Kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu?

Powrót 1 września, 2021

Zastanawiasz się, kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu? A może już masz takie pismo? Dowiedz się, jak wygląda windykacja oraz kiedy sprawa trafia na drogę sądową. Podpowiemy również jak uniknąć egzekucji komorniczej oraz kiedy długi ulegają przedawnieniu.

Jak wygląda windykacja? 3 etapy windykacja

Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu, warto poznać ogólny proces tego, jak wygląda sama windykacja. Zanim bowiem komornik zapuka do Twoich drzwi, minie trochę czasu. Po drodze zaś mają miejsca różne etapy, na których możesz uniknąć egzekucji komorniczej. Jak zatem wygląda windykacja?

Windykacja polubowna

Pierwszym, najłatwiejszym etapem jest windykacja polubowna. Wtedy jeszcze firma windykacyjna nie kieruje sprawy do sądu, a próbuje się porozumieć. W trakcie windykacji polubownej możesz zatem spodziewać się pierwszego kontaktu z przedstawicielem firmy, jak też monitów informujących o długu. Kiedy podejmiesz współpracę jeszcze teraz, będzie szansa na wynegocjowanie korzystnych dla Ciebie warunków spłaty długu.

Windykacja sądowa

Jest to właśnie moment, kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu. Ma to miejsce wtedy, kiedy w trakcie windykacji polubownej nie uda się osiągnąć porozumienia. Wynikiem windykacji sądowej jest najczęściej sądowy nakaz zapłaty, jak też egzekucja komornicza.

Egzekucja komornicza

Ostatnim etapem windykacji jest egzekucja komornicza. Kiedy tak zadecyduje sąd, komornik ma prawo zapukać do Twoich drzwi, a następnie odsprzedać Twój majątek, aby spłacić dług. Jako dłużnik masz pozostawione tylko środki niezbędne do przeżycia. Jest to ostatni i najtrudniejszy etap windykacji, którego warto uniknąć.

Czy wiadomo, kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu. Niekiedy windykacja polubowna może przeciągnąć na wiele miesięcy. Zależy to od wielu czynników, jak też chęci do współpracy drugiej strony. Sprawdź, co wpływa na tempo windykacji.

Od czego zależy tempo windykacji?

Na tempo windykacji wpływa wiele rzeczy. Przede wszystkim jednak liczy się współpraca z samym dłużnikiem. Jeśli jesteś osobą skorą do szukania rozwiązań do wyjścia z sytuacji oraz chętną, aby pójść na kompromis, windykacja może zakończyć się dla Ciebie szybko bez kierowania sprawy do sądu.

Dla wierzyciela ważna jest także kwota. Im wyższa suma, tym większa presja na to, aby odzyskać pieniądze. Z drugiej jednak strony musi on pamiętać o kosztach sądowych, które mogą dotknąć obie ze stron. Dlatego też, kiedy mamy problem ze spłatą pożyczki, warto skontaktować się z firmą pożyczkową, aby wspólnie znaleźć wyjście z tej sytuacji. Pomocne mogą się okazać na przykład takie produkty jak przedłużenie terminu spłaty o kolejne 30 dni.

Nie bez znaczenia jest również to, kiedy powstał dług. W polskim prawie wyróżniamy bowiem coś takiego jak przedawnienie długu. Jeśli wierzyciel nie podejmie w tym czasie żadnych kroków, aby odzyskać swoje pieniądze, dług jest nieważny i nie ma szansy na to, aby firma windykacyjna skierowała sprawę do sądu.

Windykacja a przedawnienie długu

Kiedy dług ulega przedawnieniu? Wszystko zależy od jego rodzaju. W przypadku kredytów i pożyczek okres ten wynosi 3 lata. Jeśli w tym czasie wierzyciel nie podjął żadnych kroków, zaległość jest nieważna. Nie masz wtedy obowiązku, aby spłacać dług. Z kolei sąd odrzucił by taką sprawę.

Jak widzisz, to kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu, nie jest wcale takie oczywiste. Warto jednak zapobiegać takim sytuacjom i unikać windykacji poprzez kontakt z bankiem lub firmą pożyczkową. Ustalając jak najwcześniej spłatę zadłużenia, masz największe szanse na wyjście z długów.