Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Powrót 2 maja, 2021

Chcąc pożyczyć komuś pieniądze lub podpisać umowę z nowym wspólnikiem, możemy zastanawiać się, czy dana osoba jest wypłacalna. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo nowej współpracy i zadbamy o swój budżet. Jak jednak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej oraz czy to jest w ogóle możliwe?

Czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) czy Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) to trzy podstawowe bazy, które zbierają informacje na temat zadłużenia osób prywatnych oraz firm.

Zarówno BIK, jak i KRD oraz BIG umożliwiają pobranie raportu w celu zapoznania się z informacjami na nasz temat. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszelkie informacje (pozytywne i negatywne) na temat klientów instytucji finansowych. Krajowy Rejestr Dłużników zaś dysponuje bazą dłużników również spoza sektora finansowego. Natomiast Biuro Informacji Kredytowej zbiera informacje pozytywne, jak i negatywne, świadczące o rzetelności konsumentów lub firmy.

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej w jednej z wymienionych baz? O ile nie jesteśmy firmą, nie będziemy mieli takiej możliwości. BIK, KRD czy BIG nie udostępniają informacji o dłużnikach publicznie. Jako osoba prywatna możemy sprawdzić informacje tylko na nasz temat.

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej jako firma?

Prowadzisz swoją firmę i chcesz sprawdzić, czy potencjalny kontrahent jest godny zaufania? W tym celu możesz skorzystać z usługi, jaką jest sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej lub firmy. Jest ona dostępna tylko w przypadku firm, ale nie osób prywatnych.

Żeby dowiedzieć się o ewentualnym zadłużeniu drugiej strony, wystarczy, że podpiszemy umowę abonamentową z BIG InfoMonitor. Następnie otrzymamy raport o danej osobie. Natomiast chcąc otrzymać informacje z KRD, potrzebujemy zgody konsumenta o ujawnienie jego danych.

Pamiętajmy, że sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej jako firma wiąże się z dodatkową opłatą. Nie dotyczy ona jednak raportów, które mówią o  nas samych. W ich przypadku mamy możliwość pobrania ich za darmo.

Czy warto sprawdzać swoje zadłużenie?

Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy  finanse pod kontrolą, warto regularnie sprawdzać bazy dłużników. Dlaczego? Zapewne nieraz słyszeliśmy o wyłudzeniach kredytów. Skąd pewność, że i nas to nie spotka? Zamiast się tego obawiać, warto postawić na bezpieczeństwo.

Regularne pobieranie raportu z BIK jest darmowe, o ile nie robimy tego częściej niż raz na sześć miesięcy. Jeśli potrzebujemy częstszych wyciągów, powinniśmy zainteresować się planem abonamentowym. Innym jeszcze rozwiązaniem są alerty BIK, które poinformują za każdym razem, kiedy będą wyciągane informacje na nasz temat na przykład przez bank czy firmę pożyczkową.

Sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej jest wykorzystywane przez wiele firm, które chcą upewnić się co do swoich przyszłych kontrahentów. Jeśli nie jesteśmy przedsiębiorcami, nie mamy już takiej możliwości. Zamiast tego możemy pobrać za darmo raport na nasz temat i sprawdzić swój dług i upewnić się, czy nikt nie wziął na nas pożyczki.