ZUS czy OFE? Otwarte okno transferowe w 2024 roku

To pierwsze otwarte okno transferowe od 8 lat. Od 1 kwietnia do 31 lipca możemy zadecydować, czy część naszej składki emerytalnej pozostanie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy trafi również do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Na czym polega zmiana? Sprawdź w naszym artykule.

Co oznacza otwarte okno transferowe?

Okno transferowe otwiera się raz na 4 lata. Jednak z powodu trwającej pandemii nie odbyło się tak w 2020 roku. Tym samym jest to pierwsza taka okazja od 8 lat, aby podjąć decyzję o składkach emerytalnych. Jak to wygląda w praktyce?

Co cztery lata, ubezpieczeni mogą zdecydować, czy 2,92% ich składki emerytalnej powinno być przekazywane do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), czy też jej całość powinna zostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Jeśli w okresie okienka transferowego nie dokonasz aktywnego wyboru, Twoje składki będą nadal przekazywane do ZUS, zgodnie z dotychczasowym ustawieniem.

Kluczowy jest także wiek ubezpieczonego. Wybór między ZUS a OFE możesz dokonać, jeśli nie przekroczysz do sierpnia 2024 roku 50 lat w przypadku kobiet lub 55 lat w przypadku mężczyzn.

Jak wygląda podział składki?

Aby lepiej zrozumieć znaczenie okna transferowego, warto wiedzieć, jak wygląda podział składki emerytalnej w zależności od dokonanego wyboru.

Podział składki dla osób przekazujących część do OFE:

  • 12,22% trafia do I filara w ZUS.
  • 4,38% trafia do II filara w ZUS.
  • 2,92% jest przekazywane do OFE.

Podział składki dla osób, które całość przekazują do ZUS:

  • 12,22% trafia do I filara w ZUS.
  • 7,30% trafia na II filar w ZUS.

ZUS a OFE – różnice

Zanim zdecydujemy się na wybór między OFE a ZUS, warto poznać różnice między nimi. Ważne jest, jak wyliczane są zyski i jak to wpływa na naszą emeryturę.

To, co warto wiedzieć, to fakt, że składki na subkoncie ZUS są waloryzowane o wskaźnik PKB za ostatnie 5 lat. Z kolei środki w OFE są przeliczane w zależności od danego funduszu. Są one bowiem inwestowane przede wszystkim w akcje polskich spółek. A zatem stopa zwrotu zależy od wartości aktywów i wyników na polskiej giełdzie.

Decyzja o przekazaniu części składki do OFE powinna opierać się na indywidualnych preferencjach i sytuacji finansowej. Jeśli akceptujesz większe ryzyko w zamian za potencjalne zyski, warto rozważyć taką opcję.

Niektórzy eksperci podkreślają, że wybór ZUS jest zazwyczaj optymalny dla osób, którym nie wiele zostało do emerytury i nie chcą ryzykować przeniesienia części składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Z drugiej strony, warto zauważyć, że dokonując wyboru na odkładanie części składki emerytalnej do OFE, dywersyfikujesz swój portfel.

Podsumowanie

Otwarte okno transferowe to moment decyzji o tym, gdzie trafi część Twoich składek emerytalnych. Pamiętaj jednak, że każda decyzja finansowa, zwłaszcza dotycząca przyszłych emerytur, powinna być dokładnie przemyślana i, jeśli to możliwe, skonsultowana z doradcą finansowym.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...