Upoważnienie a pełnomocnictwo – czym się różni?

Niekiedy nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać czynności prawnych, podpisać dokumentów czy stawić się na ważne spotkanie. Potrzebujesz wtedy zastępcy, który w Twoim imieniu, spełni takie obowiązki. W tym celu pomoże Ci upoważnienie lub pełnomocnictwo. Nie są to jednak tożsame pojęcia. Przekonaj się, czym się różnią i jakiego dokumentu potrzebujesz.

Co to jest pełnomocnictwo?

Zanim dowiesz się, czym się charakteryzuje upoważnienie a pełnomocnictwo, warto poznać każdą z tych definicji po kolei. Czym zatem jest pełnomocnictwo i kiedy możesz skorzystać z tej formy upoważnienia drugiej osoby?

Pełnomocnictwo to sytuacja, gdzie ktoś wykonuje za nas określone działania. Taka osoba podejmuje czynności w naszym imieniu. Oznacza to, że jego decyzje, są jednocześnie naszymi. Taki zakres pełnomocnictwa powinien być wcześniej ustalony w umowie. Dzięki niej nie ma wątpliwości, jakich czynności może się podjąć pełnomocnik.

Możemy znaleźć różnice nie tylko między upoważnieniem a pełnomocnictwem. Warto bowiem wiedzieć, że wyróżniamy kilka postaci pełnomocnictwa.

Pierwszym z nich jest pełnomocnictwo z mocy prawa. Najczęściej spotykamy się z tym, kiedy rodzic reprezentuje niepełnoletnie dziecko, które nie może jeszcze występować w swoim imieniu.

Drugą postacią pełnomocnictwa jest pełnomocnictwo z upoważnienia. To właśnie wtedy osoba trzecia wykonuje za nas czynności prawne.

Rodzaje pełnomocnictwa

Prawo polskie wyróżnia 4 pełnomocnictwa, z jakich możemy skorzystać. Należą do nich:

  • pełnomocnictwo ogólne – pełnomocnik może wykonać wszelkie czynności prawne dotyczące zarządu czy występowanie w czyimś imieniu;
  • pełnomocnictwo rodzajowe – w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju pełnomocnictwa, pełnomocnik może dokonywać z góry określone czynności prawne;
  • pełnomocnictwo szczegółowe – osoba przez nas upoważniona ma jeszcze ściślej określony zakres czynności, jaki może wykonywać w naszym imieniu;
  • pełnomocnictwo procesowe – dotyczy reprezentowania nas w trakcie procesów sądowych.

Co to jest upoważnienie?

Czymś innym jest natomiast upoważnienie. Dotyczy ono bowiem oddelegowania osoby trzeciej do określonych czynności bezpośrednio w czyimś imieniu przy mniej ważnych sprawach. Natomiast w przypadku pełnomocnictwa osoba trzecia otrzymuje kompetencje do wykonywania zamiast nas danych czynności.

Upoważnienie a pełnomocnictwo różni się także w wyborze kogoś, kto będzie nas reprezentować. W przypadku upoważnienia jest większa dowolność. Wystarczy, aby taka osoba była pełnoletnia. Może być to zatem nasz małżonek, a nawet dorosłe dziecko czy ktoś spoza rodziny.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pełnomocnictwo, czy upoważnienie, warto starannie wybierać osoby, które będą nas reprezentować. Pamiętajmy bowiem, że ktoś taki działa bezpośrednio w naszym imieniu. Konsekwencje czynności, jakich dokona, będą ostatecznie spoczywać na nas.

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...