Jak przesłać pieniądze osobie, która nie ma konta?

Powrót 27 czerwca, 2022

Chociaż w Polsce jest ponad 44 milionów kont bankowych, wciąż są osoby, które go nie posiadają. Jak się okazuje, możesz przekazać im pieniądze nie tylko w gotówce. Dowiesz się, jak przesłać pieniądze osobie bez konta bankowego.

Przekaz pocztowy

Tradycyjnym sposobem na to, jak przelać pieniądze komuś bez konta bankowego jest przekaz pocztowy. Wystarczy udać się do placówki poczty i wypełnić specjalny blankiet. Wpisujesz na nim dane zarówno swoje, jak i odbiorcy.

Chociaż rozwiązanie wydaje się proste i wygodne, ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim gotówka nie trafi od razu do odbiorcy. Przekaz pocztowy idzie około 2-4 dni robocze. Może się zatem okazać, że pieniądze trafią do drugiej osoby dopiero w kolejnym tygodniu.

Co więcej, przekaz pocztowy nie jest bezpłatny. Opłata może się różnić w zależności od tego, czy wysyłasz pieniądze w oddziale, czy online. Warto poznać aktualny cennik, jaki znajdziesz na stronie i w placówkach Poczty Polskiej.

Przekaz bankomatowy

Innym sposobem na przekazanie pieniędzy jest przekaz bankomatowy. W przeciwieństwie do przekazu pocztowego jest zdecydowanie szybszy. Odbiorca będzie mógł niemal od razu wypłacić pieniądze.

Przekaz bankomatowy jest dostępny tylko w sieci Euronet. Aby go nadać, potrzebujesz:

  • kartę płatniczą;
  • numer telefonu komórkowego;
  • numer PESEL.

Po wpisaniu w bankomacie swoich danych otrzymujesz potwierdzenie przekazu. Znajdziesz na nim równiej numer transakcji, który jest potrzebny do wypłaty gotówki. Oprócz tego odbiorca otrzymuje SMS z kodem PIN, jaki musi posiadać wraz z numerem transakcji, aby otrzymać wysłane pieniądze.

Czeki Blik

Mniej znaną metodą są czeki Blik. Sprawdzą się one, jeśli posiadasz konto w banku, który korzysta z takiej usługi. Na ten moment jest to:

  • Bank Millennium;
  • Getin Bank;
  • Noble Bank;
  • PKO BP;
  • Santander Bank Polska.

Aby utworzyć czek, wejdź w aplikację mobilną i wybierz czek BLIK. Wpisz jego wartość, a także ważność. Następnie podaj tytuł i hasło do realizacji przez odbiorcę. Numer czeku i hasło wyślij do odbiorcy. Pieniądze może on wypłacić w bankomacie, wybierając opcję “wypłata BLIK”.

Przekazanie pieniędzy czekiem Blik jest proste i szybkie. Minusem jest niewielka dostępność tej usługi w bankach. Nie wszystkie bowiem, mają taką opcję w swojej aplikacji mobilnej. Niektórzy zwracają uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Numer czeku i hasło mogą bowiem wpaść w niepowołane ręce.

Aby tego uniknąć, warto ustawić krótki czas ważności czeku. Warto również przesłać numer i hasło w osobnych wątpliwościach. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy dane są bezpieczne, możesz anulować czek i wystawić go ponownie z innym hasłem.

Podsumowanie

Zrobienie komuś przelewu wydaje się proste. Sprawa komplikuje się jednak wtedy, kiedy osoba nie posiada konta bankowego. Jak się jednak okazuje, wciąż możesz przekazać jej pieniądze. Czeki blik, przekaz bankomatowy a może pocztowy? Zdecyduj się na najwygodniejszą opcję.