Nie wiesz, kim jest wierzyciel? Czym się różni od dłużnika? Jakie ma prawa? Dowiedz się więcej na temat tego, kto to jest wierzyciel i kto może nim zostać. Wiedza ta pomoże Ci w trakcie zawierania umów o pożyczkę, kredyt, a nawet wykonywania różnych usług.
Kim jest wierzyciel?
Wierzyciel, jak sama nazwa wskazuje, powierza drugiej osobie swój majątek. Chociaż na próżno szukać dokładnej definicji w polskim prawie kto to jest wierzyciel, można wyciągnąć odpowiednie wnioski z kodeksu cywilnego. Czytamy w nim, że wierzyciel ma prawo do tego, aby żądać od dłużnika oddania jego należności.
Formuły prawne często nastręczają trudności. Lepiej zatem jest to zobrazować. Według powyższej definicji na temat tego, kto to jest wierzyciel, możemy sobie wyobrazić, że pożyczamy naszemu znajomemu pieniądze na pilną potrzebę. Stajemy się wtedy wierzycielami. Z kolei nasz znajomy jest dłużnikiem, a pożyczone pieniądze są jego długiem, jaki ma wobec nas.
Nie inaczej jest z bankami, czy firmami pożyczkowymi. Decydując się na pożyczkę lub kredyt, stajesz się dłużnikiem. Oczywiście samo w sobie nie niesie to ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak kiedy przekroczysz termin spłaty, wierzyciel ma prawo upomnieć się o swoją należność. Czy wiesz co może zrobić wierzyciel, a czego nie?
Jakie prawa ma wierzyciel?
Głównym prawem, jakie ma wierzyciel, jest odzyskanie swojej własności. To oczywiste, że chcemy dostać to, co komuś pożyczyliśmy. Firmy oraz banki reagują podobnie. Prawa, jakie ma wierzyciel, są dość uniwersalne. Kierują się nimi nie tylko firmy udzielające kredytów i pożyczek, ale również inne instytucje, a nawet osoby prywatne.
Najczęściej w przypadku długu wierzyciel nalicza odsetki karne. Ich wysokość jest uzależniona od obecnych stóp procentowych oraz zapisów w umowie. Wierzyciel nie może bowiem domagać się kwot wyższych niż te, które wynikają z podpisanych wcześniej dokumentów.
Kiedy dłużnik nie decyduje się na zwrot środków, wierzyciel ma prawo, aby rozpocząć windykację. Na początek dąży ona do polubownego odzyskania należności. W tym celu firmy najczęściej korzystają z usług firm windykacyjnych. To one właśnie kontaktują się z dłużnikiem, aby znaleźć sposób na to, aby pogodzić obie strony.
Kiedy dłużnik nie chce współpracować z windykatorem, wierzyciel może zdecydować się na skierowanie sprawy do sądu. Skutkiem postępowania może być egzekucja komornicza. Gdy sąd o niej zdecyduje, komornik zajmuje majątek dłużnika, aby pokryć dług, jaki zalega wierzycielowi.
Wierzyciel – nie tylko pieniądze. Kto może być wierzycielem?
Wiesz już, kto to jest wierzyciel. Kto nim jednak może zostać? Termin ten najczęściej kojarzy nam się z bankami. Ale nie tylko one dochodzą w ten sposób swoich roszczeń. Tak naprawdę wierzycielem mogą być inne firmy, a także każdy z nas.
Wierzycielami mogą być bowiem nie tylko banki, ale również firmy pożyczkowe. Do tego swoich roszczeń może domagać się także instytucja niezwiązana z finansami. Jeśli zawarła umowę na pożyczenie, sprzedaży czy odstąpienia czegoś na dany czas, staje się ona wierzycielem. Tym samym również może skorzystać z windykacji, a także z egzekucji komorniczej.
Nie trzeba jednak osobowości prawnej, aby być wierzycielem. Są nimi także wszystkie osoby, które decydują się na pożyczkę czy wykonanie danej usługi. Co więcej, wierzycielem jest również ten, kto domaga się odszkodowania.
Wiesz już kim jest wierzyciel. Wiedza ta może ułatwić Ci poruszanie się po świecie finansów. Pamiętaj, że w razie długów, warto podjąć się dialogu z drugą stroną, aby znaleźć rozwiązanie i uwolnić się od zadłużenia.