Pożyczka i kredyt bez zgody współmałżonka – kiedy jest możliwa?

Powrót 27 maja, 2021

Wspólność majątkową nabywamy wraz z zawarciem ślubu. Od tego czasu nasze zobowiązania oraz długi dotyczą obu stron. Czy zatem można uzyskać kredyt bez zgody współmałżonka, a jeśli tak, to do jakiej kwoty?

Czy kredyt bez zgody współmałżonka jest możliwy?

Decydując się na zawarcie małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność majątkowa. Polega ona na tym, że obie strony stają się wspólnikami swoich dóbr majątkowych, a niekiedy również zobowiązań. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy para decyduje się na rozdzielność majątkową, czyli podpisuje przed ślubem intercyzę.

Co to ma wspólnego z kredytami lub pożyczkami? Jeszcze do 2005 roku kredyt bez zgody współmałżonka był możliwy tylko wtedy, kiedy mieścił się on w ramach zwykłego zarządzania majątkiem. W innych sytuacjach była wymagana zgoda drugiej strony. Teraz jednak taka potrzeba nie występuje w każdym przypadku.

To, czy kredyt bez zgody współmałżonka jest możliwy, zależy przede wszystkim od rodzaju zobowiązania oraz od kwoty, o jaką się ubiegamy. Oczywiste jest bowiem, że im wyższa kwota, tym większe są wymagania ze strony banku. Dlatego w przypadku dużych sum, możemy spodziewać się koniecznej zgody małżonka.

Kredyt bez zgody współmałżonka do jakiej kwoty?

Najczęstszą sytuacją, kiedy potrzebujemy zgody współmałżonka, jest kredyt hipoteczny. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, kredyt na mieszkanie jest z reguły na dość wysoką kwotę. Jest on nie lada zobowiązaniem dla jednej osoby i jej zdolności kredytowej. Po drugie, kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie. Decyzja o kupnie mieszkania nie może być podejmowana pochopnie, zwłaszcza w przypadku wspólnoty majątkowej.

A co w przypadku kredytów gotówkowych? Zobowiązania na mniejszą sumę nie wymagają zgody drugiego małżonka. Inaczej jest w przypadku wyższych kwot. Tutaj sytuacja zależy od wybranego banku i jego polityki. Niektóre instytucje będą wymagały zgody współmałżonka przy kwocie już powyżej 20 tysięcy złotych, inne zaś – powyżej 50 tysięcy złotych.

Czy można wziąć pożyczkę bez zgody współmałżonka?

Kredyt bez zgody współmałżonka nie jest możliwy przy wysokich kwotach oraz hipotece. Czy jest jednak możliwa pożyczka bez zgody małżonka? Krótkoterminowe chwilówki zwykle są zawierane na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Z tego powodu nie są obwarowane licznymi wymogami, jakie należy spełnić. Co więcej, do wzięcia pożyczki nie potrzebujemy zgody współmałżonka.

Kredyt bez zgody małżonka – kto odpowiada za spłatę?

Małżeństwo wspólnie odpowiada się za swój majątek oraz powstałe długi. Istnieją jednak wyjątki, kiedy zadłużenie drugiej strony nie obciąża wspólnych finansów. Takim przypadkiem jest kredyt bez zgody małżonka. Jeśli umowa jest podpisana tylko przez jedną stronę, tylko ona zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. Wówczas egzekucja komornicza jest prowadzona tylko z majątku osobistego, a nie ze wspólnego.

Jak widzimy, polskie prawo strzeże małżonków przed wysokimi kredytami bez zgody drugiej strony. Takie rozwiązanie ma niewątpliwie swoje zalety i może uchronić przed ewentualną egzekucją. Co więcej, wspólnota majątkowa pozwala na łatwiejsze uzyskanie dużych kwot na przykład na zakup domu. Kiedy jednak decydujemy się na niski kredyt lub krótkoterminową pożyczkę, możemy działać sami i samodzielnie spłacać swoje zobowiązania.