Zdolność kredytowa – co to? Co musisz o niej wiedzieć?

Powrót 6 lipca, 2023

Wyobraź sobie, że ktoś chce pożyczyć od Ciebie pieniądze. Nie znasz tej osoby zbyt dobrze, ale chcesz jej mimo wszystko pomóc. Jednak zanim to zrobisz, upewniasz się, że dostaniesz pieniądze z powrotem. Dlatego pytasz o jej pracę i dochody, aby sprawdzić, czy nie jest to dla Ciebie zbyt duże ryzyko. Podobnie robią banki, firmy pożyczkowe oraz inne instytucje, które sprawdzają zdolność kredytową. Co to takiego? Dowiedz się tego z naszego artykułu. 

Co to jest zdolność kredytowa?

Wiele o niej słyszysz, kiedy starasz się o kredyt. Jednak, czy wiesz, na czym ona polega? Zdolność kredytowa to nic innego jak ocena Twojej sytuacji finansowej, która pomaga określić, czy przyszły kredytobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie zgodnie z umową.

Jest to jeden z najważniejszych czynników, jakie banki stosują, kiedy decydują o przyznaniu kredytu. Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest wysoka, masz szansę pożyczyć wyższą kwotę, Z drugiej strony, kiedy Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, może być Ci trudniej o pożyczkę. 

Co jednak istotne, zdolność kredytowa dotyczy nie tylko banków i kredytów. Jest ona również używana przez firmy pożyczkowe przed udzieleniem pożyczki. Można się z nią spotkać też w przypadku innych firm oferujących np.:  zakup sprzętu na raty, czy abonamentu z telefonem. Dlatego warto wiedzieć, co na nią wpływa.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Banki stosują różne algorytmy, obliczając zdolność kredytową. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Będą to przede wszystkim:

  • dochody i stabilność zatrudnienia – osoby z wyższymi dochodami i stabilnym zatrudnieniem, najlepiej na umowę o pracę, mają większe szanse na otrzymanie kredytu;
  • historia kredytowa – dotyczy ona wszystkich Twoich wcześniejszych kredytów i pożyczek oraz tego, jak dobrze radzisz sobie ze spłatą tych długów;
  • aktualne zobowiązania finansowe – spora ilość innych zobowiązań takich jak karty kredytowe, kredyty czy pożyczki mogą obniżyć Twoją zdolność kredytową;
  • wiek i stan rodzinny – młode osoby wchodzące w świat, mogą mieć trudności z uzyskaniem dużych kredytów w przeciwieństwie do osób z wieloletnim stażem pracy.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Znając czynniki, które wpływają na zdolność kredytową, łatwo jest znaleźć sposoby na to, aby ją zwiększyć. Na wiele z nich mamy bowiem bezpośredni wpływ i możemy poprawić swoją sytuację finansową.

W tym celu warto:

  • regularnie opłacać wszystkie zobowiązania finansowe;
  • unikać nadmiernego zadłużenia (np.: karty kredytowe);
  • zmniejszyć kwotę i liczbę długów;
  • mieć stabilne zatrudnienie na umowę o pracę.

Pamiętaj jednak, że poprawa zdolności kredytowej to proces, który wymaga czasu. Potrzebujesz gotówki na już? Możesz skorzystać z pomocy firm pożyczkowych takich jak LendOn, które udzielają pożyczki osobom ze złą historią kredytową. Wypełnij wniosek. My go indywidualnie zweryfikujemy. Decyzje i pieniądze na koncie możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest zdolność kredytowa oraz jak ją poprawić, aby móc starać się o wyższy kredyt. Pamiętaj jednak, że wpływają na nią nie tylko Twoje dochody, ale także historia poprzednich zobowiązań czy liczba osób na utrzymaniu.