Kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu VAT?

Pożyczasz komuś pieniądze? Dowiedz się, kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu VAT. Jakie warunki muszą być spełnione? Czy możesz być zwolniony z podatku? Sprawdź to w naszym artykule.

Pożyczka a podatek VAT – co trzeba wiedzieć?

Podatek VAT dotyczy większości transakcji w naszym kraju. Podlegają mu towary i usługi. Nie zawsze jednak przepisy mówią jasno o tym, kiedy należy go zapłacić. Dotyczy to np.: pożyczek.

Kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Zacznijmy od tego, że jeśli pożyczka jest opodatkowana podatkiem PCC-3 (od czynności cywilnoprawnych), jest zwolniona z VAT.

Podobnie jest w sytuacji kiedy, pożyczka podlega podatkowi VAT. Nawet w sytuacji, kiedy pożyczkodawca został z niego zwolniony, nie ma obowiązku opłacenia PCC-3.

Pamiętajmy przy tym, że podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy pożyczek prywatnych lub rodzinnych. Jeśli starasz się o pożyczkę z firmy, która się tym zajmuje, nie musisz martwić się podatkiem VAT.

Schody zaczynają się wtedy, kiedy firma udziela pożyczek okazjonalnie, a nie jest to główny trzon jej działalności.

W jakich sytuacjach pożyczka podlega opodatkowaniu?

Dlaczego ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, czy pożyczka podlega opodatkowaniu? Dlatego, że wyroki sądów w tych kwestiach nie były niejednoznaczne.

Można bowiem odnaleźć interpretacje, według których płatnik VAT podlega opodatkowaniu w przypadku pożyczki niezależnie od tego, czy jest to trzon jego działalności. 

Jeszcze inna interpretacja sądu mówi o tym, że okazjonalne udzielanie pożyczek nie podlega podatku VAT. Może za to być to opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Co zatem robić? Powyższe wyroki dotyczyły wybranych firm. Ich sytuacja i forma działalności może być inna od Twojej. Warto zatem poprosić o indywidualną interpretację. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób ma być opodatkowana pożyczka.

Opodatkowanie VAT dla firm pożyczkowych

Kiedy firma udziela pożyczek okazjonalnie sprawa się komplikuje. Znacznie prościej jest w przypadku firm, dla których udzielanie pożyczek jest podstawą działalności.

Ustawa o podatku VAT mówi o tym, że jest to usługa płatna i podlega opodatkowaniu. Jednocześnie 43 ust. 1 pkt 38 ustawy wskazuje, że udzielanie kredytów i pożyczek jest zwolnione z obowiązku płacenia VAT.

Co to oznacza w praktyce? Mówiąc najprościej, pomimo tego, że pożyczka podlega opodatkowaniu VAT, jest z niego zwolniona. Nie oznacza to jednak tego, że firmy pożyczkowe nie muszą dokumentować pożyczek i innych transakcji.  Dotyczy to również firm, które udzielają pożyczek okazjonalne, a indywidualna interpretacja Izby Skarbowej wskazuje na obowiązek VAT.

Podsumowanie

Kiedy pożyczka jest opodatkowana VAT? Obowiązek podatkowy dotyczy przede wszystkim tych firm, które zajmują się na co dzień pożyczaniem pieniędzy. Jeśli jednak starasz się o pożyczkę dla siebie, nie musisz martwić się o dodatkowe opłaty. Leżą one po stronie pożyczkodawcy.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...