Refinansowanie kredytu czy konsolidacja? Co wybrać?

Powrót 4 maja, 2023

Problemy w spłacie kredytu, pożyczki lub innego zobowiązania są dla wielu osób codziennością. Na szczęście instytucje finansowe mają narzędzia, które ułatwiają zarządzanie długami. Które z nich wybrać? Refinansowanie kredytu czy konsolidacja?

Refinansowanie czy konsolidacja – jaka jest różnica?

Refinansowanie i konsolidacja to dwa różne pojęcia. Jedno z nich dotyczy przeniesienia zobowiązania do innego banku na nowych warunkach. Drugie z nich zaś polega na połączeniu długów w jedną opłatę. Dlatego najpierw warto poznać różnice między nimi.

Czym jest refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu to popularne rozwiązanie dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą swojego zobowiązania. Na czym jednak ono polega?

Celem refinansowania jest zastąpienie istniejącego kredytu innym, zwykle na korzystniejszych warunkach. Dzięki temu kredytobiorca otrzymuje dłuższy okres spłaty, a dodatkowo może uniknąć naliczenia karnych odsetek.

Refinansowanie jest najczęściej usługą w innej instytucji finansowej np.: firmie pozabankowej. Z tego powodu poprzedni dług zostanie spłacony na poczet nowego.

Czym jest konsolidacja kredytu?

Czym innego jest za to konsolidacja kredytu. Co to takiego? Mówiąc najprościej, jest to połączenie kilku zobowiązań w jedno. Nowy kredyt konsolidacyjny ma zwykle niższe oprocentowanie niż łączne oprocentowanie istniejących kredytów. Co więcej, do spłaty pozostaje tylko jedna rata, co ułatwia zarządzanie długiem.

Do konsolidacji można wziąć pod uwagę nie tylko kredyty gotówkowe, ale także pożyczki, debet na koncie bankowym czy limit na karcie kredytowej.

Połączenie kilku zobowiązań w jedno pozwala zmniejszyć swoje miesięczne wydatki z tytułu rat. W wielu przypadkach bowiem jedna wspólna rata jest niższa od sumy poprzednich opłat.

Refinansowanie kredytu czy konsolidacja?

Wybór między refinansowaniem kredytu czy konsolidacją zadłużenia zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli masz pojedynczy kredyt, z którym nie możesz sobie poradzić, refinansowanie może być korzystniejsze. Ponieważ pozwoli Ci na zamknięcie poprzedniego zobowiązania na poczet nowego z dłuższym terminem spłaty.

Natomiast konsolidacja jest z kolei lepszym rozwiązaniem, gdy masz kilka kredytów i chcesz uprościć proces spłaty. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może wpłynąć na całkowite koszty kredytu. Z drugiej strony jednak pozwoli uchronić przed naliczeniem karnych odsetek z tytułu różnych zobowiązań.

Podsumowanie

Nie wiesz, czy wybrać refinansowanie kredytu, czy konsolidację? Pierwsze rozwiązanie jest częstym wyborem dla osób, które mają problem ze spłatą tylko jednego zobowiązania. Refinansowanie pozwala bowiem wydłużyć okres kredytowania poprzez spłatę długu nowym kredytem lub pożyczką. Z kolei dla osób borykających się z wieloma zobowiązaniami rozwiązaniem może bym konsultacja, która opiera się na łączenie długów w jeden. Dzięki temu prościej jest zarządzać opłatami. W każdym przypadku jednak warto samodzielnie sprawdzić, która opcja jest dla nas najbardziej opłacalna.