Kapitalizacja odsetek – co to?

Zakładając lokatę oszczędnościową, chcesz, aby zysk z niej był jak największy. Jak sprawdzić, czy dana oferta jest korzystna? Liczy się nie tylko oprocentowanie, ale także kapitalizacja odsetek. Co to takiego i kiedy się ją stosuje? Dowiedz się więcej w naszym poradniku.

Czym jest kapitalizacja odsetek?

Takie pojęcie jak kapitalizacja odsetek stosuje się najczęściej w stosunku do lokat oszczędnościowych. Chociaż nie jest to jedyna sytuacja, kiedy się ją stosuje, warto przyjrzeć się jej bliżej właśnie w tym kontekście.

Co się kryje pod kapitalizacją odsetek? Jest to nic innego jak naliczenie odsetek do ulokowanego kapitału. Powoduje ona zwiększenie się sumy bazowej w danym momencie trwania lokaty. To, jak często odsetki są kapitalizowane, zależy od wybranej oferty.

Okres kapitalizacji odsetek

Wyróżniamy kilka okresów kapitalizacji odsetek takich jak:

  • na koniec lokaty;
  • roczną;
  • półroczną;
  • kwartalną;
  • miesięczną,
  • dzienną.

Na jaki okres kapitalizacji odsetek się zdecydować? W większości przypadków najbardziej opłaca się jak najczęstsza kapitalizacja. Im częściej kapitał jest powiększany o odsetki, tym zwiększa się kwota bazowa w kolejnych okresach naliczania odsetek.

Nie ma jednak co ukrywać, że codzienna lub miesięczna kapitalizacja nie jest często oferowana przez banki. Tak częste naliczanie odsetek nie jest po prostu dla nich opłacalne. Dlatego najczęściej spotkasz się z jednorazową kapitalizacją na koniec okresu lub roczną.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze lokaty oszczędnościowej, zwróć także uwagę na oprocentowanie. Zdarza się bowiem, że oferta zakłada częstą kapitalizację odsetek, a niższe oprocentowanie, co nie przekłada się na większy zysk.

Wzór na kapitalizację odsetek

Kiedy decydujesz się na skorzystanie z lokaty oszczędnościowej, bank informuje Cię nie tylko o tym, ile wynosi oprocentowanie, ale również, jaka jest kapitalizacja odsetek. W internecie zaś znajdziesz kalkulatory, które pozwolą Ci obliczyć zysk z lokaty i porównać ze sobą różne ofert.

Możesz również samodzielnie użyć wzoru na kapitalizację odsetek:

K= KO * (1+r/m) mn

gdzie:

  • K – kapitał końcowy
  • K0 – kapitał początkowy
  • r – nominalna stopa procentowa w skali roku
  • m – liczba kapitalizacji w czasie roku
  • n – czas trwania lokaty

Czym jest kapitalizacja odsetek kredytu?

Dużo pisaliśmy o tym, czym jest kapitalizacja odsetek na lokatach oszczędnościowych. Jednak nie jest ona jedynym przypadkiem, kiedy możemy się z nią spotkać. Dotyczy ona bowiem również kredytów.

Kapitalizacja odsetek kredytu ma miejsce wtedy, kiedy nie spłacamy swojego zadłużenia. Bank wtedy nalicza nam wtedy odsetki karne, które zwiększają kwotę, którą musimy spłacić. Kapitalizacja zadłużenia polega właśnie na doliczenie odsetek do kapitału. Dotyczy to nie tylko kredytów, ale także pożyczek i innych zobowiązań finansowych.

Podsumowanie

Kiedy chcesz, jak najwięcej zyskać w ramach ulokowanego kapitału na lokacie oszczędnościowej, musisz sprawdzić nie tylko oprocentowanie. Kapitalizacja odsetek ma wpływ na realne zyski, jakie osiągniesz. Warto zatem o niej pamiętać, kiedy wybierasz ofertę.

Zobacz też

Jak nadpłacić kredyt gotówkowy i ile możemy na tym zyskać?

30 kwietnia, 2025

Większość osób wie, że da się nadpłacać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Z jednej strony pozwala skrócić okres kredytowania, a z drugiej obniża całkowity koszt kredytu naliczony przez bank. Dowiedz się, czy nadpłata będzie dla Ciebie opłacalna. Czym jest nadpłata kredytu? Prawo daje Ci możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Niezależnie od […]

Czytaj dalej...

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...