Pożyczki prywatne: szybko, łatwo, bezpiecznie?

Pożyczki prywatne: szybko, łatwo, bezpiecznie?

W ferworze wyprzedaży, okazji i codziennych zakupów sięgamy najczęściej po kartę lub gotówkę. Coraz częściej jednak zaglądamy do sieci, aby z pomocą wyszukiwarki dowiedzieć się, czy przypadkiem nie będzie korzystniej, jeśli skorzystamy z darmowej chwilówki? Co jednak, jeżeli firma pożyczkowa odrzuci nasz wniosek? Pozostaje nam pożyczka prywatna. Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Od kiedy pożyczki krótkoterminowe zagościły na dobre w codziennych usługach finansowych, stanowią zarówno przyczynek do atrakcji jak i rozwiązanie najpilniejszych problemów z rachunkami. Jako że możliwość pożyczania gotówki na krótki okres oferują zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, należy bardzo dobrze rozważyć dostępne opcje zanim zdecydujemy się na pożyczkę prywatną.

Pożyczka krótkoterminowa w banku

Z jednej strony mamy bank – instytucję zaufania publicznego, z drugiej firmę, której historia biznesowa rozpoczęła się bardzo niedawno. W pierwszym przypadku uzyskanie szybko i łatwo potrzebnej nam gotówki może nie być ani szybkie ani też łatwe. Dlaczego? Ponieważ w dalszym ciągu przeważająca część banków uwielbia gromadzić wszelaką dokumentację. Jeżeli możemy chwilę poczekać na zakup wymarzonego smartfona, gromadzimy wymagane dokumenty, zaświadczenia i oświadczenia. Składamy wniosek i… dostajemy odmowę. Pomimo naszych starań sytuacja powtarza się w kolejnych bankach. Przyczyn naturalnie może być wiele, większość jednak sprowadza się do oceny przez bank zdolności kredytowej, która okazuje się niewystarczająca.

Jeśli nie w banku, to gdzie?

Czy brak zdolności kredytowej przesądza o możliwości uzyskania pożyczki? Z pewnością nie. Rozwiązaniem może być skorzystanie z usług instytucji pozabankowych. Firmy pożyczkowe, które należą do tej grupy przedsiębiorstw od kilku już lat świadczą usługi finansowe w zakresie pożyczek krótkoterminowych i kredytów zgodnie z regulacjami unijnymi.

Co prawda firmy te pożyczając pieniądze działają podobnie jak banki w zakresie weryfikacji wiarygodności kredytowej pożyczkobiorcy, nie mniej jednak warunki, które musi spełnić osoba ubiegająca się o pożyczkę są zazwyczaj o wiele mniej surowe. Podejmowane ryzyko firmy te rekompensują sobie wysokim oprocentowaniem usług.

Pożyczyć prywatnie?

W przypadku, gdy zarówno bank, jak i firma pożyczkowa nie są tymi, które chciałyby udostępnić nam środki finansowe, możemy rozważyć zupełnie inny sposób ich pozyskania. Dostępną opcją wydaje się tak zwana pożyczka prywatna. Pod tym hasłem w sieci znaleźć możemy wiele firm oraz indywidualnych inwestorów, którzy nie analizując zdolności kredytowej będą skłonni udzielić pożyczki. Oczywiście, nie ma róży bez kolców. W przypadku decyzji o przystąpieniu do umowy z pożyczkodawcą musimy mieć świadomość, że wiązać się to będzie prawdopodobnie z podpisaniem weksla lub zastawem na nieruchomości pożyczkobiorcy.

Dogodna forma pożyczki oraz brak rozbudowanych formalności w jej załatwianiu są zarazem atrakcyjne, jak i niebezpieczne. Ciesząc się z pieniędzy w kieszeni, pożyczkobiorca zapomina niejednokrotnie o konieczności dokładnego zapoznania się z treścią umowy. Pamiętać jednak należy, że dokumenty są skonstruowane zazwyczaj w taki sposób, aby chronić przede wszystkim interesy pożyczkodawcy.

Pożyczka prywatna: czy musimy podpisać umowę?

Zgodnie z prawem każda pożyczka prywatna, której kwota przekracza 500 zł, wymaga podpisania umowy. Dokument taki w założeniu powinien chronić interesy zarówno pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy. Zawierać powinien również podstawowe zapisy regulujące kwestie wzajemnych relacji (brak spłaty zobowiązań, wysokości odsetek, kosztów dodatkowych). Jest to o tyle istotne, że umowy prywatne nie podlegają specyficznym regulacjom, co do wysokości udzielanej pożyczki oraz dodatkowych kosztów, na jakie strony się umawiają.

Pożyczka prywatna a zabezpieczenie

W przypadku pożyczek prywatnych możemy spotkać się ze strony pożyczkodawcy z żądaniem zabezpieczenia w postaci weksla. Prawo mówi, iż weksel jest papierem wartościowym i stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot długu przed sądem w przypadku braku zwrotu pożyczki. Złożenie podpisu na wekslu skutkuje natomiast wzięciem odpowiedzialności za powstałe zobowiązanie.

Zobacz też

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...

Kredyt konsorcjalny — na czym polega i kto może go uzyskać?

24 czerwca, 2025

Duże inwestycje najczęściej wiążą się z dużymi kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Uzyskanie takiej kwoty w ramach jednego kredytu jest praktycznie niemożliwe. Jednak pomioty planujące realizację kosztownego przedsięwzięcia mogą skorzystać z pewnego rozwiązania. Jest nim kredyt konsorcjalny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega oraz z czym się wiąże jego uzyskanie.  […]

Czytaj dalej...