Decyzja kredytowa – ile trwa? Od czego zależy?

Jeśli masz już doświadczenie w staraniu się o kredyt lub pożyczkę, zwrot „decyzja kredytowa” na pewno nie jest Ci obcy. Co on jednak oznacza? Od czego zależy czas czekania na odpowiedź banku w sprawie kredytu? Dowiedz się więcej o decyzji kredytowej w naszym artykule.

Czym jest decyzja kredytowa?

Kiedy składasz wniosek o pożyczkę lub kredyt, bank musi dokładnie przestudiować Twoją sytuację finansową. Na podstawie dostępnych mu informacji może ocenić, czy udzielenie Ci kredytu jest związane z dużym ryzykiem, czy też można Ci zaufać i pożyć wysoką kwotę. Jest to właśnie decyzja kredytowa.

Decyzja kredytowa ma niejedno oblicze. Może ona bowiem dotyczyć różnych produktów, także tych, które nie są kredytami. Z kolei jej ostateczne wersje mogą różnić się między sobą. Jakie zatem decyzje kredytowe rozróżniamy?

Zacznijmy od typów kredytów. Decyzja kredytowa charakteryzuje się innymi prawami dla kredytu hipotecznego czy gotówkowego. Jak się zaraz przekonasz, różnicę odczujesz głównie w oczekiwaniu na jej wydanie. Oprócz produktów bankowych są jeszcze oferty firm pożyczkowe. One również udzielają decyzji kredytowej, która też nie jest tym samym co decyzja banku.

Typy decyzji kredytowej

W przypadku kredytu gotówkowego oraz pożyczki, nie czekasz długo na decyzję kredytową. Dostajesz ją albo pozytywną, albo negatywną. Od tego zależy, czy dostaniesz dodatkowe środki. Przy kredytach hipotecznych jest trochę inaczej. Tutaj możemy rozróżnić kilka typów decyzji kredytowych.

O jakich z nich mowa? Są to przede wszystkim:

  • decyzja wstępna – początkowa, niewiążąca decyzja;
  • decyzja warunkowa – kredyt będzie przyznany przy spełnieniu dodatkowych wymagań;
  • decyzja ostateczna – decyzja końcowa i wiążąca.

Kredyty hipoteczne są bardziej sformalizowane. Przekazanie ostatecznej decyzji kredytowej zawsze musi być oficjalne i na piśmie. W tym czasie pracownicy banku dokładnie sprawdzają Twoje dokumenty oraz informacje na temat Twojej zdolności kredytowej. Natomiast w przypadku kredytów gotówkowych i pożyczek wszystko dzieje się automatycznie i natychmiastowo.

Decyzja kredytowa – ile trwa?

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową? Wszystko zależy od tego, o jaki kredyt się staramy. Przy kredytach gotówkowych jest ona udzielana od razu. Podobnie jest w przypadku firm pożyczkowych. W ich przypadku jednak formalności są jeszcze mniejsze. Aby dostać pożyczkę na przykład w LendOn.pl, wystarczy wypełnić krótki wniosek. Po jego wysłaniu otrzymujesz informacje o przyczynianiu pożyczki. Od razu również masz pieniądze na koncie.

Z kolei kredyty hipoteczne wymagają znacznie większej ilości dokumentów. Dlatego też czas oczekiwania na decyzję kredytów jest dłuższy. Aby go przyśpieszyć, warto jak najwięcej formalności przygotować od razu. Pamiętaj jednak, że bank ma aż do 21 dni od dnia decyzji wstępnej, aby udzielić decyzji ostatecznej.

Jak widzisz, decyzja kredytowa ma niejedno oblicze i nie warto wrzucać ją do jednego wora. Jeśli zależy Ci na szybkiej gotówce, zdecyduj się na pożyczkę pozabankową, gdzie decyzję oraz pieniądze dostaniesz jeszcze tego samego dnia.

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...