Czynny żal – kiedy i jak napisać?

Powrót 1 września, 2021

Niezapłacony podatek, niewysłany dokument czy błąd w deklaracji podatkowej może ściągnąć kłopoty. Aby ich uniknąć, możesz skorzystać z czynnego żalu. Czym jest czynny żal? Jak go napisać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz u nas wraz z przykładowym wzorem takiego dokumentu.

Czym jest czynny żal?

Nawet najlepszym może się zdarzyć, że zapomną o swoich obowiązkach względem Urzędu Skarbowego. Błędy są rzeczą ludzką i dotyczą one także kwestii podatkowych. Całe szczęście w polskim prawie nie jest tak, że za każdym razem czeka nas nieprzyjemna kara. Przed dotkliwymi konsekwencjami ze strony urzędu może Cię uchronić napisanie czynnego żalu. Co to takiego?

Czynny żal to nic innego jak dokument, który pisze się, aby przyznać się do zaniedbania i tego, że popełniło się zabroniony czyn taki jak przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Dzięki niemu możesz uniknąć poniesienia za nie odpowiedzialności.

Kiedy czynny żal jest ważny?

Oczywiście nie zawsze czynny żal będzie skuteczny, a Ty unikniesz kary. Aby to się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków. Inaczej postępowanie wobec Ciebie będzie dalej prowadzone.

Najważniejsze, aby wobec Ciebie nie trwało postępowanie kontrolne, a urząd nie udokumentował jeszcze tego przestępstwa. Najważniejszy jest zatem czas. Im szybciej złożysz czynny żal, tym lepiej dla Ciebie.

Drugą istotną kwestią jest charakter Twojego czynu, a dokładnie to, czy nie namawiałeś inne osoby do popełnienia przestępstwa. W innym razie czynny żal będzie nieważny.

Na koniec pamiętaj, że czynny żal nie zwalnia Cię z opłacenia podatku wraz z naliczonymi odsetkami. Dokument ten ma bowiem uchronić Cię przed dodatkowymi konsekwencjami i postępowaniem. Nie jest drogą ucieczką od obowiązków.

Jak napisać czynny żal?

Jeśli nie wiesz, jak napisać czynny żal, zapoznaj się z poniższym wzorem. Pamiętaj także, aby podać wiarygodne uzasadnienie dla tego, dlaczego nie zapłaciłeś podatku lub nie wywiązałeś się z innych obowiązków względem urzędu skarbowego.

Uzasadnienie czynnego żalu może być różne w każdym przypadku. Jedni tłumaczą się problemami technicznymi, jeszcze inni złym stanem zdrowia. Wytłumaczeniem jest także niewiedza. Jeśli dopiero po fakcie widzisz swój błąd, masz prawo go naprawić.

Czynny żal – wzór

Jak napisać czynny żal? Wzór nie jest skomplikowany. Dobrze będzie, jeśli przygotowany przez Ciebie dokument do Urzędu Skarbowego będzie zawierał:

  • Twoje dane osobowe;
  • adresata, czyli adekwatny urząd;
  • popełniony czyn;
  • okoliczności oraz uzasadnienie;
  • informacja o dopełnionych zaległych zobowiązaniach.

Podsumowanie

Wiesz już czym jest czynny żal. Jak go napisać również nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Jeśli zatem widzisz szansę na skorzystanie z niego, nie wahaj się. Pamiętaj także, że w przypadku czynnego żalu a PCC, nie musisz płacić podatku od czynności cywilnoprawnych dla pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe. Wyjątkiem są darowizny czy pożyczki prywatne, od których należy odprowadzić właściwy podatek.