Zwolnienia z opłat bankowych – na czym polega?

Opłata za korzystanie z karty, wypłaty z bankomatu czy prowadzenie rachunku – to tylko niektóre pozycje, które można znaleźć w cenniku banku. Zwolnienia z opłat bankowych – czy są możliwe? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Na czym polegają zwolnienia z opłat bankowych?

Czy można za niektóre usługi bankowe nie płacić? Jak najbardziej. Banki oferują zwolnienia z opłat bankowych dla różnych klientów, w tym dzieci i młodzieży, a także dla osób regularnie korzystających z konta.

Co więcej, banki mogą również zaproponować specjalne wsparcie na wypadek określonych okoliczności. Tak było przykładowo dla obywateli Ukrainy, kiedy wybuchła wojna, a także dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19.

Jakie opłaty bankowe mogą podlegać zwolnieniu?

Banki mogą zapewnić zwolnienia z różnych opłat – zarówno dla kont osobistych, jak i innych produktów finansowych. Dotyczy to między innymi:

  • Opłaty za prowadzenie konta – wiele banków zapewnia możliwość prowadzenia darmowego konta.
  • Opłaty za usługi świadczone w oddziałach – w niektórych przypadkach możliwe jest uniknięcie tych opłat, np. poprzez korzystanie z aplikacji mobilnej.
  • Opłaty za korzystanie z kart kredytowych – bank może zwolnić z opłat za kartę kredytową w razie wykonania np. określonej liczby transakcji.
  • Opłaty za wypłaty z bankomatów – banki oferują zwolnienia z opłat za wypłaty gotówkowe w określonych sieciach bankomatów.

Warto jednak pamiętać, że każdy bank ma swoje własne warunki, dotyczące również zwolnień z opłat. W tym celu warto dokładnie zapoznać się ze swoją ofertą, aby dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnień.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uniknąć opłat bankowych?

Jak już wspomnieliśmy, aby skorzystać ze zwolnienia z opłat bankowych, należy spełnić określone warunki. Różnią się one w zależności od danego banku i produktu. Przedstawiamy jednak najczęściej spotykane wymagania. Są to:

  • Dokonywanie płatności bezgotówkowych – banki zachęcają do dokonywania płatności bezgotówkowych, oferując zwolnienia z opłat za kartę debetową lub kredytową. W tym celu trzeba zrealizować określoną liczbę transakcji lub osiągnąć wymaganą kwotę w danym miesiącu.
  • Korzystanie z bankowości elektronicznej – niektóre usługi, które można wykonać online, są darmowe w przeciwieństwie do ich odpowiedników w oddziale.
  • Regularne wpływy na konto: Banki często oferują zwolnienia z opłat za prowadzenie konta, jeśli na konto regularnie wpływa określona kwota.
  • Wiek: Wiele banków oferuje specjalne konta dla młodzieży i studentów do 26 roku życia, z których można korzystać bez opłat.
  • Konta dla młodych: Dzieci i młodzież do 18 roku życia często mogą otworzyć konto bankowe bez opłat.

W zależności od Twojej oferty możesz liczyć na różne zwolnienia z opłat bankowych. Pamiętaj jednak, aby być na bieżąco z cennikiem, ponieważ ten może ulegać zmianie podczas trwania umowy.

Podsumowanie

Dzięki zwolnieniom z opłat bankowych możesz korzystać z różnych ulg. Warto zatem zorientować się, jaką ofertę ma przygotowany Twój bank. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporą kwotę.

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...