Teoretycznie każdy może pożyczać pieniądze. Niejednokrotnie pewnie zdażyło Ci się pożyczać swoim bliskim lub znajomym. Co innego jednak kiedy pożyczasz jako osoba prywatna, a kiedy jako firma pożyczkowa. W Polsce przepisy prawa jasna określają, kto może udzielać pożyczek. Sprawdź, jak powinna działać taka firma i czym się kierować przy jej wyborze.
Kto udziela pożyczek?
W Polsce pożyczek udzielają głównie instytucje finansowe takie jak banki komercyjne czy spółdzielcze. Nie zapominajmy jednak o firmach pożyczkowych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, czy pracowniczych kasach pożyczkowych. Do tego dochodzą także pożyczki społecznościowe i pożyczki prywatne.
Jak widzisz, pożyczać można na różne sposoby. W zależności od tego, czy działamy jako bank ,czy firma pożyczkowa podlegamy pod różne przepisy prawa. Zasadniczą różnicą jest to, że pożyczki pozabankowe nie podlegają prawu bankowemu. Nie są objęte również nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Zamiast tego ich działalność kontroluje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.
Pomimo tego firmy udzielające pożyczek muszą stosować się do ustawy o kredycie konsumenckim. Nie obce są im również zapisy zawarte w ustawie antylichwiarskiej. Dzięki takiemu ujednoliceniu pożyczkobiorcy są bezpieczniejsi na głębokich wodach ofert pożyczek czy kredytów.
Przepisy regulujące udzielanie pożyczek
Wiesz już, kto może udzielać pożyczek w Polsce, warto zatem poznać poszczególne przepisy, które je regulują. Mają one ostateczny wpływ na to, ile będzie nas kosztować dana pożyczka i na jakich zasadach ją otrzymamy.
Najważniejsze przepisami, jakie zapewne Cię interesują to te, dotyczące odsetek. Ich wysokość jest ograniczona, aby pożyczkobiorcy nie dopuszczali się lichwy. Ile zatem wynoszą? Wysokość odsetek ustawowych jest zawsze równa sumie stopy referencyjnej i 3,5 punktów procentowych. Z kolei odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą sumę stopy referencyjnej i 5,5 punktów procentowych.
Do pożyczki mogą być również naliczone inne koszta. Są to między innymi opłaty przygotowawcze i administracyjne, czy też prowizja. Razem z odsetkami składają się one na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, czyli RRSO. Wysokość pozaodsetkowych kosztów nie może jednak przekroczyć obecnie 15% całkowitej kwoty i 6% tej kwoty w stosunku rocznym, jeśli okres spłaty jest nie krótszy niż 30 dni W innym przypadku koszta pozaodestkowe mogą wynosić 5% pożyczonego kapitału. Obecne wartości są podyktowane zmianami związanymi z koronawirusem i wprowadzeniem uchwały z dnia 2 marca 2020 roku.
Czy prywatna osoba może udzielać pożyczek?
Jako osoba prywatna również możesz udzielać pożyczek swoim bliskim czy znajomym. Zanim jednak samemu przyjmiesz tak zwaną pożyczkę prywatną, przyjrzyj się jej dokładnie. Pożyczanie pieniędzy od obcych inwestorów nie zawsze jest bezpieczne. Niekiedy za prostotą i szybkim czasem otrzymania pieniędzy, kryje się wysokie oprocentowanie, które nie jest zgodne z prawem.
Szukając firmy, która może udzielać pożyczek, weź zatem pod uwagę jej rzetelność. Wybierz pożyczkodawcę, który cieszy się zaufaniem innych konsumentów. Nie tylko poczujesz się pewniejszy, ale znajdziesz również najlepszą ofertę.