Czy firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy?

Powrót 2 września, 2021

Telefon firmy pożyczkowej do pracodawcy to dla wielu osób powód do obaw. Nie wszyscy bowiem chcemy, aby nasz szef wiedział o pożyczce lub kredycie, o który się staramy. Kiedy możemy się spodziewać takiego telefonu i czy jest to powód do obaw?

Czemu firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy?

Przed udzieleniem chwilówki, firmy pożyczkowe muszą zweryfikować nasze dane. Ma to na celu nie tylko sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, ale również upewnienia się, że nie doszło do próby wyłudzenia pożyczki. Weryfikacja tożsamości to obowiązek zarówno banków, jak i pożyczkodawców.

Co jednak w sytuacji, kiedy firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy. Czy mają do tego prawo? Jak się okazuje, niektórzy pożyczkodawcy zastrzegają sobie taką możliwość. Dzięki temu mogą potwierdzić nasze zatrudnienie w firmie, jaką podaliśmy we wniosku. Aby przekonać się, czy firma pożyczkowa dzwoni do pracodawcy, możemy sprawdzić załączoną umowę pożyczki.

Jakie informacje sprawdza firma pożyczkowa?

Zanim otrzymasz gotówkę na swoje konto, firma pożyczkowa musi sprawdzić informacje, jakie podałeś na swój temat. Jest to ważne, aby uchronić się od wyłudzenia pożyczek lub składania nieprawdziwych danych we wniosku.

Firma pożyczkowa sprawdza między innymi:

  • dane osobowe;
  • dochody;
  • długi;
  • wiek;
  • miejsce zamieszkania;
  • numer konta bankowego.

Żeby sprawdzić informacje z formularza, pożyczkodawca weryfikuje Twoją tożsamość. Może w tym celu poprosić o wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta, które należy do Ciebie. Dzięki temu firma porówna dane z banku z tymi podanymi we wniosku.

Inną metodą jest skorzystanie z aplikacji typu Kontomatik. Sprawdzają one nie tylko do kogo jest przypisane konto bankowe, ale również weryfikują podstawowe informacje na temat historii przelewów przychodzących i wychodzących, co ułatwia wydanie zgody na pożyczkę.

Kiedy możemy się spodziewać telefonu do pracodawcy?

Pomimo tego, że część pożyczkodawców podaje, że dzwoni do pracodawców, nie dzieje się to w przypadku każdego wniosku. Wiele z nich nie wymaga bowiem dodatkowej weryfikacji i wypełnienie formularza w zupełności wystarczy.

Kiedy zatem możemy się spodziewać, że firma pożyczkowa zadzwoni do pracodawcy? Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w przypadku zawierania pierwszej umowy pożyczki. Pożyczkodawca może chcieć sprawdzić nasze zatrudnienie, jeśli jeszcze nie ma nas w bazie.

Ponadto z telefonem do pracodawcy możesz się spotkać, kiedy wnioskujesz o wysoką kwotę, a nie masz najlepszej zdolności kredytowej. Firma może wtedy chcieć się upewnić, że posiadasz wystarczające środki, aby spłacić zobowiązanie.

Inną sytuacją jest podanie wątpliwych informacji związanych z Twoimi dochodami. Jeśli podałeś nieprawidłowe dane, które wzbudziły podejrzenie, firma pożyczkowa może upewnić się, że są one właściwe, dzwoniąc do Twojego miejsca pracy.

Zadzwonienie do pracodawcy może wywołać pewne obawy. Jeśli jednak nie podaliśmy niewłaściwych informacji, nie musimy obawiać się takiego telefonu. Pamiętajmy, że firmy pożyczkowe dzwonią tylko w ostateczności i zdarza się to dość rzadko.