Brak zdolności kredytowej – co to oznacza?

Powrót 28 lutego, 2023

Dlaczego banki odmawiają kredytów? Najczęściej jest to spowodowane brakiem zdolności kredytowej. Dowiedz się, jak jest ona liczona. Jakie czynniki wpływają na jej obniżenie?

Jak liczona jest zdolność kredytowa?

Brak zdolności kredytowej może wynikać z różnych przyczyn. Każdy bank ma swoją metodologię udzielania decyzji dotyczących przyznawania kredytu. Są jednak stałe czynniki, które mogą dać nam odpowiedź.

Banki stosują dwie analizy zdolności kredytowej: ilościową i jakością. 

W analizie ilościowej brane są pod uwagę m.in.:

  • wysokość dochodów;
  • koszty utrzymania;
  • zobowiązania i zadłużenie.

Natomiast w analizie jakościowej brane są pod uwagę m.in:

  • forma zatrudnienia i staż pracy;
  • wykształcenie;
  • wiek;
  • stan cywilny;
  • historia kredytowa.

Jak widzisz, na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Zatem odrzucenie wniosku może być spowodowane nie tylko wysokością dochodów, ale np.: niskim stażem pracy lub formą zatrudnienia. Omówmy teraz główne powody braku zdolności kredytowej.

Otrzymywane dochody

To zdecydowanie najczęściej wymieniana przyczyna nieotrzymania kredytu. Zbyt niskie zarobki mogą uniemożliwiać podpisanie umowy z bankiem. Instytucja sprawdza bowiem, czy nasza sytuacja finansowa pozwala nam na opłacenie rat kredytu. Jeśli nie  zarabiamy wystarczającej kwoty, bank może uznać, że udzielenie kredytu będzie zbyt ryzykowne.

Zatrudnienie

Banki od lat preferują zatrudnienie oparte umową o pracę na czas nieokreślony. Jeśli pracujemy na umowie cywilnoprawnej, nasze szanse maleją. Dotyczy to zwłaszcza dużych kredytów, które są spłacane przez wiele lat.

Ilość zobowiązań

Im więcej zobowiązań, tym trudniej dostać kredyt. Karty kredytowe, limity na karcie oraz niespłacone pożyczki sprawiają, że ilość wydatków na naszym koncie jest coraz większa. Bank może nie chcieć przyznać nam kredytu w obawie o to, że kolejne zobowiązanie nas przerośnie.

Wpisy w bazach dłużników

Wpis w bazie dłużników powoduje, że staranie się o kredyt lub pożyczkę w większości instytucji staje się utrudnione. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak próba spłacenia zaległości. Pamiętaj jednak, że negatywne wpisy mogą być widoczne nawet przez kilka lat.

Brak zdolności kredytowej a pożyczka

Jeśli z powodu braku zdolności kredytowej otrzymujesz od banków odmowy, możesz spróbować swoich sił w firmach pożyczkowych. Większość z nich stosuje minimalne formalności oraz wymagania wobec swoich klientów. Dzięki temu ich oferta jest dostępna dla większej liczby osób.

Aby skorzystać z firmy pożyczkowej takiej jak LendOn, wystarczy wypełnić wniosek online. Decyzja oraz pieniądze na koncie będą po kilku minutach. 

Podsumowanie

Brak zdolności kredytowej nie zawsze jest spowodowany niskimi dochodami. Ważne są również inne rzeczy takie jak zatrudnienie czy ilość zobowiązań. Jeśli bank odrzucił Twój wniosek, warto dowiedzieć się, co dokładnie było przyczyną.