Wydatki świąteczne

Mikołajki. Co kupić Milusińskim?

Mikołajki celebrujemy od lat. To jedna z kilku okazji, aby wejść głębiej do dziecięcego świata i poznać pragnienia młodego człowieka. Naturalnie, poznawanie pragnień niemowlaka może być relatywnie dużym wyzwaniem, nie mniej jednak w chwili, gdy dziecko zacznie postrzegać otaczające je środowisko przez pryzmat rzeczy i wrażeń, będzie nam już nieco łatwiej.

Z pewnością jesteśmy w stanie ułatwić sobie nieco życie wracając do tradycji pisania listów do Świętego Mikołaja. Pozwoli to z jednej strony na rozwój inwencji twórczej dziecka, z drugiej natomiast da asumpt rodzicowi do silniejszego uczestnictwa w ścieżce jego zainteresowań.

List do Świętego Mikołaja

Zachęcajmy więc dzieci, aby pisały i rysowały listy do Mikołaja. Możemy robić to wspólnie i wspólnie adresować je (do Wioski Świętego Mikołaja w Laponii), a następnie wrzucać do skrzynki pocztowej. Budowanie pozytywnego napięcia i oczekiwania dziecka na Mikołajki, a następnie Gwiazdkę sprawi wszystkim dużo radości.

Pisanie listów pozwoli nam zorientować się lepiej w zainteresowaniach małego człowieka. Z pewnością również sprawi, że zakup upominku będzie nieco prostszy, a zachwyt dziecka z powodu doskonale trafionego prezentu bezcenny

Pomysł na prezent

Ogólnie rzecz biorąc, zastanawiając się nad prezentem na Mikołajki, możemy zerknąć na reklamy popularnych właśnie produkcji kinowych, czy telewizyjnych dla dzieci i młodszej młodzieży. To zdecydowanie ułatwi wybór. Jeśli dziecko jest w wieku, który zdecydowanie charakteryzuje się aktywnością ograniczoną do snu, jedzenia i patrzenia się w stronę sufitu można pokusić się o zakup bardzo praktycznych prezentów w postaci karuzeli do umieszczenia nad łóżeczkiem lub też przytulanki. Pamiętajmy jednak, że zanim dokonamy zakupu musimy upewnić się, że prezent wykonany jest z odpowiednich, neutralnych chemicznie materiałów. Zwróćmy uwagę, czy nie posiada drobnych elementów, ani jakichkolwiek detali, które mogłyby samoczynnie lub w trakcie aktywności dziecka zostać oderwane lub zniszczone.

Zabawki muszą być przede wszystkim bezpieczne. Powinny też wspomagać rozwój malucha. Dzieci w tym okresie posiadają ogromną ciekawość świata, którą po prostu trzeba zaspokoić.

Standard

Nieco starsze dziecko posiada już zazwyczaj pewien nieduży, ale jednak zasób zainteresowań. Nawet w przypadku dwulatka i trzylatka powinniśmy dobrze rozważyć, co może sprawić odpowiednio dużo radości. Idealnie byłoby, gdyby udało się nam osiągnąć również cel edukacyjny. Klocki lego/duplo lub inne o nieco większych elementach skłaniające do zabawy kształtami i kolorami. Pluszaki, lalki, puzzle i książeczki mogą być również niezłym pomysłem. Powrót do drewnianych zabawek edukacyjnych i takich klocków, chociażby z literkami pozwoli zarówno na zabawę, jak i rozwijanie twórczych aktywności dziecka. Niezłym pomysłem może być edukacyjny stoliczek, który wyposażony w interaktywny interfejs porozumiewa się z dzieckiem w zdefiniowanym języku i zachęca do kreatywnych zabaw. Trzyletni maluch jest pełen ciekawości otaczających go dźwięków. Rozważmy zatem prezent w postaci prostego instrumentu muzycznego.

Klocki i nieco techniki

Od czwartego roku życia dziecka możemy zacząć się zastanawiać nad prezentami jeszcze bardziej wymagającymi. Klocki z których można budować nieco bardziej skomplikowane konstrukcje, czy też nawet proste roboty z pewnością wzbudzą zainteresowanie. Gry planszowe inspirowane bajkami i postaciami z kreskówek, zdalnie sterowane samochody i oczywiście książki zarówno do czytania, jak i rysowania. Aktywności bardziej kreatywne możemy zorganizować dzięki modelinie lub zabawkowemu zestawowi narzędzi.

Siedmiolatki uwagi na bardziej zaawansowany przez rozpoczęcie edukacji charakter socjalny otoczenia, budują zainteresowania dzięki codziennemu kontaktowi z rówieśnikami. To świetna okazja, aby z jednej strony rozwijać je poprzez tematycznie dobrane zabawki jak na przykład zestaw modelarski samolotu, rolki, ale również kształtować coś o wiele bardziej istotnego. Zainteresowanie indywidualny i ciekawym wątkiem rozwojowym, jakim jest na przykład muzyka oraz nauka gry na instrumencie. Prezent w postaci pierwszego bardzo prostego pianina, może być początkiem ścieżki, o której dotychczas nie myśleliśmy.

Komputerowo…

Dziewięciolatki zdają się być doskonale zorientowane w technologii komputerowej… . Zaskakujące, ale to właśnie dzieci w tym wieku naturalnie traktują skomplikowane nawet urządzenia. Dzieci w tym wieku mają wiele zainteresowań, chętnie sięgają po gry na konsolę lub komputer. Oczywiście, wiek taki sprzyja korzystaniu przez dziecko także z innych zabawek. W dalszym ciągu dobrym pomysłem będą klocki lego, szczególnie te pozwalające na konstruowanie bardziej zaawansowanych form, puzzle, deski do jeżdżenia, jeżdżące i latające drony. Dobrym pomysłem może być elektroniczna mata do tańczenia, zestaw do tworzenia biżuterii lub też tablica pozwalająca na rysowanie światłem. Dziewięciolatki, świetnie poradzą sobie
także z aparatem fotograficznym.

Co zaś dla nastolatka? To zdaje się być ogromnym wręcz wyzwaniem. Portfolio zainteresowań młodego człowieka w tym wieku może być ogromne. Warto zdać się na sugestię ze strony samego zainteresowanego, lub też o ile jest już nieco bardziej odpowiedzialny obdarować go kartą podarunkową. W ten sposób będzie mógł kupić sobie samodzielnie coś, co z pewnością sprosta jego wymaganiom.

Niezależnie od pomysłu, czas już udać się na zakupy, lub pocztę, aby wysłać do Mikołaja listę życzeń 😊

Zobacz też

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...