Kupujemy soundbar

Powrót 11 października, 2019

Kontynuując wątek sprzętu pozwalającego na skompletowanie domowego centrum rozrywki, dziś czas na soundbar. Jako, że telewizory stają się coraz smuklejsze pomimo szybkiego rozwoju technologii, nie zawsze udaje się sprostać wymaganiom dotyczącym wysokiej jakości prezentowanego przez nie dźwięku. Aby dopełnić super obraz jakiego doświadczamy oglądając filmy w nowoczesnych telewizorach, możemy zdecydować się na zewnętrzny system audio w formie zwykłych głośników, bardziej zaawansowanego systemu kina domowego lub  najbardziej kompaktowe i wygodne rozwiązanie jakim jest soundbar.

Czym jest soundbar?

Soundbar jest zintegrowanym w wąskiej obudowie systemem audio pozwalającym na emisję szerokiego spektrum dźwięków. W zależności od klasy i oczywiście ceny, obudowa urządzenia może być wyposażona w dwa lub więcej głośników. Dla zwiększenia odczuć słuchacza w nieco lepszych zestawach dołączany jest zewnętrzny głośnik niskotonowy, czyli tak zwany subwoofer.

Atutem soundbaru jest wielkość i rozplanowanie głośników. Oznacza to więc, że są one optymalnie ułożone wewnątrz tej jednej belki – instalowanej z reguły tuż pod telewizorem. Oszczędza to nie tylko miejsce, ale również konieczność właściwego ustawiania głośników, z czym spotykamy się w przypadku klasycznego zestawu kina domowego. Jeżeli pokusimy się o zakup soundbaru z wyższej półki, to urządzenie będzie nam w stanie zaoferować przestrzenny, niemalże kinowy dźwięk, choć z oczywistych powodów będzie to efekt ograniczony.

Co wybrać?

Decydując się na soundbar, podobnie jak ma to miejsce w przypadku telewizorów postarajmy się poświęcić nieco czasu na wybór optymalnego rozwiązania. Zwróćmy na początku uwagę na trzy podstawowe kryteria: sprzęt powinien być jak najlepiej dostosowany do pomieszczenia, oczekiwań w stosunku do jakości dźwięku i możliwości finansowych.

Parametry

Poszukwania rozpocznijmy zatem od zdefiniowania, jaki typ urządzenia będzie odpowiedni w naszym przypadku? Jednoelementowy, czy też może rozbudowany o subwoofer? Pamiętajmy również, że na wybór będzie miała wpływ wielkość pomieszczenia, w którym zestaw będzie pracował. Skoro wiemy już z ilu elementów będzie składał się sprzęt, zajrzyjmy do jego specyfikacji. Po pierwsze, liczba kanałów. Ten parametr wskazuje, jak dalece realistyczny dźwięk będzie dostarczany do naszego ucha. Czym więcej kanałów, tym lepiej. Podobnie sprawa ma się z mocą wyjściową oraz pasmem przenoszenia. Czym wyższe wartości, tym dźwięk będzie lepszy. 

Za dźwięk odpowiadają również, a może przede wszystkim zainstalowane dekodery. Toteż, możemy być spokojni o jego jakość wybierając soundbar obsługiwany przez Dolby Atmos lub DTS:X. Nieco bardziej popularnymi, szczególnie z uwagi na nieco niższą półkę cenową będą DTS-HD, Dolby Pro Logic, Dolby Digital. Może jednak okazać się, że niezależnie od dekodera dźwięk z uwagi na jego źródło oraz pomieszczenie, w którym jest odtwarzany, będzie niemalże identyczny. Dobrze zatem pamiętać, że zanim weźmiemy kredyt na zakup najwyższej klasy sprzętu, powinniśmy zapewnić właściwe środowisko, w którym będzie pracował.

Optymalne rozwiązania

Najbardziej zaawansowane modele soundbarów określane, jako full surround pozwalają uzyskać doskonałe efekty przestrzenne. Pozycję dominującą na rynku w tym obszarze dzierży firma Yamaha, która specjalizując się od wielu lat w produkcji instrumentów muzycznych stworzyła technologię cyfrowej projekcji dźwięku (YSP). Rozwiązanie polega na emisji fal dźwiękowych, które odbijane od ścian pomieszczenia w postaci ukierunkowanych dźwiękowych wiązek docierają one do słuchacza ze wszystkich stron. Pozwala to na osiągnięcie niezwykle realistycznych efektów przestrzennych. Koszt takiego urządzenia to około 4000 PLN.

Równie ciekawym, choć nieco innym rozwiązaniem jest tak zwany front surround. System zapewnia efekty przestrzenne rozciągnięte szeroko wzdłuż linii przed słuchaczem. I w tym przypadku Yamaha może pochwalić się autorskimi rozwiązaniami. Specyficznym dla urządzenia jest sposób w jaki generowany jest dźwięk. Otóż, właściwe brzmienie jest efektem działania procesorów muzycznych symulujących efekty przestrzenne. Cena urządzenia oscyluje na poziomie 1 600 PLN.

Czy warto?

Zdecydowaną przewagą soundbaru nad innymi rozwiązaniami jest niewielki rozmiar i konstrukcja, która w najbardziej rozbudowanej wersji składa się z dwóch elementów. Dzięki temu urządzenie sprawdza się także w mniejszych pomieszczeniach. Większość soundbarów posiada moduł bluetooth dzięki czemu łączy się z urządzeniami bezprzewodowo. Eliminuje to konieczność używania przewodów audio do podłączania laptopa, tabletu czy smartfona. Standardowym jednak sposobem połączenia soundbara ze źródłami w tym telewizorem jest złącze HDMI. Dla połączeń stosuje się również typowe gniazda audio, takie jak optyczne wyjście cyfrowe (TOSLINK, S/PDIF) lub analogowy port RCA.

Warto zafundować sobie takie urządzenie chociażby dlatego, że nawet w podstawowej, tańszej formule zaoferuje jakość dźwięku, jakiej nie są w stanie zafundować głośniki wbudowane w popularne modele telewizorów.
Modele bardziej zaawansowane, wielokanałowe z subwooferem, dostarczą z kolei niemal kinowych odczuć podczas seansu filmowego oraz koncertowych doznań w trakcie słuchania muzyki.