ROR – co to jest?

Powrót 28 lutego, 2022

W bankowości istnieje wiele skrótów, które nie zawsze wiemy, jak rozszyfrować. RRSO, RSO, NFC czy ROR brzmią bardzo podobnie, ale odnoszą się do innych rzeczy związanych z finansami. Dzisiaj zajmiemy się pojęciem ROR. Co to jest i jak odszyfrować ten skrót? Omówimy to w tym poradniku.

ROR ma każdy z nas

Zdecydowana większość z nas korzysta z usługi ROR. Co to jest? Skrót ten można rozszyfrować jako Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy. Nazwa ta ma swoją historię. Niegdyś ROR służyło do oszczędzania. Dzisiaj nie jest ono już objęte oprocentowaniem. Jeśli chcesz oszczędzać, musisz skorzystać z lokat lub dedykowanych kont oszczędnościowych.

Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy to zatem nic innego jak tradycyjne konto osobiste. Może być ono prowadzone przez banki lub SKOK-i. Większość z nas je posiada, aby nie tylko robić przelewy online, ale także wykonywać codzienne transakcje.

To właśnie na ROR dostajesz co miesiąc wynagrodzenie. Nie inaczej jest z pożyczkami, które także trafiają na to konto. Z ROR możesz przelewać pieniądze innym osobom czy firmom. Ponadto do konta podpinana jest karta debetowa, z jakiej możesz korzystać, aby płacić w sklepie lub wypłacać pieniądze z bankomatu.

Do czego służy ROR?

ROR ma jednak znacznie więcej funkcji, niż mogłoby się wydawać. Banki prześcigają się w ofertach, które mają skłonić klientów do wybrania konta osobistego właśnie u nich. Jakich funkcji ROR możesz się zatem spodziewać? Oto najważniejsze z nich:

  • wykonywanie i otrzymywanie przelewów;
  • przelewy błyskawiczne;
  • przelewy na telefon, czyli dostęp do usługi BLIK;
  • wyciąganie pieniędzy z bankomatów;
  • statystyki miesięcznych wydatków;
  • doładowanie telefonu;
  • zlecenia stałe, czyli ustawianie cyklicznych przelewów do wybranych odbiorców;
  • możliwość złożenia wniosku o kredyt;
  • aplikacja mobilna.

To oczywiście niektóre z funkcji, jakie może zaproponować Ci bank w ramach Twojego konta bankowego. ROR ma Ci bowiem ułatwić życie, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo. 

Bez ROR możesz nie dostać pożyczki!

Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy to nie tylko konto, na jakie otrzymujesz przelewy. Jego posiadanie jest często niezbędne, aby otrzymać kredyt lub pożyczkę.

W firmach pożyczkowych takich jak LendOn.pl pieniądze otrzymujesz na swoje konto jeszcze tego samego dnia. Zanim jednak to się stanie, firma musi znać numer Twojego konta bankowego. Inaczej nie będzie wiedziała, w jaki sposób przelać Ci pieniądze.

Po drugie, konto bankowe służy często do weryfikacji danych osobowych, aby uniknąć oszustw i wyłudzeń danych. Informacje we wniosku muszą bowiem pokrywać się z danymi na koncie bankowym. Jeśli chcesz otrzymać pożyczkę na nieswoje konto, otrzymasz odmowę.

ROR – co to jest? Podsumowanie

Wiesz już, co to jest ROR i do czego służy. Dostęp do konta bankowego oraz dane, jakie się na nim znajdują, powinieneś mocno strzec. Tym sposobem unikniesz nie tylko kradzieży pieniędzy, ale także wyłudzenia danych i kradzieży tożsamości.