Poręczyciel – na co trzeba uważać?

Brak odpowiedniej zdolności kredytowej uniemożliwia pożyczenie pieniędzy. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na pomoc ze strony poręczyciela. Kim jest taka osoba i co warto wiedzieć, zanim zgodzimy się poręczyć za czyjś kredyt?

Kim jest poręczyciel?

Kiedy przyszły kredytobiorca nie ma odpowiedniej historii ani zdolności kredytowej, może skorzystać z pomocy poręczyciela. Kto to jest? Poręczyciel nazywany jest także gwarantem lub żyrantem. To ktoś, kto poręcza za zobowiązanie kredytobiorcy. Zobowiązuje się on także do spłaty długu za dłużnika, jeśli nastąpi taka konieczność.

Poręczenie najczęściej dotyczy pożyczania większych kwot. W przypadku mniejszych sum firmy pożyczkowe udzielają pożyczek także osobom zadłużonym i z negatywną historią kredytową. W LendOn.pl możesz otrzymać chwilówkę bez poręczenia i zbędnych formalności. Wystarczy wypełnić wniosek.

Kto może zostać poręczycielem?

Wbrew pozorom nie każdy może zostać poręczycielem. Dla banku istotne jest, aby taka osoba była godna zaufania. Zanim zdecyduje się na podpisanie umowy, Twoja zdolności i historia kredytowa są sprawdzane tak samo, jak w przypadku kredytobiorcy.

Dlatego żyrantem nie zostanie osoba posiadająca niestabilne dochody i niewywiązująca się ze swoich zobowiązań. Jeśli do tej pory bank odmawiał Ci przyznania kredytu, najprawdopodobniej nie pozwoli na Twoje poręczenie za kogoś.

Nie zapominaj, że zostanie żyrantem wiąże się nie tylko z nienaganną oceną. Poręczenie obciąża Twoją zdolność kredytową w podobny sposób jak sam kredyt. Dlatego zastanów się nad tymi i innymi konsekwencjami poręczenia.

Konsekwencje poręczenia

Nierzadko zgadzamy się na to, aby zostać poręczycielem dla naszych bliskich. Kiedy przyjaciel lub osoba z rodziny potrzebuje dodatkowej gotówki, a nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, może nas poprosić o taką przysługę.

Chociaż może się wydawać, że poręczenie pożyczki lub kredytu to tylko formalność, która będzie dla kogoś nieocenioną pomocą, warto mieć na uwadze idące za tym konsekwencje. Jak się okazuje, mogą być nieprzyjemne.

Decydując się na poręczenie, nie myślimy o tym, że druga osoba przestanie spłacać swoje zobowiązanie. W końcu to nasz przyjaciel lub członek rodziny. Jednak takie historie się zdarzają i to nierzadko.

Zadaniem poręczyciela jest spłata zobowiązania za dłużnika, kiedy ten przestaje wywiązywać się ze swoich obowiązków. Może się zatem okazać, że czyjś dług obciąży Twoje konto. W większości przypadków bank będzie dochodził swojej należności po połowie – od poręczyciela i od dłużnika. W umowie może być jednak zapis o tym, że w pierwszej kolejności dług będzie egzekwowany od kredytobiorcy.

Pamiętaj, że anulowanie umowy o poręczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy zgodę wyrażą na to wszystkie strony, a kredytobiorca uzyska inny sposób zabezpieczenia kredytu lub pożyczki.

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na poręczenie, zastanów się kilka razy. Przemyśl, czy jesteś gotowy w taki sposób wesprzeć drugą osobę i w razie czego spłacić za nią dług. Przeczytaj również dokładnie umowę i sprawdź, w jaki sposób będą od Ciebie egzekwowane długi.

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...