Co to jest wskaźnik DI?

Powrót 10 sierpnia, 2022

Wskaźnik DI jest brany pod uwagę podczas sprawdzania zdolności kredytowej. Jak go obliczyć? Dowiedz się, dlaczego jest istotny i ile powinien wynosić.

Wskaźnik DI – co to jest?

Wskaźnik DI (ang. Disposable Income) to nic innego jak Twój dochód dyspozycyjny. Mówi on o tym, ile dochodu zostanie Ci po uregulowaniu bieżących zobowiązań i wnioskowanego kredytu.

Jakie zobowiązania są brane pod uwagę? Są to przede wszystkim:

  • aktywne kredyty i pożyczki;
  • wysokość wnioskowanego kredytu;
  • czynsz;
  • rachunki;
  • abonament telefoniczny.

Jak widzisz, do zobowiązań kwalifikują się różne stałe miesięczne obciążenia. Są to wszelkie opłaty, jakie ponosisz w ciągu miesiąca w ramach rachunków czy faktur. Ponadto brana jest pod uwagę rata kredytu, o jaki się ubiegasz. W ten sposób bank sprawdza, czy masz wystarczająco środków, aby ją spłacić.

Jak obliczyć wskaźnik DI?

Obliczenie wskaźnika DI nie należy do skomplikowanych rzeczy. W tym celu nie potrzebujesz żadnych specjalnych algorytmów i kalkulatorów. Co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do jego liczenia?

Po pierwsze musisz znać wysokość swoich zobowiązań. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Składają się bowiem na nie nie tylko kredyty, ale także rachunki i pozostałe opłaty, jakie ponosisz w ciągu miesiąca.

Warto spisać wszystkie rzeczy, za które musisz płacić i policzyć ich łączną wysokość. Dodaj do nich także ratę wnioskowanego kredytu. W ten sposób dowiesz się, ile wynoszą Twoje zobowiązania.

Następnie odejmij je od swoich miesięcznych dochodów netto. Jaki wynik Ci wyszedł? Jeśli dodatni, to super. Im większa różnica, tym większe szanse na przyznanie kredytu. Kiedy jednak wskaźnik DI jest ujemny, bank może odrzucić Twój wniosek.

Jakie znaczenie ma wskaźnik DI?

Dlaczego w ogóle warto liczyć wskaźnik DI? Przede wszystkim dlatego, że jest to jedna z pierwszych rzeczy, którą sprawdzi bank, zanim wyda decyzję o przyznaniu kredytu.

Co więcej, pokazuje on, czy kolejne zobowiązanie nie zagrozi Twojej sytuacji finansowej. Wskaźnik DI mówi jasno o tym, czy Twój obecny dochód umożliwia Ci bezproblemową spłatę dotychczasowych i nowych kredytów.

Jakie inne wskaźniki bank bierze pod uwagę?

Wskaźnik DI nie jest jedynym parametrem, który bank bierze pod uwagę, zanim przyzna komuś kredyt. Są także inne aspekty, które decydują o pozytywnej lub negatywnej opinii. To np.:

  • DTI – stosunek zobowiązań do dochodów w skali miesiąca (KNF nie wymaga już jego stosowania);
  • Dstl – stosunek zobowiązań do dochodów w skali roku – według Rekomendacji S powinien być on na poziomie 40-50%;
  • LtV – stosunek kredytu hipotecznego do zabezpieczenia – według Rekomendacji S wskaźnik ten powinien wynosić maksymalnie 80-90%.

Jak widzisz, wskaźnik DI jest punktem wyjścia do sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej. Warto zatem sprawdzić jego wysokość jeszcze przed złożeniem wniosku. 

Podsumowanie

Banki stosują wiele wskaźników. O zdolności kredytowej decyduje zaś szereg parametrów. Wskaźnik DI to jednak coś, o czym musisz pamiętać. Jeśli Twoje zobowiązania są większe niż Twoje zarobki, bank nie udzieli Ci kolejnego kredytu.