Pożyczka dla studenta – co musisz wiedzieć?

Powrót 11 października, 2023

Studia to czas pełen nauki, intensywnych doświadczeń i niezapomnianych chwil. Dla wielu studentów jest to bardzo obfity okres. Nie zawsze jednak pokrywa się on z budżetem. Z tego powodu młode osoby mogą szukać sposobów, aby pozyskać dodatkowe pieniądze. Czy pożyczka dla studenta to dobry pomysł? Co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

Czy pożyczki są dostępne dla studenta?

Studenci dopiero wkraczają na rynek pracy. Najczęściej pracują dorywczo i nie mają stałego zatrudnienia. Tym samym nie mogą się pochwalić dobrą zdolnością kredytową, bo jej nie mają. Z drugiej strony, wydatki na materiały do nauki, koszty życia czy nawet opłaty za samo studiowanie mogą sprawić, że portfel świeci pustkami. Skąd wziąć pieniądze?

Większość banków ma w swojej ofercie produkty skierowane do studentów. Mogą to być specjalne kredyty studenckie o preferencyjnych warunkach. Nie zawsze jednak młode osoby chcą zdecydować się na zobowiązanie, które będą spłacały przez wiele lat. W takiej sytuacji mogą skorzystać z innych rozwiązań.

Firmy pozabankowe, zwłaszcza pożyczkodawcy, często mają mniej rygorystyczne kryteria, jeśli chodzi o przyznawanie chwilówek. Dlatego studenci, którzy nie mają jeszcze historii kredytowej czy stałego źródła dochodów, mogą szukać wsparcia. Jednorazowa pożyczka może pomóc załatać dziurę w budżecie lub sfinansować nieprzewidziany wydatek czy realizację marzeń.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę dla studenta?

Złożenie wniosku o pożyczkę dla studenta trwa dosłownie kilka minut. Decyzji zaś możemy się spodziewać jeszcze tego samego dnia, tak samo jak pieniędzy.

Wystarczy wypełnić formularz online. W tym celu potrzebujesz danych z dowodu osobistego, takie jak numer dokumentu czy PESEL. Pożyczkodawca poprosi cię również o źródła dochodów. Jednak, w przeciwieństwie do banków, akceptuje on nie tylko umowy o pracę, ale także umowy cywilnoprawne, stypendia, renty i inne dochody.

Po złożeniu wniosku, pożyczkodawca weryfikuje podane dane i sprawdza zdolność kredytową. Na tej podstawie podejmuje decyzję o przyznaniu pożyczki.

O czym warto wiedzieć, decydując się na pożyczkę dla studentów?

Chociaż pożyczka dla studenta brzmi kusząco dla wielu młodych osób, warto pamiętać, że wiąże się z obowiązkami i konsekwencjami. Jakimi? Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • oprocentowaniu i dodatkowych opłatach – mogą one zwiększyć kwotę całkowitą do spłaty,
  • terminie spłaty – upewnij się, że jesteś w stanie spłacić pożyczkę w wyznaczonym terminie,
  • odsetkach karnych – brak spłaty pożyczki w terminie wiąże się z naliczeniem odsetek karnych, a w najgorszym przypadku z windykacją, a nawet komornikiem.

Podsumowanie

Na rynku nie brakuje ofert dedykowanych studentom. Warto jednak pamiętać, że każda pożyczka lub kredyt to zobowiązanie do jej spłaty. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i upewnić się, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.