Problemy finansowe – jak sobie z nimi poradzić?

Powrót 1 marca, 2022

W Polsce jest 2,82 milionów dłużników. Średnia zaległość wynosi 28 530 złotych. Tak wynika z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej opublikowanego w 2021 roku. Skąd się biorą problemy finansowe Polaków? Co robić, kiedy nie ma się środków na kolejną ratę kredytu? Podpowiadamy w naszym artykule.

Czy problemy finansowe są zawsze Twoją winą?

Pokutuje w nas przekonanie, że problemy finansowe to zawsze nasza wina. Nie przemyśleliśmy czegoś dokładnie. Zaufaliśmy reklamie. Daliśmy się oszukać. Czy jednak zawsze musisz winić siebie samych?

Tak naprawdę powodem, dla którego popadamy w problemy finansowe, może być wiele. Dotyczy to również naszej edukacji. Niestety w Polsce nie jest z nią najlepiej. Wielu młodych ludzi nie zostało nauczonych, jak dobrze gospodarować swoimi pieniędzmi i jak je inwestować.

Nie zapominajmy również o osobach starszych. W końcu one również potrafią być dłużnikami i mieć spore problemy finansowe. Wiele z nich słabo orientuje się w najnowszych technologiach i jest łatwowierna wobec reklam czy innych ludzi. Nie bez powodu to właśnie seniorzy często znajdują się w złej sytuacji majątkowej.

Jak wyjść z problemów finansowych?

Musi jednak być jakieś wyjście. Oprócz ciągłej edukacji i pogłębiania wiedzy na temat swoich finansów możesz już teraz poprawić swoją sytuację. Co zrobić, kiedy na horyzoncie widzisz kłopoty z długami?

Nie decyduj się na to, na co Cię nie stać

Niby oczywista rada, ale warto o niej ciągle przypominać. W końcu mamy tendencję do tego, aby podążać za nowinkami i trendami promowanymi w reklamach. Zanim jednak zdecydujesz się na kolejne zakupy, zastanów się jeszcze raz, czy nie obciążą Twojego budżetu. Jeśli jest to za wysoka kwota, może warto w pierwszej kolejności opłacić rachunki, a to, co zostanie, przeznaczyć na przyjemności?

Dotyczy to również produktów finansowych. Pożyczki czy kredyty są sposobem na osiągnięcie swojego celu i realizację planów. Kiedy jednak pożyczasz non stop, możesz wpaść w pętlę zadłużenia. Jeśli nie stać się, aby zapłacić ratę, powiedz o tym swojemu wierzycielowi. Zarówno bank, jak i firma pożyczkowa ma przygotowany scenariusz na taką sytuację.

Spłacaj swoje zadłużenie

Udawanie, że długu nie ma, to jak udawanie, że nie widzi się słonia w salonie. Jednak wciąż on tam stoi i robi niezły zamęt. Tam samo jest z zadłużeniem. Kiedy nie dostrzegasz go, zaczyna rosnąć za Twoimi plecami. Szybko przekracza Twoje możliwości, a Ty popadasz w jeszcze większe problemy finansowe.

Co zatem robić? Ustal plan spłaty ze swoim wierzycielem. W poprzednim punkcie pisaliśmy, że możesz liczyć na pomoc z jego strony. Tak też jest w rzeczywistości. Wielu pożyczkodawców takich jak LendOn.pl umożliwia przesunięcie terminu spłaty pożyczki. Możesz także sprawdzić kredyt konsolidacyjny, który skupia w sobie wszystkie Twoje zobowiązania i zamyka w jedną, dogodną dla Ciebie ratę. Zobacz, jakie rozwiązania ma dla Ciebie Twój wierzyciel.

Podsumowanie

Sytuacja gospodarcza każdego z nas to efekt wielu czynników. Wpływ ma nie tylko szkolna edukacja, ale także nawyki, jakie w sobie wykształciliśmy. Jeśli zatem mierzysz się z problemami finansowymi, nie unikaj ich. Spróbuj stawić im czoła i znaleźć najlepsze rozwiązanie na wyjście z długów. Większa samokontrola, edukacja oraz świadomość pomogą Ci ich unikać w przyszłości.