Odmowa kredytu – co oznacza?

Powrót 31 stycznia, 2024

Starasz się o dodatkową gotówkę, ale otrzymałeś odmowę w banku? Dowiedz się, co to oznacza. Poznaj najczęstsze powody odrzucenia wniosku o kredyt. Co zrobić w takiej sytuacji? Czytaj dalej w naszym artykule.

Co oznacza odmowa kredytu?

Jeśli bank odmówił Ci kredytu, oznacza to, że podczas weryfikacji wniosku pewne czynniki mogły spowodować, że bank go odrzucił. Co bierze on pod uwagę?

Podczas weryfikacji wniosku o kredyt bank uwzględnia m.in.:

  • Dane osobowe – dane we wniosku o kredyt muszą być tożsame z tymi na dokumencie tożsamości.
  • Wymagania formalne – jest to np. minimalny wiek, obywatelstwo, źródło dochodu.
  • Zdolność kredytowa – jest to analiza Twojej sytuacji finansowej na podstawie Twoich dochodów, wydatków czy liczby osób na utrzymaniu.
  • Historia kredytowa – bank sprawdza również, czy poprzednie zobowiązania były przez Ciebie regulowane w terminie.

Dlaczego bank odmówił kredytu?

Jedną z głównych przyczyn odmowy jest niewystarczająca zdolność kredytowa wnioskodawcy. Oznacza to, że według analizy banku, Twoje dochody lub sytuacja finansowa nie gwarantują regularnej spłaty kredytu. W takich sytuacjach bank widzi, że udzielenie Ci kredytu jest zbyt ryzykowne i może odrzucić taki wniosek.

Innym powodem może być Twoja historia kredytowa. Jeśli w przeszłości miałeś problemy ze spłatą długów, to może to negatywnie wpłynąć na decyzję kredytową.

Odmowa kredytu może być także spowodowana brakiem stałego i stabilnego źródła dochodu, najlepiej na umowie o pracę. Jeżeli takiego nie posiadasz, może to być podstawą do odrzucenia wniosku.

Warto jednak pamiętać, że każdy bank ma swój własny algorytm, na podstawie którego sprawdza zdolność kredytową i ocenia wniosek. Tym samym odmowa kredytu w jednej instytucji wcale nie oznacza, że taka sytuacja spotka Cię w innym miejscu.

Jaka jest alternatywa kredytu?

Odmowa kredytu wcale nie oznacza tego, że nie masz szans na dodatkową gotówkę. W takiej sytuacji możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań.

Takim przykładem jest pożyczka pozabankowa, którą możesz otrzymać w takich firmach jak LendOn. Aby ją otrzymać, wystarczy, że złożysz wniosek online. Po jego sprawdzeniu oraz weryfikacji tożsamości, odpowiedź oraz pieniądze na koncie możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia.

Dlaczego pożyczka może być dobrą alternatywą w przypadku odmowy kredytu? Firmy pożyczkowe charakteryzują się mniejszą ilością formalności oraz wymaganiami, dzięki temu o pożyczkę mogą starać się również te osoby, które nie dostały kredytu w banku.

Podsumowanie

Odmowa kredytu to ważny sygnał, aby przyjrzeć się bliżej swojej zdolności kredytowej i historii finansowej. Warto wiedzieć, dlaczego bank odrzucił nasz wniosek i co możemy zrobić w takiej sytuacji. Pamiętaj również, że możesz skorzystać z innych alternatyw takich jak pożyczka pozabankowa, którą możesz uzyskać nawet wtedy, kiedy otrzymałeś odmowę w banku.