Czyszczenie BIK – jak wyczyścić BIK?

Negatywny wpis w BIK-u pogarsza Twoją zdolność kredytową? Chcesz starać się o kredyt lub pożyczkę i wciąż dostajesz odmowy? Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić BIK? Dowiedz się, w jakich przypadkach jest to możliwe. Podpowiemy Ci również jak uzyskać dodatkową gotówkę pomimo negatywnej historii kredytowej.

Nawet 90% pozytywnych wpisów w BIK-u

Pojawienie się w BIK-u może wywoływać negatywne skojarzenia. W końcu Biuro Informacji Kredytowej jest rozumiane jako baza dłużników. Skoro już tam jesteś, to znaczy, że jesteś jedną z takich osób.

Nie zawsze tak jest. Co prawda, BIK gromadzi informacje przekazywane mu z banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Szacuje się jednak, że 90% wszystkich wpisów jest pozytywna. Tylko 10% dotyczy zadłużenia. Większe jest zatem prawdopodobieństwo, że odnajdziesz tam pozytywne dane o sobie.

BIK zbiera informacje tylko o naszych kredytach i pożyczkach. Nie zobaczysz więc danych o nieuregulowanej opłacie za prąd czy telefon. Tego rodzaju informacje znajdziesz np. w Krajowych Rejestrze Dłużników (KRD).

Czy czyszczenie BIK jest możliwe?

Pomimo tego, że tylko 10% wpisów w BIK jest negatywna, wiele osób jest zainteresowanych opcją czyszczenia BIK. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy starasz się o kredyt w banku, ale dostajesz odmowę. Powodem są zaś informacje na Twój tematach w BIK-u lub innych bazach.

Co zatem zrobić? Jak wyczyścić BIK? W niektórych przypadkach jest możliwe.

Możesz starać się o czyszczenie BIK, kiedy:

  • wpis zawiera nieprawdziwe informacje;
  • kredyt został spłacony w terminie, a Ty chcesz cofnąć zgodę o przetwarzanie danych;
  • minęło więcej niż 5 lat od pojawienia się długu.

Niestety nie ma możliwości, aby usunąć informacje z BIK, które działają na Twoją niekorzyść. Warunkiem jest minięcie okresu 5 lat. Wyjątkiem są nieprawidłowe dane o wpisie. Możesz złożyć reklamację, jeśli zaległość nie dotyczy Ciebie, a widzisz ją w BIK-u.

Z kolei cofnięcie zgody na przetwarzanie danych po spłaconym kredycie nie działa na Twoją korzyść. Przy kolejnym kredycie bank nie będzie widział, że warto Ci zaufać, bo spłacałeś poprzednie raty w terminie. Warto zatem zostawić takie informacje.

Jak dostać dodatkową gotówkę?

Jak widzisz, czyszczenie BIK może mieć miejsce tylko w określonych przypadkach. Jeśli na Twoim koncie zalega dług lub opóźnienia w spłacie, musisz poczekać 5 lat, aby zniknęły.

Co jednak kiedy potrzebujesz na szybko pieniędzy i nie możesz czekać kilku lat? Negatywna historia w BIK-u skreśla szansę na wiele kredytów w bankach. Niewiele z nich ma liberalną politykę i udziela kredytów także osobom, którym potknęła się noga. Najczęściej trzeba się wykazać dobrą zdolnością kredytową oraz stabilnymi dochodami.

Łatwiej za to starać się o pożyczkę w firmach pozabankowych. Wielu pożyczkodawców akceptuje wnioski nawet w przypadku negatywnego wpisu w BIK-u. Możesz liczyć na dodatkową gotówkę, nawet kiedy nie pracujesz na umowę o pracę, a utrzymujesz się ze stypendium, renty czy innych świadczeń. Sprawdź przygotowaną dla Ciebie ofertę w LendOn.

Podsumowanie

Czyszczenie BIK nie jest dostępne od ręki. Negatywny wpis ma prawo tam się znajdować przez 5 lat. Warto zatem nie dokładać nowych informacji o zadłużeniach i nieterminowej spłacie. Dbaj o swoją zdolność kredytową, pilnując harmonogramu rat. Pomogą Ci także niewielkie pożyczki, które spłacisz w terminie. Dzięki temu Twoja ocena w oczach banku będzie pozytywniejsza.

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...