Nawilżacz powietrza – na co zwrócić uwagę?

Powrót 17 grudnia, 2019

Kontynuując temat nawilżaczy jako, że pora wybitnie temu sprzyja, zastanówmy się, jakie ich opcje będą rzeczywiście istotne dla decyzji o zakupie konkretnego modelu. Za które więc warto dopłacić. Wiemy, że nawilżacze dzielimy na trzy grupy:

  • ultradźwiękowe
  • parowe
  • ewaporacyjne.

Wybór urządzenia z danej grupy determinuje sposób jego działania, ale i listę dodatków, w które może być wyposażony. Jeśli więc chcielibyśmy kupić urządzenie posiadające w jednej obudowie opcje będące uzupełnieniem, bądź rozszerzeniem funkcji nawilżacza, warto przyjżeć się ofercie z nieco wyższej półki.

Jonizator i filtr

Jedną z najbardziej popularnych jest opcja jonizatora. Decydując się na zakup takiego urządzenia, należy mieć świadomość, że efektywność rozwiązania może nie być do końca tym, czego sie spodziewamy. Niestety wielu producentów nie podaje dokładnej informacji o technologii zastosowanej do wytwarzania anionów w konkretnym urządzeniu.

Nieco inną opcją dostępną wraz z nawilżaczem jest filtr, który likwiduje drobnoustroje i chemikalia znajdujące się w zbiorniku. Kwestia oczyszczania powietrza nie jest już tak oczywista. Naturalnie, filtr może spełniać swoją rolę znakomicie eliminując z otoczenia, pył, kurz i alergeny. Problemem jednak zasadniczym jest jego niewielki rozmiar, a więc realna efektywność, która w większych pomieszczeniach może okazać się znikoma. Z dużym prawdopodobieństwem może okazać się, iż oczyszczacz wyposażony w funkcję nawilżającą będzie znacznie lepszym pomysłem.

Jaki nawilżacz wybrać?

Pytanie istotne o tyle, że odnieść powinniśmy je bezpośrednio do zdefiniowanego celu, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Design, na który jako konsumenci zwracamy uwagę na pierwszym miejscu wchodząc pomiędzy półki w sklepie AGD może być istotny. O wiele jednak ważniejsze będą efekty działania urządzenia w naszym domu.

Bardzo szeroki wybór urządzeń nie sprawia niestety, że oferują one zasadniczo różne opcje.

Istnieje jednak kilka detali i parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza.

Efektywność urządzenia, a więc ilość pary wodnej wytworzonej w określonej jednostce czasu. Najczęściej opisywana jest w litrach na dobę lub w mililitrach na godzinę.

Powierzchnia nawilżania, czyli wielkość pomieszczenia, które nawilży dany model nawilżacza. Zwróćmy uwagę w opisie urządzenia na parametry opisujące powierzchnię nawilżania. Pamiętajmy, że zbyt słaby nawilżacz nie zmniejszy suchości powietrza, a zbyt silny doprowadzi do przewilżenia.

Moc nawilżacza, to nic innego, jak tylko ilość prądu pobierana podczas pracy urządzenia. Im wyższa moc, tym szybciej powietrze zostanie nawilżone. Pamiętamy zapewne z artykułu na temat typów nawilżaczy, iż najwięcej zużywają jej nawilżacze parowe, bardziej oszczędne są urządzenia ultradźwiękowe, zaś najmniej prądu potrzebują modele ewaporacyjne.

Pojemność zbiornika przekłada się na komfort użytkowania urządzenia. Im większy zbiornik, tym rzadziej będziemy musieli uzupełniać w nim wodę, co bez wątpienia przyczynia się do naszego zadowolenia.

Poziom hałasu emitowanego przez urządzenie podawany jest w decybelach i podobnie jak pojemność zbiornika wpływa na komfort użytkowania nawilżacza.

Tryb pracy nocnej jest opcją, która pozwala, aby nawilżacz pracował również w nocy. Ponieważ jednak dźwięki emitowane przez urządzenie przeszkadzają w zaśnięciu, niektóre urządzenia wyposażone zostały w tryb nocny. Co prawda obniża wydajność nawilżacza, ale redukuje wydawany przez niego szum lub bulgot.

Higrostat, a więc czujnik wilgotności, dzięki któremu nawilżacz włącza się lub wyłącza w zależności od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Higrometr jest dla odmiany wskaźnikiem wilgotności powietrza.

Filtr dzięki, któremu nawilżacz nie emituje do otoczenia bakterii oraz pyłu jest dostosowany do danego typu urządzenia. Na rynku dostępne są nawilżacze z trzema rodzajami filtrów: węglowym, ceramicznym oraz HEPA. Pierwszy z nich służy do likwidowania nieprzyjemnych zapachów, drugi oczyszcza wodę w zbiorniku, natomiast tzeci odfiltrowuje z powietrza alergeny i drobinki kurzu.

O czym pamiętać?

Wszystkie powyższe opcje i funkcje sprawiają, że nawilżacz działa bardziej, lub mniej efektywnie. Cena urządzenia związana będzie zazwyczaj z marką producenta, ale także tymi właśnie opcjami, w które nawilżacz został wyposażony. Czym ich więcej, tym wyższa półka i automatycznie wyższy koszt zakupu. Niezależnie od naszej decyzji, dobrze abyśmy mieli w głowie, iż nie wszystkie funkcje będą nam konieczne, ale czym lepiej wyposażony będzie nawilżacz, tym więcej zadań czeka nas przy jego konserwacji.

Pamiętajmy również, iż nawilżacz nie poprawia jakości powietrza chyba, że mówimy o typie/modelu z filtrem ewaporacyjnym. Niewłaściwie użytkowany, a więc nieczyszczony regularnie, może mieć na nią bardzo negatywny wpływ. Jednak, nawet gdy dbamy o nasze urządzenie w sposób zalecany przez producenta, w powietrzu wciąż mogą znajdować się zanieczyszczenia. W przypadku nawilżacza wyposażonego w jonizator uwalniane są do otoczenia jony ujemne, które łączą się z cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu, a następnie za sprawą grawitacji opadają na podłogę. Jonizator zatem może więc poprawić jakość funkcjonowania w środowisku domowym, ochronić nas przed chorobami powodowanymi przez bakterie, wirusy i zanieczyszczenia.