. Natomiast niecały rok temu zostało zaś opublikowane Stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na temat wideoweryfikacji, odnosi się do sposobu weryfikacji naszego wizerunku poprzez zdjęcie lub rozmowę przez kamerę internetową.

Przelew na 1 grosz

Wypełniając wniosek o pożyczkę oprócz podania danych osobowych, jesteśmy proszeni także o wykonanie przelewu na symboliczną kwotę, najczęściej 1 grosza. Dzięki transakcji pożyczkodawca wie, że jesteśmy właścicielami konta.

Przelew jest dodatkowym środkiem bezpieczeństwa, oczekiwanym przez KNF. Dlatego też tak ważne jest, żeby skorzystać z konta przypisanego na nas. Dzięki przelewowi instytucja finansowa otrzymuje zakres informacji, którą może potwierdzić z podanymi przez nas danymi we wniosku.

Szybka pożyczka bez przelewu

Weryfikacja naszej tożsamości jest obowiązkowa, czy zatem pożyczka online bez wykonania przelewu jest możliwa? Okazuje się, że coraz więcej pożyczkodawców, w tym LendOn.pl, korzysta także z innowacyjnych i szybszych metod. Żeby uprościć ubieganie się o pożyczkę, firmy wykorzystują zewnętrzne aplikacje, które automatycznie sprawdzają informacje na naszym koncie.

Może nasunąć się obawa, czy bezosobowy system oparty na algorytmach jest bezpieczny. Musimy mieć jednak świadomość, że aplikacje tego rodzaje nie mają wglądu ani do naszych danych osobowych, ani do danych logowania.

Podstawową zaletą aplikacji jest możliwość sprawdzenia naszej zdolności. System może sprawdzić nasze dochody, liczbę naszych zobowiązań i historię transakcji. Dzięki temu proces rozpatrzenia naszego wniosku jest znacznie krótszy, a jednocześnie zachowuje bezpieczeństwo oraz naszą prywatność.

Dlaczego rozpatrzenie wniosku trwa niekiedy dłużej

Szybka pożyczka w kilkanaście minut to największy atut pożyczkodawców. Czasami jednak musimy zaczekać na weryfikację dłużej. Jakie są najczęstsze powody dłuższego rozpatrzenia wniosku?

Pod uwagę musimy wziąć godziny pracy firmy pożyczkowej. Na stronie internetowej istnieje możliwość złożenia wniosku o dowolnej godzinie. Jednakże jego rozpatrzenie ma miejsce w godzinach pracy konsultantów. Jeśli zatem wysłaliśmy wniosek w godzinach nocnych, będziemy musieli zaczekać najprawdopodobniej do rana.

Ponadto istotny jest bank, w którym mamy konto. Nie od dziś wiadomo, że przelew wykonany między rachunkami tego samego banku przechodzi znacznie szybciej. Kiedy korzystamy z usług innego banku aniżeli pożyczkodawca, będziemy musieli zaczekać na odpowiednią sesją przychodzącą. Na szczęście instytucje finansowe korzystają z różnych banków, co zwiększa szansę otrzymania szybkiej pożyczki.