Czyszczenie BIK – jak wyczyścić BIK?

Powrót 1 marca, 2022

Negatywny wpis w BIK-u pogarsza Twoją zdolność kredytową? Chcesz starać się o kredyt lub pożyczkę i wciąż dostajesz odmowy? Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić BIK? Dowiedz się, w jakich przypadkach jest to możliwe. Podpowiemy Ci również jak uzyskać dodatkową gotówkę pomimo negatywnej historii kredytowej.

Nawet 90% pozytywnych wpisów w BIK-u

Pojawienie się w BIK-u może wywoływać negatywne skojarzenia. W końcu Biuro Informacji Kredytowej jest rozumiane jako baza dłużników. Skoro już tam jesteś, to znaczy, że jesteś jedną z takich osób.

Nie zawsze tak jest. Co prawda, BIK gromadzi informacje przekazywane mu z banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Szacuje się jednak, że 90% wszystkich wpisów jest pozytywna. Tylko 10% dotyczy zadłużenia. Większe jest zatem prawdopodobieństwo, że odnajdziesz tam pozytywne dane o sobie.

BIK zbiera informacje tylko o naszych kredytach i pożyczkach. Nie zobaczysz więc danych o nieuregulowanej opłacie za prąd czy telefon. Tego rodzaju informacje znajdziesz np. w Krajowych Rejestrze Dłużników (KRD).

Czy czyszczenie BIK jest możliwe?

Pomimo tego, że tylko 10% wpisów w BIK jest negatywna, wiele osób jest zainteresowanych opcją czyszczenia BIK. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy starasz się o kredyt w banku, ale dostajesz odmowę. Powodem są zaś informacje na Twój tematach w BIK-u lub innych bazach.

Co zatem zrobić? Jak wyczyścić BIK? W niektórych przypadkach jest możliwe.

Możesz starać się o czyszczenie BIK, kiedy:

  • wpis zawiera nieprawdziwe informacje;
  • kredyt został spłacony w terminie, a Ty chcesz cofnąć zgodę o przetwarzanie danych;
  • minęło więcej niż 5 lat od pojawienia się długu.

Niestety nie ma możliwości, aby usunąć informacje z BIK, które działają na Twoją niekorzyść. Warunkiem jest minięcie okresu 5 lat. Wyjątkiem są nieprawidłowe dane o wpisie. Możesz złożyć reklamację, jeśli zaległość nie dotyczy Ciebie, a widzisz ją w BIK-u.

Z kolei cofnięcie zgody na przetwarzanie danych po spłaconym kredycie nie działa na Twoją korzyść. Przy kolejnym kredycie bank nie będzie widział, że warto Ci zaufać, bo spłacałeś poprzednie raty w terminie. Warto zatem zostawić takie informacje.

Jak dostać dodatkową gotówkę?

Jak widzisz, czyszczenie BIK może mieć miejsce tylko w określonych przypadkach. Jeśli na Twoim koncie zalega dług lub opóźnienia w spłacie, musisz poczekać 5 lat, aby zniknęły.

Co jednak kiedy potrzebujesz na szybko pieniędzy i nie możesz czekać kilku lat? Negatywna historia w BIK-u skreśla szansę na wiele kredytów w bankach. Niewiele z nich ma liberalną politykę i udziela kredytów także osobom, którym potknęła się noga. Najczęściej trzeba się wykazać dobrą zdolnością kredytową oraz stabilnymi dochodami.

Łatwiej za to starać się o pożyczkę w firmach pozabankowych. Wielu pożyczkodawców akceptuje wnioski nawet w przypadku negatywnego wpisu w BIK-u. Możesz liczyć na dodatkową gotówkę, nawet kiedy nie pracujesz na umowę o pracę, a utrzymujesz się ze stypendium, renty czy innych świadczeń. Sprawdź przygotowaną dla Ciebie ofertę w LendOn.

Podsumowanie

Czyszczenie BIK nie jest dostępne od ręki. Negatywny wpis ma prawo tam się znajdować przez 5 lat. Warto zatem nie dokładać nowych informacji o zadłużeniach i nieterminowej spłacie. Dbaj o swoją zdolność kredytową, pilnując harmonogramu rat. Pomogą Ci także niewielkie pożyczki, które spłacisz w terminie. Dzięki temu Twoja ocena w oczach banku będzie pozytywniejsza.