Czy i kiedy żyrant musi spłacać kredyt?

Jesteś żyrantem kredytu, a może dopiero stoisz przed podjęciem takiej decyzji? Niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdujesz, warto poznać swoje prawa i obowiązki. Dowiedz się, z czym wiąże się poręczenie kredytu oraz czy i kiedy żyrant musi spłacać kredyt drugiej osobie.

Kim jest żyrant?

Żyrant to potoczne określenie poręczyciela kredytu. Jest to osoba, która zobowiązuje się spłacić dług, jeśli nie zrobi tego sam kredytobiorca. 

Żyrantem kredytu może być osoba pełnoletnia, mająca dowód osobisty lub paszport i odpowiednią zdolność kredytową. Jeśli ktoś jest zadłużony, ma problemy z komornikiem lub nie ma stabilnej pracy, pożyczkodawca najpewniej nie uzna go za odpowiedniego poręczyciela.

Na czym polega żyrowanie kredytu?

Żyrowanie (lub po prostu poręczenie) jest zabezpieczeniem kredytu lub pożyczki. Polega ono na tym, że poręczyciel, czyli żyrant, zobowiązuje się do spłaty długu, jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z tego obowiązku.

Dopóki kredytobiorca spłaca zobowiązanie, żyrant nie ma się czym martwić. Gdy jednak pojawiają się problemy z terminowym regulowaniem rat, bank może zwrócić się do żyranta, aby ten uregulował należność. Warto również wiedzieć, że poręczenie kredytu jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej, a tym samym wpływa na zdolność kredytową żyranta. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że w pewnym momencie kredytobiorca przestanie spłacać zobowiązanie, a wtedy przejdzie ono na poręczyciela.

Jakie są prawa żyranta?

Kiedy żyrant musi spłacać kredyt? Przede wszystkim wtedy, kiedy kredytobiorca przestanie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Warto jednak pamiętać o swoich prawach. 

Po pierwsze żyrant powinien kontrolować na bieżąco, czy kredytobiorca spłaca kredyt. Ważne bowiem, aby był świadomy powstania opóźnień w spłacie. Po drugie żyrant ma także prawo, aby wymagać od kredytobiorcy zwrotu należności za spłacone zobowiązanie. Jest to tak zwane roszczenie regresowe. W tym celu wysyłane jest wezwanie do zapłaty głównemu dłużnikowi. Jeśli pozostanie ono bez odzewu, żyrant może pójść do sądu.

Co więcej, przed zawarciem umowy o kredyt z poręczycielem, warto zadbać o to, aby pojawiły się tam zapisy, które będą na korzyść żyranta. Jest to na przykład informacja o tym, że bank będzie dochodził swoich praw w pierwszej kolejności od kredytobiorcy. W umowie może być również zapis o maksymalnej kwocie poręczenia i odpowiedzialności finansowej.

Kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu?

Czy żyrant zawsze ponosi odpowiedzialność za dług kredytobiorcy? Niestety tak. Jedyną sytuacją, w której żyrant nie musi spłacać kredytu, jest ta, w której robi to sam kredytobiorca. Jego odpowiedzialność kończy się wraz z uregulowaniem ostatniej raty.

Czy można się wycofać z poręczenia kredytu?

Zastanawiasz się, czy warto podżyrować komuś kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Ciekawi Cię, czy taką decyzję można wycofać? Niestety jest to niemal niemożliwe. Teoretycznie bank może się zgodzić na wykreślenie poręczyciela z umowy kredytowej, o ile spłata zobowiązania przebiega terminowo, a kredytobiorca ma odpowiednią zdolność kredytową. W praktyce zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Żyrant stanowi bowiem dla banku swojego rodzaju polisę gwarantującą spłatę zobowiązania. Czasami możliwe jest jednak wycofanie poręczenia kredytu hipotecznego czy gotówkowego w zamian za inny rodzaj zabezpieczenia. Jednak na taki manewr muszą się zawsze zgodzić zarówno kredytodawca, jak i kredytobiorca.

Co zamiast poręczenia pożyczki?

Coraz mniej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie pożyczki na żyranta. Spada również zainteresowanie takimi produktami. Niewątpliwie ma to swoje dobre strony. Na rynku coraz prościej otrzymać dodatkowe pieniądze. Pożyczkodawcy nie wymagają zbędnych formalności. Na pożyczkę możesz liczyć nawet wtedy, kiedy nie masz najlepszej zdolności kredytowej.

Tak samo jest w Avafin.pl. Aby otrzymać pożyczkę, wystarczy wypełnić wniosek online. Pieniądze na koncie możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia. Bez zaświadczeń i zbędnych formalności.

Podsumowanie

Rola żyranta jest odpowiedzialna. Jeśli kredytobiorca decyduje się wziąć kredyt z poręczeniem, a następnie nie będzie spłacał swojego długu, zobowiązanie przejdzie właśnie na żyranta. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o poręczenie kredytu, zastanów się, czy jesteś gotowy spłacić kredyt w razie niepowodzenia bliskiej osoby.

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...