Jak sprawdzić czy mam dług u komornika i ile wynosi zadłużenie?

Każde kolejne niespłacone zobowiązanie zwiększa ryzyko, że któryś wierzyciel zdecyduje się na wszczęcie wobec Ciebie postępowania komorniczego. Co robić, gdy obawiasz się, że komornik może zająć Twoje konto? W pierwszej kolejności sprawdź, ile wynosi Twój dług i wobec kogo masz niespłacone zobowiązania finansowe. Masz na to co najmniej kilka sposobów.

Czy mam komornika? Jak to sprawdzić…

Najgorsze, co może się przytrafić osobie, która ma dużą liczbę niespłaconych pożyczek i kredytów, to egzekucja komornicza. W przypadku każdej windykacji jest ona ostatecznością. Odbywa się w sytuacji, gdy wyczerpano wszystkie pozostałe sposoby na wyegzekwowanie długu, a dłużnik nie wykazuje chęci spłacenia swojego zobowiązania wobec wierzyciela. 

Aby nie dopuścić do tego, że komornik sądowy np. zajmuje Twoje konto bankowe, część wynagrodzenia lub Twoją nieruchomość, warto w porę skontaktować się z odpowiednią instytucją i rozwiązać sprawę, jeszcze zanim rozpocznie się proces egzekucyjny. Skąd jednak wiedzieć o istnieniu długu u komornika? Szczegółowe informacje na temat ewentualnego zadłużenia sprawdzisz w kilku źródłach. 

Rejestr dłużników BIK 

Biuro informacji Kredytowej (BIK) gromadzi dane na temat zobowiązań finansowych konkretnych osób. Pozwala dowiedzieć się, jakie zobowiązania ma dana osoba wobec banków, SKOK-ów i wybranych pozabankowych instytucji pożyczkowych. Umożliwia pobranie darmowego raportu raz na 6 miesięcy. Taki dokument pozwala dowiedzieć się nieco więcej o swojej historii kredytowej i upewnić się, czy nie ma się na swoim koncie zaległych zobowiązań do spłaty. 

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) to system teleinformatyczny prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zawiera on informacje na temat m.in. osób fizycznych, wobec których wszczęto i umorzono egzekucję sądową lub administracyjną. Oprócz danych takich jak imię czy nazwisko dłużnika obejmuje nazwę sądu prowadzącego postępowanie egzekucyjne, czy adnotację o zajęciu majątku.

Biuro Informacji Gospodarczej

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) to instytucja zajmująca się gromadzeniem i udostępnianiem danych na temat zadłużenia osób fizycznych i firm. Uwzględnia zarówno zobowiązania bankowe, jak i pozabankowe przekraczające określoną kwotę. W przypadku osób fizycznych obejmuje informacje o zadłużeniu wynoszącym co najmniej 200 zł, którego termin płatności minął co najmniej 30 dni wcześniej.

Jak sprawdzić, jakie mam zadłużenie u komornika?

Niestety, ale nie istnieje ogólnodostępna baza dłużników, w której znajdowałyby się informację o zaległościach wobec wierzycieli czy postępowaniach komorniczych. Jeśli więc w wymienionych powyżej bazach danych nie ma odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, nie pozostaje Ci nic innego, jak zwrócić się bezpośrednio do „źródła”. 

Co to oznacza? Aby sprawdzić stan swojego zadłużenia, najlepiej skontaktuj się z pracownikami kancelarii komorniczej prowadzącej Twoją sprawę. Takie rozwiązanie pozwoli Ci uniknąć niedomówień związanych np. z kwotą do spłaty czy terminem, do którego możesz uregulować dług i odsetki. 

Dane kontaktowe komornika zawiera przeważnie dokumentacja dostarczona Ci listownie — np. wezwanie do zapłaty, tytuł wykonawczy czy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Gdy wiesz już, na jaki adres skierować swoje zapytanie, możesz wysłać prośbę o udostępnienie Ci szczegółowych informacji na temat długu. W wiadomości podkreśl, że zależy Ci na wskazaniu kwoty zadłużenia, wysokości odsetek i kosztów egzekucyjnych. 

Jak sprawdzić swoje zadłużenie — podsumowanie

Weryfikacja zadłużenia wymaga nieco zaangażowania i cierpliwości. Przeanalizowanie bezpłatnych i płatnych raportów, które da się pobrać w sieci, pozwala na uzyskanie cennych informacji o stanie własnych finansów. Często jednak do uzyskania większej liczby szczegółów konieczne staje się przekazanie pisma do komornika z zapytaniem np. o konkretną kwotę długu. 

Zobacz też

Rejestry dłużników – jakie są i jak sprawdzić siebie w bazach dłużników?

11 maja, 2025

Czy wiesz, że osoby zalegające z płatnościami trafiają do różnych rejestrów dłużników? Te rozbudowane bazy danych gromadzą informacje o osobach fizycznych i firmach mających na swoim koncie niespłacone zobowiązania. Dowiedz się, jakie są rejestry dłużników w Polsce, kto może do nich trafić i jak sprawdzić w nich informacje o sobie. Czym jest rejestr dłużników? Kiedy […]

Czytaj dalej...

WIRON a WIBOR — co warto wiedzieć o nowym wskaźniku i kiedy wejdzie w życie?

10 maja, 2025

Wskaźnik referencyjny WIBOR stanowi podstawę do ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych i gotówkowych, lokat bankowych, kredytów ratalnych oraz niektórych obligacji skarbowych i korporacyjnych od niemal 30 lat. Od 2023 roku miał go stopniowo zastępować WIRON. Czym on jest? Jaka jest różnica między WIRONem a WIBORem. Dlaczego ostatecznie nowy wskaźnik się nie przyjął? Sprawdź! Oprocentowanie kredytu a […]

Czytaj dalej...

Podatek Belki – czym jest i ile on wynosi?

9 maja, 2025

Planujesz wypłacić pieniądze z lokaty lub sprzedawać akcje? Musisz wiedzieć, że Twoje oszczędności w obu tych przypadkach zostaną pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych, czyli o tzw. podatek Belki. Obowiązuje on od ponad 20 lat i dotyczy m.in. lokat bankowych i inwestycji kapitałowych. Czym jest i ile wynosi podatek Belki w 2025? W jakich sytuacjach […]

Czytaj dalej...