Dlaczego bank odrzucił wniosek o kredyt?

Powrót 7 lutego, 2023

Twój wniosek o kredyt został odrzucony? Dowiedz się, dlaczego tak się mogło stać. Poznaj najpowszechniejsze powody i alternatywne rozwiązania. Sprawdź, skąd wziąć pieniądze.

Bank odrzucił wniosek o kredyt? Oto najczęstsze przyczyny

Kiedy bank może odrzucić Twój wniosek? Możliwych powodów jest wiele. Poznaj najczęstsze z nich. 

Chcesz wiedzieć, co stało się w Twoim przypadku? Pamiętaj, że masz prawo, aby dowiedzieć się, co było przyczyną takiej decyzji. Wystarczy złożyć wniosek o uzasadnienie odmowy.

Niska zdolność kredytowa

Najpowszechniejszym powodem odrzucenia wniosku o kredyt jest niska zdolność kredytowa. Co to takiego? Wpływa na nią m.in.:

  • zarobki;
  • zatrudnienie;
  • wiek;
  • wykonywany zawód;
  • wydatki;
  • liczba osób na utrzymaniu;
  • obecne zobowiązania.

Zadłużenia

Kiedy na naszym koncie są długi, banki mogą odmówić przyznania nam kolejnego kredytu. Wzrasta bowiem ryzyko, że nie będziemy wypłacalni. Co wtedy zrobić?

Spłata zadłużenia jest najlepszym wyjściem z rozwiązania. Często jednak wiąże się ona z długim procesem. Do tego czasu dostępne są oferty pożyczek bez BIK czy KRD. Niestety nie ma jednak gwarancji, że zostaną one udzielone w przypadku złej sytuacji finansowej.

Brak historii kredytowej

Negatywna historia kredytowa nie jest jedyną sytuacją, kiedy bank może odrzucić wniosek o kredyt. Podobnie jest w przypadku jej braku. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które nie mają doświadczenia z produktami bankowymi ze względu na wiek.

Brak historii kredytowej sprawia, że jesteśmy dla banku białą kartką. Instytucja nie ma historycznych danych, do których może się odwołać, aby określić ryzyko udzielenia nam kredytu. Co warto wtedy zrobić? Rozwiązaniem może być pożyczanie mniejszych sum, a także zakupy na raty. Regularna spłata rat zaowocuje pozytywną historią kredytową.

Ponowne złożenie wniosku

Kiedy wiesz już, dlaczego bank odrzucił wniosek o kredyt, może przejść Ci przez myśl, aby ponownie wypełnić formularz. Czy to dobry pomysł?

O ile wniosek nie został odrzucony z powodu błędów formalnych, złożenie go w tej samej instytucji może nie przynieść oczekiwanych efektów. Zamiast tego warto wypełnić formularz w innym banku. Często bowiem mają one różne kryteria dotyczące udzielania kredytów. Jest zatem szansa, że inny bank udzieli Ci kredytu. 

Alternatywą są również pożyczki pozabankowe. Charakteryzują się one wysoką przyznawalnością oraz minimalnymi wymogami. Z tego powodu są dostępne dla większej liczby osób. Aby skorzystać z takiej możliwości, wystarczy złożyć wniosek online na stronie pożyczkodawcy jak LendOn.pl. Czas oczekiwania na decyzję oraz pieniądze na koncie to kilka chwil. 

Podsumowanie

Dlaczego bank odrzucił wniosek o kredyt? Niska zdolność kredytowa oraz obecna sytuacja finansowa mogą zablokować dostęp do dodatkowych pieniędzy. Warto wtedy znać alternatywy takie jak pożyczki pozabankowe, z których możesz skorzystać również wtedy, kiedy bank odmówił Ci kredytu.