Żyrant kredytu – kim jest? Kto nim może zostać?

Powrót 1 września, 2021

Aby uzyskać dodatkowe pieniądze, sięga się niekiedy po pomoc żyranta kredytu lub pożyczki. Jest on niezbędny, aby otrzymać poręczenie kredytu. Niekażdy jednak może zostać takim żyrantem. Sprawdź, kim jest taka osoba oraz jakie są wady i zalety poręczenia. Pokażemy Ci również alternatywne sposoby na uzyskanie gotówki bez żyranta.

Kim jest żyrant?

Czy wiesz kim jest żyrant kredytu i w czym Ci może pomóc? Na początku warto zaznaczyć, że słowo „żyrant” nie jest oficjalnym określeniem. Zamiast tego używa się słowa poręczyciel. Jest to właśnie gwarancja poręczenia kredytu lub pożyczki przez drugą osobę.

Jakie są zatem obowiązki żyranta kredytu, a właściwie poręczyciela? Jest to osoba, która podpisuje umowę, według której to na nią spadnie obowiązek spłaty długu. Dzieje się tak, kiedy pożyczkobiorca nie będzie się z niego wywiązywać z przyczyn osobistych lub zdrowotnych.

Nie każdy jednak może być żyrantem kredytu. Bank lub firma pożyczkowa nie uznają poręczyciela, który nie spełni minimalnych warunków. Kto więc może być żyrantem? Przede wszystkim osoba musi być pełnoletnia i posiadająca dowód osobisty. Istotna jest również zdolność kredytowa. Jeśli ktoś jest zadłużony, ma problemy z komornikiem lub nie ma stabilnej pracy, pożyczkodawca czy bank ma prawo odmówić przyznania pożyczki.

Wady i zalety pożyczki na poręczenie

Oczywiście największą zaletą pożyczki na poręczenie jest możliwość uzyskania pieniędzy nawet kiedy nie posiadasz zdolności kredytowej. Jak to jednak zawsze bywa, jest pewien haczyk. Musimy bowiem znaleźć osobę, która zgodzi się być żyrantem kredytu lub pożyczki, o co może być już trudno.

Nie zawsze bliscy będą chcieli podjąć się takiego obowiązku, jakim jest poręczenie pożyczki. Z tego powodu ciężko jest taką uzyskać. Zostanie żyrantem kredytu to duża odpowiedzialność. Niekażdy jest w stanie się jej podjąć. Dlatego warto mieć na uwadze inne opcje, które pozwolą uzyskać dodatkową gotówkę bez szukania dla niej poręczyciela.

Jak otrzymać pieniądze bez poręczenia?

Pożyczka z poręczeniem ma swoje wady i zalety. Nie zawsze jednak mamy możliwość uzyskania pomocy ze strony żyranta. Warto wtedy poznać inne sposoby na otrzymanie pieniędzy. Z pomocą przychodzą pożyczki pozabankowe, które otrzymasz jeszcze tego samego dnia.

W przeciwieństwie do pożyczek z poręczeniem, nie będziesz potrzebować drugiej osoby, która zgodzi się na to, aby spłacać zobowiązania za Ciebie w razie Twoich problemów finansowych. Wniosek o pożyczkę składasz samodzielnie. W przypadku chwilówek wymagania dotyczące zdolności kredytowej są znacznie mniej, niż ma to miejsce z kredytami. Dlatego możesz się starać o pożyczkę bez poręczenia. Takim sposobem otrzymasz dodatkowe pieniądze szybciej i prościej. Nie będziesz też potrzebować zwracać się do osób trzecich o to, aby za Ciebie poręczyli.