Kiedy dojdzie przelew?

Powrót 2 marca, 2022

Czekasz na pieniądze, ale na Twoim koncie dalej pusto? Przyczyną mogą być sesje Elixir, które odpowiadają za transakcje między bankami. Sprawdź, kiedy dojdzie przelew, co go opóźnia i jak go przyśpieszyć.

Wszystko zależy od sesji Elixir

To, kiedy dojdzie przelew, uzależnione jest od kilku czynników takich jak rodzaj przelewu, a także data i godzina jego nadania. Wszystko zaś spinają sesje Elixir, czyli system księgowania pieniędzy w polskich bankach.

Jak wiesz, transakcje są ze sobą połączone. Widać to zwłaszcza na sesjach Elixir. Podczas jednej sesji pieniądze wychodzą z banku, a podczas drugiej wychodzą.

Polskie banki wyróżniają 3 sesje przychodzące i 3 sesje wychodzące. Pierwsza z nich odbywa się w okolicach 8 rano, druga około południa, natomiast trzecia jest realizowana po południu. Co ważne, każdy bank może mieć inne godziny sesji. Do tego sesje Elixir działają tylko w dni robocze, oprócz zleceń natychmiastowych. Jak wpływa to na to, kiedy dojdzie przelew?

Kiedy przelew między bankami?

W przypadku przelewów krajowych najdłużej czekamy na pieniądze z drugiego banku. Dlaczego? Ponieważ nasze pieniądze mają do pokonania aż 3 sesje. Najpierw muszą opuścić konto w sesji wychodzącej. Następnie trafiają do Krajowej Izby Rozliczeniowej i czekają na kolejną sesją przychodzącą w docelowym banku.

Kiedy dojdzie przelew natychmiastowy?

Może się zdarzyć, że przelew puszczony w środę, trafi do nadawcy dopiero w czwartek. Jeden dzień to czasami za długo, kiedy pieniądze są potrzebne na już. W takiej sytuacji można skorzystać z przelewu natychmiastowego, czyli Express Elixir. Działa on również w weekendy i święta. Wymaga jednak dodatkowej opłaty, najczęściej w wysokości 5-10 zł. Kiedy dojdzie przelew natychmiastowy? Najczęściej po kilkunastu minutach środki będą zaksięgowane na drugim koncie.

Przelew między bankami

Nie zawsze przelew natychmiastowy jest potrzebny, aby pieniądze były od razu na koncie. Dzieje się tak, kiedy odbiorca i nadawca są w tym samym banku. Środki nie muszą czekać na sesję wychodzącą i przychodzącą. Dzięki temu pojawią się na koncie już po kilku minutach.

Kiedy dojdzie przelew z pożyczką?

Decydując się na pożyczkę, zwykle potrzebujemy pieniędzy jak najszybciej. Wiele firm pożyczkowych chwali się przelewem już po kilkunastu minutach. Czy jest to prawda? W większości przypadków tak. Wynika to z tego, że pożyczkodawcy mają konta bankowe w różnych bankach. Dzięki temu przelew może być zlecony z tej samej instytucji, w której znajduje się pożyczkobiorca.

Nie dzieje się tak zawsze. Kiedy pożyczkodawca nie obsługuje Twojego banku, musisz poczekać jak na tradycyjny przelew. Pieniądze zatem mogą trafić na Twoje konto następnego dnia. Aby to przyspieszyć, warto złożyć wniosek w tygodniu w ciągu dnia. Święta, weekendy czy nocne godziny mogą opóźnić przelew z innego banku.

Podsumowanie

Kiedy dojdzie przelew? Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i wiesz już, dlaczego czasami trzeba poczekać. Znając lepiej system działania sesji Elixir, możesz nie tylko sprawdzić, kiedy będzie przelew, ale także co zrobić, aby był szybciej.