Dlaczego żyjemy na kredyt?

Powrót 1 marca, 2022

Co druga osoba w Polsce płaci co miesiąc raty. Nawet 61% z nas ma do spłaty przeterminowane zobowiązania do 10 tysięcy złotych. Dlaczego decydujemy się żyć na kredyt i jak uniknąć problemów finansowych?

Dlaczego się zadłużamy?

Pożyczanie pieniędzy jeszcze nigdy nie było tak proste. Jednocześnie jest to pułapka dla wielu osób, które nie kontrolują swoich wydatków. Dlaczego się zadłużamy i żyjemy na kredyt? Jak się okazuje, powody są często prozaiczne.

Wiele osób decyduje się na kolejne zobowiązanie kredytowe, aby kupić drogi przedmiot, na który nie stać ich bez dodatkowej pomocy. Zakup sprzętu RTV i AGD na raty są dla nas naturalnym wyborem. Kto myśli o tym, jak zaoszczędzić na nowy telewizor, jeśli można mieć najnowszy sprzęt od ręki? W obliczu rat 0% i promocji tym bardziej jesteśmy skłonni na szybkie i mało przemyślane zakupy.

Innym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na życie na kredyt, jest zakup lub remont mieszkania. Wiele młodych ludzi jest skłonnych spłacać przez kilkadziesiąt lat kredyt hipoteczny, aby tylko spełnić swoje marzenia o własnym domu.

Na liście rzeczy, które najczęściej decydujemy się kupić na kredyt, jest także samochód. Nierzadko jest to spory wydatek. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku domu, trudno kupić auto za gotówkę. Wiele osób decyduje się na kredyt, aby szybciej zrealizować swój cel.

Kto żyje na kredyt?

Zakup nowego samochodu, mieszkania czy niespodziewany remont domu to wydatki, które często finansujemy za pomocą kredytów i pożyczek. W końcu mało kogo stać na to, aby samodzielnie kupić dom i go urządzić. Niektóre osoby jednak łatwiej popadają w długi. Kto żyje na kredyt?

W odpowiedzi na to pytanie warto sięgnąć do danych z Biura Informacji Kredytowej i Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wynika z nich, że największy średni dług mają osoby w wieku 45-54 lat. Natomiast najniższymi zaległościami mogą się cieszyć młodzi ludzie w wieku 18-25 lat.

Dane te nie napawają jednak optymizmem, kiedy spojrzymy na średnie zadłużenie. Pod koniec trzeciego kwartału 2021 roku wyniosło ono 28 530 tysięcy złotych. Z kolei liczba dłużników w Polsce to aż 2,8 milionów osób. Na koniec ubiegłego roku łączna suma długów wyniosła prawie 81,4 mld złotych.

Kiedy życie na kredyt to przekleństwo?

W samej pożyczce czy kredycie nie ma nic złego. Trzeba to sobie jasno powiedzieć, że umiejętne pożyczanie oraz korzystanie z dźwigni finansowych, może przynieść dla nas wiele korzyści.

Problemy zaczynają się jednak wtedy, kiedy tych zobowiązań jest na tyle dużo, że nie nadążamy za ich spłatą. Aby uregulować jeden dług, zaciągamy kolejny i tak w kółko. Tym sposobem wpadamy w pętlę zadłużenia, z której ciężko samemu wyjść.

W obliczu długów warto skontaktować się ze swoim wierzycielem. Wspólnie możecie ustalić plan spłaty, który będzie odpowiadał obu stronom. W LendOn.pl możesz skorzystać z przesunięcia terminu płatności. Do innych rozwiązań należy konsolidacja kredytów lub tak zwane wakacje kredytowe.

Podsumowanie

Coraz częściej decydujemy się na życie na kredyt. Chociaż w samym pożyczaniu nie ma nic złego, warto podejmować rozsądne decyzje i umieć czasem sobie czegoś odmówić. Kiedy zaś na horyzoncie pojawią się kłopoty finansowe, nie unikajmy ich, aby nie urosły jeszcze większe.