Wyłudzenie pożyczki i kredytu – jak się bronić?

Powrót 1 maja, 2021

Wyłudzenie kredytu to zawarcie umowy z bankiem lub firmą pożyczkową na czyjeś dane. W efekcie poszkodowana osoba ma do spłacenia pieniądze, których nigdy nie pożyczyła. Wyjście z tej sytuacji może być nie lada kłopotem. Warto zatem wiedzieć, jak bronić się przed wyłudzeniem pożyczki i co zrobić, kiedy dojdzie do kradzieży naszych danych.

Jak dochodzi do wyłudzenia kredytu i pożyczki?

Czy Twoje dane są bezpieczne? O informacje na nasz temat zabiegają nie tylko marketerzy i handlowcy. Są one również cenne dla przestępców, którzy potrafią za ich pomocą wyłudzić pożyczkę lub kredyt. Dlatego też tak ważne jest, aby być świadomym tego, jak dochodzi do takich przestępstw i jak się przed nimi bronić.

Główną przyczyną wyłudzeń kredytów jest kradzież tożsamości. Możemy ją utracić na wiele sposobów. Najczęściej jednak dzieje się tak, kiedy gubimy lub ktoś nam kradnie dowód osobisty. Jeśli w porę nie zastrzeżemy dokumentów, złodziej ma na tacy wszystkie nasze dane. Mogą one posłużyć do wyłudzenia pożyczki.

Jednakże nasze dane niekiedy podajemy sami i wpadamy prosto w paszczę lwa. Otrzymałeś dziwnego e-maila z banku z prośbą o potwierdzenie informacji na swój temat? Możliwe, że padłeś ofiarą ataku. Klikanie w podejrzane linki, a co gorsza podawanie danych osobowych na wątpliwych stronach może nieść opłakane konsekwencje. Niestety, kiedy zawini nasza czujność, jesteśmy sami sobie winni. Warto zatem wiedzieć, jak się przed tym ustrzec.

Jak bronić się przed wyłudzeniem pożyczki i kredytu?

Ochrona danych osobowych to zagadnienie, którym powinny interesować się nie tylko firmy, jakie je przetwarzają. Również i my, jako konsumenci, musimy dbać o swoje bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno spraw online, jak i offline. Jak się do tego zabrać?

Aby uchronić się od wyłudzenia pożyczki na nasze dane, pilnujmy swoich dokumentów. Mowa tutaj nie tylko o dowodzie osobistym, ale również o paszporcie. Oba te dokumenty mogą posłużyć do zawarcia umowy o kredyt lub pożyczkę.

Jeśli zaś dojdzie do sytuacji, kiedy zgubimy dowód, zgłośmy czym prędzej do urzędu. Zostanie on zastrzeżony, co uniemożliwi zawarcie na niego jakiejkolwiek umowy. Pamiętajmy, że kiedy mamy podejrzenie o kradzieży, powinniśmy zgłosić to także na policję.

Bezpieczeństwo w internecie

Przestępca nie musi wcale ukraść nam dowodu, aby wyłudzić pożyczkę. Zamiast tego może posłużyć się internetem i wykorzystać nasz brak czujności. Istnieje wiele metod, aby wyłudzić od nas dane. Większość z nich  jednak prowadzi do tego, abyśmy je sami podali.

W celu kradzieży tożsamości złodziej może wykorzystać fałszywe formularze i strony internetowe, na których wpisujemy nasze wrażliwe dane. Aby się przed tym bronić, nie otwierajmy podejrzanych maili oraz linków. Natomiast będąc na stronie internetowej, upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne. Rozpoznamy je zamkniętej kłódce przy pasku z adresem URL.

O swoje bezpieczeństwo w internecie można również dbać poprzez sprawdzanie Biura Informacji Kredytowej. Usługa alerty BIK poinformuje nas o każdej próbie zawarcia na nas nowej umowy. Dzięki temu będziemy mogli w porę zareagować.

Czy pożyczki przez internet są bezpieczne?

Coraz częściej odnotowuje się wyłudzenia pożyczek przez internet. Czy zatem chwilówki online są bezpieczne? Firmy pożyczkowe wykorzystują co najmniej kilka metod sprawdzenia wiarygodności wniosków. Przelewy weryfikacyjne czy aplikacje typu Kontomatik działają dla naszego bezpieczeństwa. Wiele jednak zależy od nas samych i naszej czujności. Wyłudzenia pożyczki da się uniknąć, jeśli zadbamy o bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Pilnujmy nie tylko dokumentów, ale również informacji, jakie podajemy w internecie. Chcąc uchronić przed kradzieżą, korzystajmy tylko ze sprawdzonych firm pożyczkowych, wobec których mamy pewność, że nasze dane nie będą wykorzystane w niewłaściwy sposób.