Zgubiony dowód osobisty – co teraz?

Powrót 31 sierpnia, 2021

Zgubienie dowodu osobistego to zawsze stres i strach. W końcu to Twój najważniejszy dokument, który jest Ci potrzebny na co dzień. Co zrobić, jeśli zgubiłeś dowód osobisty? Gdzie go zastrzec? Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem danych? Dowiedz się co zrobić!

Czy zgłosić zgubiony dowód osobisty?

Kiedy nagle zauważasz brak dowodu osobistego, możliwe, że Twoją pierwszą myślą jest, aby zgłosić ten fakt na policję. Czy to dobry wybór? Jak się okazuje niekoniecznie.

Zgubiony dowód osobisty to nie to samo co skradziony dokument. Jeśli zatem nie doszło do kradzieży, policja nie może Ci za wiele pomóc. Warto zatem skierować pierwsze kroki do banku i urzędu, aby go zastrzec.

Zgubiony dowód osobisty – jak wyrobić nowy?

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić w razie zgubienia dowodu osobistego, jest zgłoszenie go do banku. W końcu to tam są wszystkie Twoje pieniądze i otwarta do nich droga potencjalnych oszustów.

W tym celu możesz udać się osobiście do placówki. Informacja o zgubionym dowodzie zostanie przekazana do systemu Dokumentów Zastrzeżonych i tym samym wysłana do innych banków i placówek finansowych jak firmy pożyczkowe.

Równoległe postaraj się jak najszybciej unieważnić dowód osobisty w urzędzie gminy lub online przez Profil Zaufany. W trakcie unieważnienia dokumentu straci on ważność, a Ty dostaniesz specjalne zaświadczenie. Będzie ono ważne, dopóki nie otrzymasz nowego dowodu osobistego. Nie jest ono jednak tym samym co dowód i nie pozwoli na wzięcie nowej pożyczki lub kredytu. Pomimo tego powinieneś mieć go zawsze przy sobie, kiedy oczekujesz na dowód.

Ile czeka się na nowy dowód osobisty?

Brak dowodu osobistego może utrudniać CI załatwianie wielu spraw. Nic dziwnego zatem, że zastanawiasz się, ile czeka się na nowy dowód osobisty. Odpowiedź nie jest uniwersalna. Niekiedy wystarczą dwa tygodnie, niekiedy więcej. Sam proces jednak nie powinien trwać dłużej niż dwa miesiące.

Pamiętaj, że oprócz zgłoszenia zgubienia dowodu osobistego do urzędu, będziesz potrzebować złożyć wniosek o wydanie nowego. W tym celu konieczne będzie dostarczenie zdjęć, jakie posłużą do wyrobienia dokumentu. Dopiero wtedy możesz czekać na nowy dowód.

Zgubiony dowód osobisty to nie wszystko. Jak chronić dane osobowe?

Chociaż zgubienie dowodu osobistego to niemały stres, do wyłudzenia danych osobowych dochodzi najczęściej z naszego powodu. Publikowanie zdjęć dowodu czy innych dokumentów w internecie to tylko jeden z przykładów takiego działania. Do tego dochodzi klikanie w niebezpieczne linki czy wypełnianie podejrzanych formularzy. Jeśli brakuje Ci pewności, że dana operacja jest bezpieczna, przerwij ją. Oszuści tylko czekają na taki atak cybernetyczny. Zachowaj więc czujność przeglądając internet, robiąc zakupy, czy wykonując przelewy online.

Zgubiony dowód osobisty. Podsumowanie

Pierwszą rzeczą, jakiej należy unikać w razie zgubienia dowodu osobistego, jest panika. To właśnie ona nie pozwala trzeźwo myśleć i paraliżuje działania. Unieważnienie dokumentu w Urzędzie, a także zgłoszenie jego zgubienia w banku to podstawowe kroki, jakie musisz podjąć w pierwszej kolejności.

Zgubiony dowód osobisty to nie koniec świata. Należy jednak zachować ostrożność i podjąć czym prędzej działania, aby go zastrzec. W innym razie może on trafić do niepowoływanych rąk kogoś, kto wykorzysta go np.: do wyłudzenia pożyczki lub kredytu.