Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Chcesz kupić wymarzone mieszkanie, ale nie wiesz, czy dostaniesz kredyt? Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić. Co sprawdza bank? Sprawdź, kto nie dostanie kredytu hipotecznego w naszym artykule.

Jakie są warunki, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Zanim otrzymamy kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie, trzeba spełnić określone warunki. Należy do nich nie tylko wkład własny, który obecnie wynosi 10-20% wartości nieruchomości, ale również trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową. To właśnie na niej się skupimy, aby odpowiedzieć na pytanie, kto nie dostanie kredytu hipotecznego.

Minimalny i maksymalny wiek

Jednym z pierwszych kryteriów jest wiek. To formalny warunek, który jest narzucony ze strony banku. Warto przy tym pamiętać, że chociaż złożenie wniosku o kredyt hipoteczny jest możliwe, otrzymanie pozytywnej odpowiedzi może być trudne, chociażby na brak historii kredytowej.

Z drugiej strony banki udzielają kredytów tylko do pewnego wieku. Najczęściej maksymalny wiek wynosi około 70 lat. Jest to jednak uzależnione m.in. od wysokości kredytu i oferty banku.

Wysokość zarobków

Wysokość zarobków jest kolejnym istotnym czynnikiem. Muszą one być wystarczające, aby pokryć miesięczne raty kredytu. Banki oceniają zdolność kredytową, biorąc pod uwagę nie tylko dochody, ale również wydatki, w tym zaciągnięte kredyty i pożyczki, limity kart kredytowych czy koszty utrzymania.

Co więcej, banki sprawdzają także liczbę osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym. Dotyczy to m.in. dzieci. Warto mieć pod uwagę, sprawdzając swoją zdolność kredytową.

Historia kredytowa

Niezbędna jest również pozytywna historia kredytowa. W tym celu bank weryfikuje m.in. Biuro Informacji Kredytowej. Wszelkie opóźnienia w spłacie, które zostały odnotowane, mogą być problemem podczas składania wniosku.

Ponadto brak historii kredytowej także nie jest najlepszą opcją. Bank nie ma bowiem wtedy informacji o tym, w jaki sposób regulujesz swoje zobowiązania. Może zatem zaproponować gorsze warunki kredytu.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu, warto przyjrzeć się swojej historii kredytowej. Co możesz zrobić? Zwróć uwagę na takie rzeczy jak:

  • wynagrodzenie
  • forma zatrudnienia (najlepiej umowa o pracę)
  • spłata dotychczasowych długów
  • refinansowanie kredytów i pożyczek
  • zmniejszenie wydatków
  • zrezygnowanie z karty kredytowej

To tylko przykłady, które warto dostosować do swojej sytuacji finansowej. Niemniej dobrze jest zacząć nawet od najmniejszych rzeczy, aby poprawić swoją zdolność, a tym samym zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu.

Podsumowanie

Kto zatem nie dostanie kredytu hipotecznego? Przede wszystkim osoby, które nie spełniają warunków formalnych ustalonych w danym banku, dotyczących m.in. wieku. Ważnym aspektem jest także wysokość zarobków, posiadanie pozytywnej historii oraz dobrej zdolności kredytowej.

Zobacz też

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...

Kredyt konsorcjalny — na czym polega i kto może go uzyskać?

24 czerwca, 2025

Duże inwestycje najczęściej wiążą się z dużymi kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Uzyskanie takiej kwoty w ramach jednego kredytu jest praktycznie niemożliwe. Jednak pomioty planujące realizację kosztownego przedsięwzięcia mogą skorzystać z pewnego rozwiązania. Jest nim kredyt konsorcjalny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega oraz z czym się wiąże jego uzyskanie.  […]

Czytaj dalej...

Jak i skąd szybko pożyczyć pieniądze na pilne wydatki?

19 czerwca, 2025

Życie pisze różne scenariusze, często zmuszające do szukania szybkiego źródła gotówki. . Szybkie pożyczki oferują dziś banki i tzw. parabanki. Gdzie szukać wsparcia, jeżeli pieniądze są potrzebne „na już”?

Czytaj dalej...