Przekredytowanie – co to jest?

Powrót 28 czerwca, 2022

Pod koniec 2020 roku było ponad 2 700 000 milionów dłużników w Polsce. Taką informację podał Krajowy Rejestr Długów. Jednym z powodów powstania zadłużenia jest przekredytowanie. Dowiedz się, co to jest i co zrobić, jeśli dotyczy właśnie Ciebie.

Czym jest przekredytowanie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma oficjalnej definicji przekredytowania. Nie znajdziesz jej w kodeksie ani w umowie banku. Nie oznacza to jednak, że ono nie istnieje. Niestety dotyka ono coraz więcej osób. Kogo dotyczy?

O przekredytowaniu mówimy wtedy, kiedy spłacanie kredytów i pożyczek przekracza 50% naszych zarobków netto. Obciążenie domowego budżetu wpływa nie tylko na standard życia. Bardzo często jest początkiem długu, który niesie ze sobą przykre konsekwencje. Spirala zadłużenia, windykacja i odsetki karne są skutkami przekredytowania.

Przyczyny mogą być różne. Nie zawsze jest to pochopne podejmowanie decyzji. Czasami do przekredytowania prowadzi stan zdrowia czy ciężka sytuacja życiowa. Załóżmy, że zarabiasz 5 000 złotych netto i płacisz 2 500 złotych kredytu. Jednak z powodu choroby, decydujesz się na mniejszą część etatu. W efekcie Twoje zarobki spadają do 4 000 złotych. Jak łatwo obliczyć, w takim wypadku Ciebie również będzie dotyczyło przekredytowanie.

Jak sobie poradzić z przekredytowaniem?

Na szczęście są sposoby na to, jak sobie poradzić z przekredytowaniem. Gorsza sytuacja finansowa może prowadzić do powstania zadłużenia, które ciężko będzie spłacić. Dlatego warto podjąć działania czym prędzej, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Jakie masz wtedy możliwości? To zależy od instytucji finansowej, w której masz kredyt lub pożyczkę. Najczęściej jednak możesz skorzystać z:

  • refinansowania;
  • konsolidacji;
  • wakacji kredytowych.

Omówmy pokrótce każde z tych rozwiązań.

Refinansowanie

Pierwszym sposobem na przekredytowanie jest refinansowanie. Możesz uzyskać je nie tylko w banku, ale również w firmie pożyczkowej. Polega ono na zaciągnięciu kolejnej pożyczki w innej firmie na spłatę bieżącego zadłużenia. Dzięki temu masz dłuższy czas na spłatę zobowiązania. Refinansowanie często wiąże się z dodatkową opłatą.

Konsolidacja

Masz kilka kredytów lub pożyczek? Możesz zdecydować się na ich konsolidację. Co to takiego? Konsolidacja to nic innego jak połączenie wszystkich w Twoich zobowiązań w jedną ratę. Pozwala to na zmniejszenie dotychczasowych kosztów związanych z posiadanymi zobowiązaniami.

Wakacje kredytowe

To rozwiązanie dotyczy osób, które zdecydowały się na kredyt w banku. Dzięki wakacjom kredytowym nie muszą oni spłacać rat przez określony czas. Przedłużają one okres kredytowania i pozwalają uniknąć naliczenia karnych odsetek.

Podsumowanie

Przekredytowanie może spotkać każdą osobę, która decyduje się na pożyczkę lub kredyt. Nie zawsze mamy wpływ na to, aby tego uniknąć. Na szczęście można znaleźć wyjście z tej sytuacji. Ważne jednak, aby nie czekać, aż pojawi się dług, ale działać jak najszybciej.