Po jakim czasie odcinają prąd za niepłacenie rachunków?

Nieopłacenie rachunku za prąd może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do odcięcia dostaw energii elektrycznej. Procedura jest ściśle regulowana przepisami prawa, które zapewniają odpowiednią ochronę konsumentom, ale także dają dostawcom energii możliwość dochodzenia swoich należności.

Terminy płatności i procedura odłączenia prądu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami termin płatności za energię elektryczną wynosi zazwyczaj 30 dni od dnia wystawienia faktury. Po upływie tego okresu, jeśli rachunek nie zostanie opłacony, odbiorca energii otrzymuje pierwsze przypomnienie o zaległości. Zwykle jest to wezwanie do zapłaty za dostarczanie prądu, które daje dodatkowy czas na uregulowanie zaległości – najczęściej 7 lub 14 dni.

Jeżeli odbiorca nie zapłaci w tym terminie, dostawca energii podejmuje kolejne kroki. Klient otrzymuje informację o możliwym wstrzymaniu dostaw energii elektrycznej, jeśli sytuacja nie zostanie uregulowana. 

Po upływie drugiej tury terminów dostawca energii ma prawo podjąć decyzję o odcięciu prądu. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to natychmiastowy proces. W praktyce cała procedura może trwać kilka tygodni, w zależności od tego, jak szybko konsumenci podejmą działania w celu uregulowania zaległości.

Wyjątki i procedury ochrony konsumentów korzystających z dostaw prądu 

Zanim dostawca energii zdecyduje się na odcięcie prądu, musi spełnić określone procedury. Przede wszystkim powinien powiadomić odbiorcę o zaległościach oraz o zamiarze wstrzymania dostawy energii. Warto dodać, że w niektórych przypadkach prawo chroni odbiorców przed odcięciem prądu. Dotyczy to sytuacji, w których zaległości dotyczą wyłącznie naliczonych przez przedsiębiorstwo odsetek, opłat związanych z nielegalnym poborem energii lub opłat za przyłączenie do sieci. W takich przypadkach dostawca energii nie może natychmiastowo przerwać dostaw.

Co ważne, przed ostatecznym wstrzymaniem dostaw energii, odbiorca ma prawo złożyć reklamację. 

Ważne: często powiela się mit o tym, że Energa czy inny dostawca nie mogą odciąć prądu zimą. To nieprawda. Z prawnego punktu widzenia nie ma przeciwko temu przeszkód. 

Konsekwencje odcięcia prądu i koszty wznowienia dostaw

W przypadku, gdy dostawca energii zdecyduje się na odcięcie prądu, odbiorca zostanie obciążony dodatkowymi kosztami. Po uregulowaniu zaległości za wcześniejsze faktury pojawi się zobowiązanie do wniesienia opłaty za ponowne podłączenie energii. Koszt takiego przedsięwzięcia wynosi zwykle około 140 zł, ale może się różnić w zależności od dostawcy. 

Ponadto odbiorca może napotkać dodatkowe opóźnienia w dostawie energii, ponieważ procedura ponownego podłączenia może zająć kilka dni roboczych.

Prawo określa, iż dostawcy energii mają obowiązek przywrócić dostawę energii elektrycznej nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od uregulowania zaległości. 

Jak uniknąć wyłączenia prądu?

Najlepszym sposobem na uniknięcie odcięcia dostaw energii elektrycznej jest terminowe regulowanie rachunków (bieżących i tych zaległych). Przypomnienia o zaległościach zwykle są wysyłane przez Tauron czy innego dostawcę na kilka dni przed upływem terminu.

Jeżeli pojawiają się trudności w opłacaniu rachunków, warto skontaktować się z obsługą klienta, z działem zadłużenia. Wiele firm energetycznych oferuje możliwość rozłożenia płatności za licznik na raty lub odroczenia terminu płatności. 

W przypadku osób, które nie są w stanie uregulować wszystkich zaległości, często oferuje się pomoc w postaci planów spłat, które pozwalają na rozłożenie długu na dłuższy okres.

Jeśli jednak sytuacja finansowa jest na tyle trudna, że rozłożenie płatności na raty nie wystarcza lub jest niemożliwe uregulowanie należności po upływie terminu płatności, warto rozważyć możliwość skorzystania z inne opcji. Pożyczki, zwłaszcza krótkoterminowe, mogą pomóc w uiszczeniu zaległości za prąd, dzięki czemu unikniesz dalszych konsekwencji, takich jak odcięcie dostaw energii. 

Podsumowanie 

Zaległości w opłatach za prąd mogą prowadzić do odcięcia dostaw energii, czyli braku prądu, jednak cały proces nie jest natychmiastowy. Zanim prąd zostanie odcięty, odbiorca ma szereg okazji do uregulowania płatności lub skorzystania z pomocy dostawcy prądu. Możesz uniknąć przykrych konsekwencji, regularnie płacąc swoje rachunki i komunikując się z ich wystawcą. W przypadku poważniejszych, ale przejściowych problemów finansowych pożyczka może okazać się skutecznym rozwiązaniem. Otrzymasz ją także online, w kilka minut, po spełnieniu podstawowych wymogów. 

Zobacz też

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...

Kredyt konsorcjalny — na czym polega i kto może go uzyskać?

24 czerwca, 2025

Duże inwestycje najczęściej wiążą się z dużymi kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Uzyskanie takiej kwoty w ramach jednego kredytu jest praktycznie niemożliwe. Jednak pomioty planujące realizację kosztownego przedsięwzięcia mogą skorzystać z pewnego rozwiązania. Jest nim kredyt konsorcjalny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega oraz z czym się wiąże jego uzyskanie.  […]

Czytaj dalej...

Jak i skąd szybko pożyczyć pieniądze na pilne wydatki?

19 czerwca, 2025

Życie pisze różne scenariusze, często zmuszające do szukania szybkiego źródła gotówki. . Szybkie pożyczki oferują dziś banki i tzw. parabanki. Gdzie szukać wsparcia, jeżeli pieniądze są potrzebne „na już”?

Czytaj dalej...