Przelew SEPA – co to jest?

Powrót 6 września, 2023

Wykonując przelew w euro do innego kraju, nie musisz płacić wysokich prowizji ani czekać wiele dni na jego realizację. Odpowiedzią jest przelew SEPA, który znajdziesz w większości polskich banków. Na czym on polega oraz jak z niego skorzystać? Czytaj w naszym artykule.

Co to jest przelew SEPA?

Przelew SEPA (z ang. Single Euro Payments Area) to inaczej system realizacji transakcji płatniczych w walucie euro oraz na terenie Unii Europejskiej. Standardy i procedury są jednolite dla wszystkich krajów uczestniczących w systemie SEPA, do których należy:

  • 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej;
  • oraz inne kraje takie jak Wielka Brytania, Norwegia, Islandia, San Marino, Watykan, Liechtenstein, Szwajcaria, oraz Monako, a także Wyspy Kanaryjskie, Martynika czy Gujana Francuska.

Wprowadzenie przelewów SEPA umożliwiło stworzenie systemu międzynarodowego, dzięki któremu transakcje mogą być wykonywane z tą samą prędkością oraz kosztem co przelewy krajowe. Są one realizowane najczęściej w ciągu jednego dnia, a do tego są tańsze w porównaniu z tradycyjnymi przelewami międzynarodowymi.

Jak wykonać przelew SEPA?

Jeśli chcesz wykonać przelew zagraniczny w euro, możesz skorzystać z takiej opcji w swoim banku. Wystarczy, że zaznaczysz rodzaj przelewu zagranicznego i wybierzesz SEPA. Warunkiem jest, że zarówno Twój bank, jak i bank odbiorcy uczestniczy w systemie SEPA.

W następnym kroku musisz podać nazwę odbiorcy, a także jego numer rachunku w formacie IBAN, BIC/SWIFT oraz kwotę transakcji w euro.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Koszt przelewu SEPA nie jest wysoki. Nie wynosi on więcej niż transakcja krajowa. Co więcej, w Polsce można go zrealizować zupełnie za darmo. Opłata może pojawić się tylko w sytuacji zlecenia go w oddziale.

Przelew SEPA a SWIFT – co wybrać?

Przelew SWIFT, podobnie jak przelew SEPA, służy do wykonywania transakcji w innych walutach. Jednak w jego przypadku nie jesteśmy ograniczeni tylko do euro. Transakcje możemy wykonywać w każdej walucie, nie jesteśmy również ograniczeni do krajów, do których możemy przelewać pieniądze. Różnicą jest jednak koszt. Może on wahać się od 10 do nawet 250 zł, w zależności od wartości przelewu. Czas realizacji zaś to 3 dni roboczych, o ile nie zostanie wybrany przelew ekspresowy.

Jaki przelew zatem wybrać? Jeśli transakcja ma być wykonana w euro, nie ma przeszkód, aby była realizowana za pośrednictwem SEPA. SWIFT bowiem wymaga większej ilości czasu, a do tego jest droższy. Z tego powodu warto go stosować tylko w przypadku transakcji innych walut niż euro.

Podsumowanie

Przelewy SEPA bez wątpienia ułatwiają przekazy pieniężne na terenie Unii Europejskiej. Dzięki nim transakcja może przebiegać szybko oraz bez dodatkowych opłat. Warto skorzystać z tej możliwości, kiedy chcesz wykonać przelew w euro do innego kraju.