Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w BIK — czy jest możliwe?

Powrót 29 kwietnia, 2023

Wpis w Biurze Informacji Kredytowej wywołuje u Ciebie niepokój? Dowiedz się, jakie informacje możesz znaleźć w bazie. Sprawdź, pod jakimi warunkami możliwe jest wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w BIK.

Jakie dane zbiera BIK?

O BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, mówi się, że jest bazą dłużników. Nie jest tak jednak do końca. Musisz wiedzieć, że znajdują się w niej zarówno wpisy negatywne, jak i pozytywne. Może Cię zaskoczyć fakt, że w bazie zdecydowaną przewagę, nawet 90%, stanowią informacje o terminowych spłatach zobowiązania.

Co więcej, Biuro Informacji Kredytowej, gromadzi dane nie tylko z banków, ale również ze SKOK-u, firm pożyczkowych, faktoringowych czy leasingowych. Z tego powodu trafiają do niego dane na temat wszystkich zobowiązań finansowych.

Dzięki wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w BIK podczas podpisywania wniosku o kredyt lub pożyczkę zwiększasz swoje szanse na otrzymanie kolejnego zobowiązania. Dzieje się tak, ponieważ banki i firmy pożyczkowe sprawdzają bazy takie jak BIK w trakcie weryfikacji przyszłego Klienta. Pozytywne wpisy mogą poprawić Twoją zdolność kredytową i wpłynąć na decyzję instytucji.

Czy można wyczyścić BIK?

Kiedy jednak w Biurze Informacji Kredytowej widnieją negatywne wpisy, sytuacja nie wygląda już tak kolorowo. Oprócz faktu posiadania zadłużenia, informacja o nim jest widoczna dla banków i innych firm. Z tego powodu staranie się o kolejny kredyt jest znacznie utrudnione.

Pojawia się wtedy pytanie o to, czy można wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych w BIK. Potocznie mówi się o czyszczeniu BIK. Jednak czy jest to w ogóle możliwe?

Tak, ale w określonych sytuacjach:

  • minęło 5 lat od uregulowania zadłużenia;
  • kredyt został już spłacony (w terminie);
  • we wpisie widnieją nieprawdziwe informacje.

W przeciwnym razie ani wierzyciel, ani Biuro Informacji Kredytowej nie mają obowiązku usuwania negatywnego wpisu.

Na czym polega wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Kiedy doszło do jednej z 3 wymienionych sytuacji, możesz złożyć wniosek na wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w BIK. Pamiętaj jednak, że z takim dokumentem należy zgłosić się bezpośrednio do wierzyciela, czyli np.: do banku. Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się bowiem jedynie administrowaniem danych. Zmiany zaś są zgłaszane na podstawie informacji ze strony instytucji finansowych.

W przypadku spłaty kredytu lub pożyczki bez opóźnień warto zastanowić się, czy wycofanie zgody na przetwarzanie danych jest zasadne. Zwróć uwagę, że dzięki nim możesz budować pozytywną historię kredytową. Działają one zatem na Twoją korzyść.

Podsumowanie

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w BIK budzi największe zainteresowanie u osób, które mają na koncie zadłużenie. Jednak, aby usunąć wpis w Biurze Informacji Kredytowej, musi być on nieaktualny lub nieprawdziwy. W innym przypadku musi minąć 5 lat od daty spłaty zadłużenia.