Wydatki świąteczne

Powrót 22 listopada, 2019

Mikołajki. Co kupić Milusińskim?

Mikołajki celebrujemy od lat. To jedna z kilku okazji, aby wejść głębiej do dziecięcego świata i poznać pragnienia młodego człowieka. Naturalnie, poznawanie pragnień niemowlaka może być relatywnie dużym wyzwaniem, nie mniej jednak w chwili, gdy dziecko zacznie postrzegać otaczające je środowisko przez pryzmat rzeczy i wrażeń, będzie nam już nieco łatwiej.

Z pewnością jesteśmy w stanie ułatwić sobie nieco życie wracając do tradycji pisania listów do Świętego Mikołaja. Pozwoli to z jednej strony na rozwój inwencji twórczej dziecka, z drugiej natomiast da asumpt rodzicowi do silniejszego uczestnictwa w ścieżce jego zainteresowań.

List do Świętego Mikołaja

Zachęcajmy więc dzieci, aby pisały i rysowały listy do Mikołaja. Możemy robić to wspólnie i wspólnie adresować je (do Wioski Świętego Mikołaja w Laponii), a następnie wrzucać do skrzynki pocztowej. Budowanie pozytywnego napięcia i oczekiwania dziecka na Mikołajki, a następnie Gwiazdkę sprawi wszystkim dużo radości.

Pisanie listów pozwoli nam zorientować się lepiej w zainteresowaniach małego człowieka. Z pewnością również sprawi, że zakup upominku będzie nieco prostszy, a zachwyt dziecka z powodu doskonale trafionego prezentu bezcenny

Pomysł na prezent

Ogólnie rzecz biorąc, zastanawiając się nad prezentem na Mikołajki, możemy zerknąć na reklamy popularnych właśnie produkcji kinowych, czy telewizyjnych dla dzieci i młodszej młodzieży. To zdecydowanie ułatwi wybór. Jeśli dziecko jest w wieku, który zdecydowanie charakteryzuje się aktywnością ograniczoną do snu, jedzenia i patrzenia się w stronę sufitu można pokusić się o zakup bardzo praktycznych prezentów w postaci karuzeli do umieszczenia nad łóżeczkiem lub też przytulanki. Pamiętajmy jednak, że zanim dokonamy zakupu musimy upewnić się, że prezent wykonany jest z odpowiednich, neutralnych chemicznie materiałów. Zwróćmy uwagę, czy nie posiada drobnych elementów, ani jakichkolwiek detali, które mogłyby samoczynnie lub w trakcie aktywności dziecka zostać oderwane lub zniszczone.

Zabawki muszą być przede wszystkim bezpieczne. Powinny też wspomagać rozwój malucha. Dzieci w tym okresie posiadają ogromną ciekawość świata, którą po prostu trzeba zaspokoić.

Standard

Nieco starsze dziecko posiada już zazwyczaj pewien nieduży, ale jednak zasób zainteresowań. Nawet w przypadku dwulatka i trzylatka powinniśmy dobrze rozważyć, co może sprawić odpowiednio dużo radości. Idealnie byłoby, gdyby udało się nam osiągnąć również cel edukacyjny. Klocki lego/duplo lub inne o nieco większych elementach skłaniające do zabawy kształtami i kolorami. Pluszaki, lalki, puzzle i książeczki mogą być również niezłym pomysłem. Powrót do drewnianych zabawek edukacyjnych i takich klocków, chociażby z literkami pozwoli zarówno na zabawę, jak i rozwijanie twórczych aktywności dziecka. Niezłym pomysłem może być edukacyjny stoliczek, który wyposażony w interaktywny interfejs porozumiewa się z dzieckiem w zdefiniowanym języku i zachęca do kreatywnych zabaw. Trzyletni maluch jest pełen ciekawości otaczających go dźwięków. Rozważmy zatem prezent w postaci prostego instrumentu muzycznego.

Klocki i nieco techniki

Od czwartego roku życia dziecka możemy zacząć się zastanawiać nad prezentami jeszcze bardziej wymagającymi. Klocki z których można budować nieco bardziej skomplikowane konstrukcje, czy też nawet proste roboty z pewnością wzbudzą zainteresowanie. Gry planszowe inspirowane bajkami i postaciami z kreskówek, zdalnie sterowane samochody i oczywiście książki zarówno do czytania, jak i rysowania. Aktywności bardziej kreatywne możemy zorganizować dzięki modelinie lub zabawkowemu zestawowi narzędzi.

Siedmiolatki uwagi na bardziej zaawansowany przez rozpoczęcie edukacji charakter socjalny otoczenia, budują zainteresowania dzięki codziennemu kontaktowi z rówieśnikami. To świetna okazja, aby z jednej strony rozwijać je poprzez tematycznie dobrane zabawki jak na przykład zestaw modelarski samolotu, rolki, ale również kształtować coś o wiele bardziej istotnego. Zainteresowanie indywidualny i ciekawym wątkiem rozwojowym, jakim jest na przykład muzyka oraz nauka gry na instrumencie. Prezent w postaci pierwszego bardzo prostego pianina, może być początkiem ścieżki, o której dotychczas nie myśleliśmy.

Komputerowo…

Dziewięciolatki zdają się być doskonale zorientowane w technologii komputerowej… . Zaskakujące, ale to właśnie dzieci w tym wieku naturalnie traktują skomplikowane nawet urządzenia. Dzieci w tym wieku mają wiele zainteresowań, chętnie sięgają po gry na konsolę lub komputer. Oczywiście, wiek taki sprzyja korzystaniu przez dziecko także z innych zabawek. W dalszym ciągu dobrym pomysłem będą klocki lego, szczególnie te pozwalające na konstruowanie bardziej zaawansowanych form, puzzle, deski do jeżdżenia, jeżdżące i latające drony. Dobrym pomysłem może być elektroniczna mata do tańczenia, zestaw do tworzenia biżuterii lub też tablica pozwalająca na rysowanie światłem. Dziewięciolatki, świetnie poradzą sobie
także z aparatem fotograficznym.

Co zaś dla nastolatka? To zdaje się być ogromnym wręcz wyzwaniem. Portfolio zainteresowań młodego człowieka w tym wieku może być ogromne. Warto zdać się na sugestię ze strony samego zainteresowanego, lub też o ile jest już nieco bardziej odpowiedzialny obdarować go kartą podarunkową. W ten sposób będzie mógł kupić sobie samodzielnie coś, co z pewnością sprosta jego wymaganiom.

Niezależnie od pomysłu, czas już udać się na zakupy, lub pocztę, aby wysłać do Mikołaja listę życzeń 😊