Temat na dziś: Wyprawka dla pierwszoklasisty – tornister, piórnik, przybory szkolne

Powrót 28 września, 2019


Zbliżający się początek roku szkolnego zachęca do zakupów wszystkiego, co jest konieczne każdemu rozpoczynającemu edukację pierwszoklasiście.

Standardowym niemalże zestawem elementów, o których kupnie należy pomyśleć jest niezmienny od wielu lat komplet towarzyszący z powodzeniem wielu rocznikom pierwszoklasistów. Oczywiście, niezależnie od podstawowej listy przed skompletowaniem wyprawki warto zorientować się w szkole, co dokładnie będzie wymagane. Co prawda szkoły zazwyczaj pomagają stworzyć właściwą listę i precyzują szczególnie w kontekście podręczników, w co należy wyposażyć ucznia, niemniej warto pamiętać o podstawowym zestawie: plecak, strój na WF wraz z odpowiednim obuwiem, piórnik i przybory szkolne, zeszyty, a także pojemnik na drugie śniadanie.

Warto pamiętać, iż podręczniki i zeszyty ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych (nie tylko dla pierwszoklasistów), są finansowane z budżetu państwa i zapewniane przez szkoły. Rodzice nie muszą więc we własnym zakresie kupować podręczników polonistyczno-społecznych, do przyrody, matematyki i języków obcych . Zakup książek we własnym zakresie dotyczy zatem pozycji pozwalających na poszerzanie wiedzy ponad program szkolny.

O tornistrze słów kilka

Jednym z najistotniejszych elementów szkolnej wyprawki dziecka jest tornister lub plecak, w którym powinno zmieścić się wszystko, co będzie danego dnia potrzebne. Niektórzy twierdzą, że dla pierwszoklasisty najlepszy jest klasyczny tornister z uwagi na swoją ergonomiczną konstrukcję ułatwiającą zachowanie prawidłowej postawy. Nabywając go należy pamiętać, aby był dopasowany do wzrostu dziecka. Nie powinien być szerszy ani dłuższy niż plecy dziecka i musi się kończyć na wysokości ramion. Ważne też, by był lekki. Źle dobrany i nieprawidłowo noszony tornister grozi wadami postawy, zmniejszeniem pojemności płuc. Może też powodować mrowienie rąk oraz bóle głowy. Dzięki temu, że tornister jest usztywniony z każdej strony i najczęściej ma kształt prostokąta, maluchowi łatwiej będzie znaleźć w nim potrzebne przybory. Starajmy się zatem nie kupować tornistra, który w założeniu będzie służył przez kolejne dwa lub nawet trzy lata.

Jeżeli zastanawiamy się natomiast nad zakupem plecaka, który z uwagi na swoją konstrukcję jest zazwyczaj sporo lżejszy, postarajmy się wyszukać model posiadający usztywnienie pleców. Pozwala to rozłożyć nawet bardzo duży ciężar na całą powierzchnię pleców dziecka.

Poza klasycznym tornistrem oraz alternatywą w postaci plecaka, coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest plecak albo tornister z rączką i kółkami pozwalającymi na ciągniecie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku bagażu podróżnego.

Rozwiązanie jest zarówno atrakcyjne z punktu widzenia estetyki, jak też ergonomii, nie mniej jednak decydując się na nie musimy sprawdzić podstawową kwestię, a więc jak wygląda droga do szkoły? Czy ciągnięty na kółkach plecak będzie w stanie sprostać wyzwaniom w postaci nierównych chodników z fatalnie ułożonej kostki? Jeśli mamy wątpliwości, pozostańmy raczej przy klasycznym podejściu i tornistrze.

O czym powinniśmy pamiętać?

Dopuszczalna waga tornistra z wypełnieniem uznana za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa to 15 proc. wagi ucznia. Czyli dziecko ważące 20 kg nie powinno dźwigać więcej niż 3 kg. Należy również zwrócić uwagę na to, czy plecak ma regulowane szelki, usztywnione dno i wyprofilowane plecy wykonane z oddychającego materiału. Optymalna pojemność to 20-25 litrów. Materiał, z którego został wykonany, powinien być odporny na wodę i zabrudzenia, łatwy do utrzymania w czystości, czyli nadający się do prania. Nie może mieć ostrych krawędzi – musi być staranie wykończony i mocno zszyty. Oczywistym jest (choć często pomijanym), iż tornister powinien być wyposażony w odblaski, dzięki którym dziecko będzie widoczne na drodze.

Piórnik i przybory szkolne

Nieco anachroniczny symbol szkoły będący w dalszym ciągu na liście niezbędnego wyposażenia ucznia. Szukając odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Przy ogromnej dostępności i zróżnicowanych cenach, warto rozważyć model, który sprosta ciągłemu otwieraniu i zamykaniu. Nie bez znaczenia jest również pojemność. Jako, że z założenia w piórniku powinno zmieścić się wszystko, co służy do pisania, kreślenia i rysowania jego wielkość poza oczywiście atrakcyjnym wzorem jest co najmniej istotna.

Jeśli to możliwe, to warto zapoznać się z wymaganiami szkoły do której będzie uczęszczała pociecha w kontekście wyposażenia w przybory szkolne. Zazwyczaj szkoły publikują stosowne informacje na stronach internetowych ułatwiając w ten sposób przygotowanie wyprawki. Tak, czy inaczej, poza długopisem i ołówkiem z pewnością niezbędne będą również przybory do geometrii, a więc przede wszystkim linijka, ekierka i kątomierz. Przedmioty plastyczne wymagać będą nieodmiennie bloków rysunkowych, kredek, farb, nożyczek i kleju.

Zeszyty

Podstawowym artefaktem ucznia były, są i przez pewien czas jeszcze pozostaną zeszyty. Jakie dokładnie zależy naturalnie od przedmiotów oraz zaleceń szkoły. Warto jednak postarać się wyposażyć ucznia w podstawowe, a więc w linie i w kratkę. W późniejszym okresie z pewnością niezbędne okażą się milimetrowy do techniki, czysty do geometrii i biologii oraz w pięciolinię na lekcje muzyki. Ile kartek powinny mieć zeszyty? W tym przypadku wszystko zależy od klasy, w której pociecha pobierać będzie naukę.

Nieco administracji – Program „300 plus”

Co prawda dostępny jest rządowy program „Dobry start”, znany również jako „300+” lub „Wyprawka+”, to w praktyce koszty przygotowania ucznia mogą być znacznie wyższe. Dla przypomnienia jednak, program dostępny jest nie tylko dla rodziców pierwszoklasistów. Środki mogą uzyskać rodzice uczących się dzieci do 20. roku życia – pod warunkiem, że nauka została rozpoczęta przed 18-stką i kontynuowana jest np. w technikum. W przypadku dzieci niepełnosprawnych program obejmuje uczniów do ukończenia 24. roku życia.

Wnioski o wypłatę świadczenia „300+” na rok szkolny 2019/2020 można składać w wersji elektronicznej już od 1 lipca (bankowość internetowa lub portal Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Emp@tia, www.mpips.gov.pl), w formie papierowej natomiast od 1 sierpnia.