Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Powrót 13 grudnia, 2019

Sezon grzewczy trwa na dobre. Odkręcamy kaloryfery, rozpalamy kominki. Wraz z ocieplaniem atmosfery w domu poprzez nagrzewanie powietrza, obniżamy również jego wilgotność. Odczuwają to dotkliwie zwłaszcza osoby o wrażliwym układzie oddechowym i alergicy. Powietrze o niskiej wilgotności przy dłuższej interakcji powodujące ból gardła, kaszel, katar, podrażniona skórę i oczy. Na taki stan rzeczy reagują także nasze domowe zwierzaki, ale i rośliny.

Metody podnoszenia wilgotności powietrza skuteczne kiedyś, nie sprawdzają się współcześnie. Coraz bowiem częściej korzystamy z klimatyzatorów. O wiele bardziej szczelne są także wykonane w nowoczesnych technologiach okna i drzwi. Komfortowy dla naszego środowiska i samopoczucia poziom nawilżenia powietrza powinien utrzymywać się w okolicach 40-60%. Pamiętajmy również, że rozgrzane kaloryfery potrafią zredukować ten poziom do nawet do 20%. Mokry ręcznik lub prześcieradło rozłożone w pomieszczeniu działają jedynie przez chwilę.

W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być zakup nawilżacza powietrza. Nowoczesne urządzenie rozprasza parę wodną lub drobinki wody, zwiększając poziom wilgotność w pomieszczeniu, w którym pracuje.

Tak jak w przypadku każdego urządzenia, tak i przed zakupem zakupem nawilżacza powinniśmy zastanowić się nad jego parametrami oraz efektem, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, zacznijmy więc od zdefiniowania rodzaju nawilżacza.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Pierwszą i bardzo popularną grupą urządzeń są nawilżacze ultradźwiękowe. Jak możemy się domyśleć nawilżacz wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które rozbijają cząsteczki wody na drobinki, wytwarzając delikatną mgiełkę rozpraszaną wokół. Dużą zaletą nawilżacza jest zarówno jego wydajność, niski pobór energii, jak i poziom dźwięku, który emituje w trakcie pracy. Zdecydowanym plusem jest także możliwość takiego ustawienia pracy urządzenia, aby wytwarzało ciepłą parę wodną lub chłodną mgiełkę. Większość nawilżaczy posiada również sterownik umożliwiający monitorowanie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Korzystając z nawilżacza ultradźwiękowego, musimy pamiętać, iż poza ogromnymi zaletami, jakie w sobie łączy, niesie również nieco wyzwać. Po pierwsze, ultradźwięki są doskonale wychwytywane przez zwierzęta domowe i mogą wywoływać u nich rozdrażnienie lub niepokój. Z uwagi na sposób działania, urządzenie bardzo łatwo może rozpraszać w powietrzu namnożone w wodzie bakterie, wirusy czy też pył kamienny. Mniej zaawansowane modele, pozbawione higrostatu mogą powodować zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu, a w efekcie rozwój pleśni. Aby zapewnić bezusterkową i efektywną pracę urządzenia musimy pamiętać również o regularnej wymianie filtra odwapniającego. Systematycznie, co kilka dni powinniśmy nawilżacz czyścić. Istotnym jest używanie wody destylowanej lub poddanej odwróconej osmozie.

Nawilżacz parowy

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nawilżacz ultradźwiękowy sprawdzi się w naszych warunkach, zastanówmy się nad urządzeniem nieco bardzie standardowym, a więc takim, które działa w oparciu o podgrzewającą wodę grzałkę. Ponieważ ten typ urządzeń posiada relatywnie prostą budowę, widać to również w jego niewysokiej zazwyczaj cenie. Innym, nieco bardziej już funkcjonalnym atutem jest sam sposób działania. Dzięki bowiem wysokiej temperaturze potrzebnej do wyprodukowania pary, niszczy bakterie mogące namnażać się w zbiorniku z wodą. W przypadku dużej liczby urządzeń możemy również pokusić się o wykorzystanie ich do aromaterapii poprzez dodanie do zbiornika z wodą substancji eterycznych. Plusem urządzenia jest, jak już wspomnieliśmy jego prosta konstrukcja. Stąd też nawilżacz parowy nie potrzebuje żadnych dodatkowych akcesoriów. Zdecydowaną wadą urządzenia jest jego niska wydajność. Nawilżacz parowy wymaga o wiele więcej energii do wytworzenia akceptowanego poziomu wilgotności. W efekcie musimy liczyć się z wyższymi rachunkami za prąd. Decydując się na nawilżacz parowy, pamiętajmy również o zasadach oraz konsekwencjach jego eksploatacji. Urządzenie pracuje raczej głośno. Gorąca para wodna podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Urządzenie może się bardzo nagrzewać.

Nawilżacz ewaporacyjny

W sytuacji, gdy uznamy, iż koszty oraz ryzyko użytkowania nawilżacza parowego są zbyt wysokie, pozostaje nam do rozważenia trzecia grupa urządzeń, a więc nawilżacze ewaporacyjne. Ten tym urządzeń jest bardzo często wybierany przez osoby posiadające niską tolerancję na kurz i wszelakiego rodzaju pyły, pyłki wywołujące alergie. Zbudowany jest ze zbiornika na wodę, wkładu nawilżającego i wentylatora. Nawilżacz pobiera powietrze z otoczenia, a następnie przepuszcza je przez matę ewaporacyjną i wypuszcza w postaci lekkiej mgiełki. Jest to zdecydowanie najbardziej naturalna metoda nawilżania powietrza. Zaletą tego typu urządzeń jest także niski pobór energii. Jak w każdym przypadku urządzeń nieco bardziej zaawansowanych, taki i w przypadku nawilżacza ewaporacyjnego musimy przygotować się na nieco większy wydatek. Dla niektórych osób, niekorzystnym doświadczeniem może być również słyszalna praca urządzenia. Pamiętać należy także o konieczności częstej wymiany materiałów eksploatacyjnych, a więc odpowiednich mat.