Ile czeka się na kredyt gotówkowy i hipoteczny?

Powrót 31 sierpnia, 2023

Chcesz pożyczyć pieniądze, ale nie wiesz, kiedy je otrzymasz? Dowiedz się, ile czeka się na kredyt gotówkowy, a ile na kredyt hipoteczny. Jak wyglądają procedury oraz czego możesz się spodziewać? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Ile czeka się na kredyt gotówkowy?

Czekanie na kredyt gotówkowy jest z całą pewnością szybsze niż staranie się o kredyt hipoteczny. Wszystko wynika z tego, że jest to zobowiązanie na niższą kwotę, do którego nie jest potrzebna aż tak duża liczba dokumentów, które trzeba dostarczyć do banku.

Jeśli starasz się o kredyt w banku, w którym jesteś już klientem, najczęściej możesz zrobić to online bez wychodzenia z domu. Wyjątkiem są osoby, które nie mają konta ani innych zobowiązań w danej instytucji. Mogą one potrzebować przedstawić swój dowód, zaświadczenie o zarobkach czy wyciąg z konta.

Następnie bank sprawdza dokumenty i weryfikuje kredytobiorcę w bazach dłużników takich jak BIK i BIG. Na tym etapie sprawdza również zdolność kredytową i udziela decyzji.

Ile trwa taki proces? Cała procedura nie jest skomplikowana, zwłaszcza wtedy, kiedy nie musisz dostarczać dokumentów osobiście. Decyzję możesz otrzymać nawet w ciągu tego samego dnia.

Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wyższą kwotę. Z tego powodu ilość formalności oraz wymagań ze strony banku jest znacznie większa, co przekłada się również na czas oczekiwania.

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, należy dostarczyć takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu,
  • wyciąg z konta,
  • PIT za poprzedni rok,
  • operat szacunkowy do wyceny nieruchomości.

Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny może różnić się w zależności od instytucji. Najczęściej jednak trwa to około 3 tygodni, ale wiele zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy i dostarczenia przez niego kompletnych dokumentów.

Ile czeka się na pożyczkę?

Chcesz pożyczyć niewielką kwotę, ale nie masz czasu czekać na decyzję ze strony banku? W takich sytuacjach rozwiązaniem może być pożyczka pozabankowa, która jest nie tylko prostsza, ale również szybsza. Na czym ona polega?

Aby otrzymać pożyczkę, wystarczy wypełnić wniosek online, który znajdziesz przykładowo na stronie głównej Lendon.pl. Do jego złożenia potrzebujesz podstawowych danych osobistych, takich jak imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu, adres, numer telefonu czy adres e-mail.

Po podaniu niezbędnych informacji przychodzi moment na weryfikację tożsamości. Pożyczkodawca sprawdza, czy dane we wniosku są prawdziwe. W tym celu porównuje je z tymi na koncie bankowym. Dlatego weryfikacja tożsamości często polega na wykonaniu przelewu na wskazane konto o niskiej kwocie, co pozwala zweryfikować właściciela rachunku.

Drugim sposobem jest skorzystanie z dedykowanych aplikacji, takich jak Instantor czy Kontomatik. Za ich pomocą możesz zalogować się do swojego konta, a Twoje dane zostaną automatycznie sprawdzone i porównane z informacjami podanymi we wniosku.

Po weryfikacji tożsamości pożyczkodawca może udzielić pozytywnej lub negatywnej decyzji. Jednak ze względu na niskie wymagania oraz niewielką liczbę formalności, wskaźnik przyznawalności chwilówek jest wysoki.

Dzięki temu na pożyczkę możesz liczyć nawet tego samego dnia. Pieniądze na koncie mogą pojawić się w ciągu kilku minut po złożeniu wniosku, co czyni to jednym z najszybszych sposobów na otrzymanie gotówki.

Podsumowanie

Ile trzeba czekać na kredyt? Jak widzisz, czas oczekiwania zależy od wielu czynników, w tym również od rodzaju zobowiązania i Twojej sytuacji finansowej. Warto być przygotowanym i znać procedury, aby nic nie zaskoczyło Cię podczas starania się o kredyt czy pożyczkę.