Deflacja –  co to jest?

Spadek cen jest z pozoru sytuacją korzystną dla konsumentów i gospodarki. Jednak patrząc w szerszej skali, deflacja może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Dowiedz się, jaka jest jej definicja. Czym różni się od inflacji? Poznaj przyczyny i skutki deflacji.

Czym jest deflacja?

Najprostsza definicja deflacji mówi o spadku przeciętnego poziomu cen w gospodarce danego kraju. To, co jednak istotne, to fakt, że dotyczy to długotrwałego okresu i większości towarów oraz usług. W efekcie za taką samą wartość pieniądza można kupić więcej dóbr.

Deflacja nie pojawia się w Polsce zbyt często. Ostatni raz trwała ona od połowy 2014 roku aż do końca 2016 roku. Nie była ona jednak bardzo głęboka. Nie przekraczała bowiem zbyt 1,5%. Jej przyczyn zaś należało szukać w sytuacji gospodarczej w Europie, a także w kryzysie finansowym, który dotknął takie kraje jak Grecja.

Pojawienie się deflacji może wydawać się korzystne dla gospodarki. Jednak podobnie jak inflacja wiąże się ona z szeregiem negatywnych skutków. Omówiliśmy je w dalszej części artykułu. 

Przyczyny i skutki deflacji

Dlaczego ceny spadają? Przyczyny deflacji mogą być różne. Warto jednak przyjrzeć się najczęstszym czynnikom, sprzyjającym takiej sytuacji. Zaliczamy do nich:

  • niewłaściwa polityka pieniężna;
  • silna recesja;
  • nadmierne oprocentowanie lokat;
  • zbyt mała emisja pieniądza;
  • zaostrzenie warunków przyznawania kredytów w bankach.

Z pojawieniem się deflacji w kraju wiążą się pewne konsekwencje. Przede wszystkim hamuje ona rozwój gospodarki, co powoduje obniżanie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. 

Ponadto może być powodem ograniczenia produkcji, ponieważ towary i usługi generują mniejsze zyski. To zaś przekłada się na zmniejszenie płac i liczby zatrudnionych osób, a tym samym zwiększa stopę bezrobocia w kraju. 

Ponadto deflacja wiąże się ze wzrostem realnej wartości zobowiązań kredytowych. Jest ona szczególnie dotkliwa dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Kiedy sytuacja kredytobiorców staje się niestabilna, spłacanie zobowiązań jest niemożliwe. Z tego powodu wiele osób ogłasza bankructwo i upadłość.

Deflacja a inflacja

Chociaż najczęściej mówi się o inflacji, spadek cen towarów i usług w ramach deflacji również jest obarczony negatywnymi konsekwencjami. Nie ulega jednak wątpliwości, że oba procesy ekonomiczne są naturalne i wzajemnie się przeplatają.

Aby kontrolować inflację i deflację, banki centralne stosują różne strategie. Wysoki poziom inflacji może prowadzić do zmniejszenia zaufania do danej waluty. Z kolei deflacja powoduje spowolnienie wzrostu gospodarczego. Dlatego ważne jest, aby dążyć do stabilnego poziomu i właściwej polityki pieniężnej kraju.

Podsumowanie

Deflacja nie zawsze kojarzy się z negatywnymi konsekwencjami. Jednak z szerszej perspektywy, może prowadzić do poważnej destabilizacji i przyczyniać się do wzrostu bezrobocia czy wartości zobowiązań kredytowych.

Zobacz też

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...

Kredyt konsorcjalny — na czym polega i kto może go uzyskać?

24 czerwca, 2025

Duże inwestycje najczęściej wiążą się z dużymi kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Uzyskanie takiej kwoty w ramach jednego kredytu jest praktycznie niemożliwe. Jednak pomioty planujące realizację kosztownego przedsięwzięcia mogą skorzystać z pewnego rozwiązania. Jest nim kredyt konsorcjalny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega oraz z czym się wiąże jego uzyskanie.  […]

Czytaj dalej...