Jakie dodatki do wynagrodzenia przysługują pracownikom w 2025 roku?

Dodatki to ważny składnik wynagrodzenia wielu osób. W wielu przypadkach wpływają one na podniesienie zasadniczych dochodów o niemałą kwotę. Mogą przysługiwać np. za trudne warunki pracy lub wykonywanie obowiązków zawodowych w godzinach nocnych. Sprawdź, na jakie dodatki do wynagrodzenia za pracę może liczyć pracownik w 2025 roku.

Jakie dodatki do wynagrodzenia otrzyma pracownik w 2025 roku?

Pensja każdego pracownika może zostać powiększona o rozmaite dodatki do wynagrodzenia — obowiązkowe lub nieobowiązkowe. Konieczność przyznawania tych pierwszych nakłada na pracodawcę prawo pracy. Wśród nich znajdują się:

  • dodatek za nadgodziny;
  • dodatek za pracę w porze nocnej;
  • dodatek świąteczny (za pracę w niedzielę lub święto);
  • dodatek wyrównawczy.

Dodatki nieobowiązkowe to zaś takie dodatki, których nie reguluje Kodeks Pracy, a indywidualna dokumentacja pracodawcy (np. umowa o pracę bądź regulamin zakładu pracy). Należą do nich otrzymywane przez pracownika dodatek funkcyjny, dodatek za wysługę, dodatek za pracę w szczególnych warunkach czy dodatek za szczególne umiejętności.

Dodatek za nadgodziny

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymuje każdy pracownik, który wykonuje obowiązki zawodowe ponad obowiązującą go normę. Wg  paragrafu 1. art. 151wynosi on 100%, gdy nadgodziny przypadają na porę nocną, niedzielę lub święto oraz 50% — we wszystkich pozostałych przypadkach. 

Dodatek za pracę w nocy (nocny)

Dodatek za pracę w godzinach nocnych również definiują przepisy prawa pracy. Zgodnie z 1. paragrafem art. 1518  Kodeksu Pracy jego wysokość dla pracownika to 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dodatek świąteczny

Świąteczny dodatek do wynagrodzenia może przysługiwać za wykonywanie obowiązków zawodowych w niedzielę lub święto. W zależności od sytuacji przyjmuje on formę ponadprogramowego dnia wolnego dla pracownika albo jest wypłacany w formie pieniężnej. W drugim wariancie stanowi on 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedziele lub święto. 

Dodatek wyrównawczy

Dodatkowe wynagrodzenie może przysługiwać również za powstanie różnicy w dochodach po przymusowej zmianie stanowiska pracownika w związku z ciążą lub problemami zdrowotnymi. Znajduje zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy przeniesienie na inną posadę powoduje obniżenie wypłaty. 

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny może przysługiwać za pełnienie przez pracownika obowiązków kierowniczych. Ma stanowić rekompensatę za odpowiedzialność ponoszoną w związku z zarządzaniem zespołem. Co ważne, dodatek funkcyjny jest obowiązkowy wyłącznie w niektórych zawodach (otrzymują go np. pracownicy urzędów państwowych i samorządowych).

Dodatek za wysługę lat (dodatek stażowy)

Dodatek do wynagrodzenia za przepracowane lata jest uznawany za nieobowiązkowy, choć w niektórych zawodach sektora publicznego przyjmuje formę obligatoryjną. Taki dodatek do pensji przysługuje pracownikom, których staż pracy spełnia wymagania określone w regulaminie wynagradzania czy umowie o pracę.

Dodatek za pracę w szczególnych warunkach

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w trudnych warunkach przysługuje osobom, które wykonują obowiązki zawodowe w szczególnie niebezpiecznych lub uciążliwych okolicznościach. Kryteria konieczne do spełnienia, aby go uzyskać, ustala sam pracodawca, np. w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania pracowników. 

Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek do wynagrodzenia za szczególne umiejętności otrzymuje pracownik, który ma ponadprzeciętne kwalifikacje zawodowe. Chodzi tu np. o osoby z tytułem naukowym czy po specjalistycznych kursach. Niekiedy pracodawcy biorą w tym kontekście pod uwagę także umiejętność posługiwania się językiem obcym, o ile da się ją udokumentować odpowiednim certyfikatem. 

Jak widzisz, to czy pracownikowi przysługuje dodatek, zależy od wielu czynników. W razie wątpliwości co do stawek wynagrodzenia zasadniczego i możliwości uzyskiwania ponadprogramowych dochodów, porozmawiaj ze swoim pracodawcą. 

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...