ZUS czy OFE? Otwarte okno transferowe w 2024 roku

To pierwsze otwarte okno transferowe od 8 lat. Od 1 kwietnia do 31 lipca możemy zadecydować, czy część naszej składki emerytalnej pozostanie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy trafi również do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Na czym polega zmiana? Sprawdź w naszym artykule.

Co oznacza otwarte okno transferowe?

Okno transferowe otwiera się raz na 4 lata. Jednak z powodu trwającej pandemii nie odbyło się tak w 2020 roku. Tym samym jest to pierwsza taka okazja od 8 lat, aby podjąć decyzję o składkach emerytalnych. Jak to wygląda w praktyce?

Co cztery lata, ubezpieczeni mogą zdecydować, czy 2,92% ich składki emerytalnej powinno być przekazywane do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), czy też jej całość powinna zostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Jeśli w okresie okienka transferowego nie dokonasz aktywnego wyboru, Twoje składki będą nadal przekazywane do ZUS, zgodnie z dotychczasowym ustawieniem.

Kluczowy jest także wiek ubezpieczonego. Wybór między ZUS a OFE możesz dokonać, jeśli nie przekroczysz do sierpnia 2024 roku 50 lat w przypadku kobiet lub 55 lat w przypadku mężczyzn.

Jak wygląda podział składki?

Aby lepiej zrozumieć znaczenie okna transferowego, warto wiedzieć, jak wygląda podział składki emerytalnej w zależności od dokonanego wyboru.

Podział składki dla osób przekazujących część do OFE:

  • 12,22% trafia do I filara w ZUS.
  • 4,38% trafia do II filara w ZUS.
  • 2,92% jest przekazywane do OFE.

Podział składki dla osób, które całość przekazują do ZUS:

  • 12,22% trafia do I filara w ZUS.
  • 7,30% trafia na II filar w ZUS.

ZUS a OFE – różnice

Zanim zdecydujemy się na wybór między OFE a ZUS, warto poznać różnice między nimi. Ważne jest, jak wyliczane są zyski i jak to wpływa na naszą emeryturę.

To, co warto wiedzieć, to fakt, że składki na subkoncie ZUS są waloryzowane o wskaźnik PKB za ostatnie 5 lat. Z kolei środki w OFE są przeliczane w zależności od danego funduszu. Są one bowiem inwestowane przede wszystkim w akcje polskich spółek. A zatem stopa zwrotu zależy od wartości aktywów i wyników na polskiej giełdzie.

Decyzja o przekazaniu części składki do OFE powinna opierać się na indywidualnych preferencjach i sytuacji finansowej. Jeśli akceptujesz większe ryzyko w zamian za potencjalne zyski, warto rozważyć taką opcję.

Niektórzy eksperci podkreślają, że wybór ZUS jest zazwyczaj optymalny dla osób, którym nie wiele zostało do emerytury i nie chcą ryzykować przeniesienia części składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Z drugiej strony, warto zauważyć, że dokonując wyboru na odkładanie części składki emerytalnej do OFE, dywersyfikujesz swój portfel.

Podsumowanie

Otwarte okno transferowe to moment decyzji o tym, gdzie trafi część Twoich składek emerytalnych. Pamiętaj jednak, że każda decyzja finansowa, zwłaszcza dotycząca przyszłych emerytur, powinna być dokładnie przemyślana i, jeśli to możliwe, skonsultowana z doradcą finansowym.

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...