Przelew weryfikacyjny – na czym polega?

Powrót 31 lipca, 2023

Firma pożyczkowa poprosiła Cię o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, ale nie wiesz, z czym jest on związany? Czy jest bezpieczny? Jakie są jego alternatywy? Dowiedz się więcej na temat potwierdzenia tożsamości w naszym artykule.

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to często stosowana metoda potwierdzenia wiarygodności danych Klienta takich jak np.: nazwisko czy numer rachunku bankowego. Można się z nim często spotkać w przypadku firm pożyczkowych, gdzie cały proces składania wniosku o pożyczkę przebiega online.

Klient, po podaniu swoich danych, w tym numeru rachunku, otrzymuje zlecenie wykonania przelewu na niewielką kwotę, często symboliczną, na podane konto. Dzięki realizacji takiej transakcji firma pożyczkowa jest w stanie zidentyfikować, czy przelew pochodzi od właściciela konta, którego dane zostały podane podczas rejestracji.

Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?

Wiele osób obawia się procesu weryfikacji z uwagi na potencjalne ryzyko kradzieży danych. Czy jest to zasadne?

Warto przyjrzeć się samemu procesu przelewu weryfikacyjnego. Jest to bowiem nic innego, jak dokonanie transakcji z naszego konta na określony rachunek bankowy. A zatem nie różni się niczym od przelewów, jakie wykonujemy na co dzień.

Tym samym przelew weryfikacyjny nie niesie ze sobą ryzyka kradzieży danych. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to podstawowe zasady bezpieczeństwa bankowości online. Podejrzane strony internetowe, linki czy wirusy mogą sprawić, że ktoś może włamać się na nasze konto. Nie jest to jednak w żaden sposób powiązane z procesem weryfikacji w firmie pożyczkowej.

Za przelewem weryfikacyjnym stoi kilka konkretnych powodów. Przede wszystkim zapobiega on wyłudzeniom kredytów poprzez podanie niewłaściwych danych. Jest to również obowiązek prawny, który wynika z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Czytamy w niej, że instytucje finansowe, w tym firmy pożyczkowe, muszą weryfikować tożsamość swoich Klientów. 

Co jeśli nie przelew weryfikacyjny?

Decydując się na przelew weryfikacyjny, musisz czekać na zaksięgowanie się środków na drugim koncie. Jeśli transakcja odbywa się w tym samym banku, dzieje się to od razu. Co innego jednak wtedy, kiedy pieniądze muszą trafić do innego. Wtedy proces ten może być wydłużony nawet o kilka godzin. Co jeśli nie chcemy tyle czekać?

Na szczęście firmy pożyczkowe oraz inne instytucje oferują alternatywy do przelewu weryfikacyjnego. Są to aplikacje takie jak Kontomatik czy Instantor, które pozwalają przejść błyskawicznie cały proces. Wystarczy zalogować się do swojego banku za pośrednictwem aplikacji, która sprawdzi potrzebne dane. W ten sposób firma pożyczkowa może je porównać z informacjami znajdującymi się we wniosku. Cały proces jest szyfrowany i bezpieczny dla użytkownika. Z uwagi na czas i prostotę, jest to często wybierana forma weryfikacji w przypadku pożyczek i nie tylko.

Podsumowanie

Wykonanie przelewu weryfikacyjnego nie różni się od innych transakcji, jakie robimy z naszego konta bankowego. Z tego powodu nie ma powodu, aby się go bać. Z drugiej strony jednak warto znać inne, szybsze alternatywy błyskawicznej weryfikacji.