Lichwiarskie pożyczki – co to jest? Jak się nie dać oszukać?

Powrót 11 października, 2023

Wysokie odsetki, ukryte koszty, agresywna windykacja – właśnie tym charakteryzują się lichwiarskie pożyczki. Dowiedz się, czym one są. Jak je rozpoznać i nie dać się oszukać? Sprawdź, czym jest lichwa.

Czym są lichwiarskie pożyczki?

Pożyczki lichwiarskie to inaczej pożyczki udzielane na bardzo wysoki procent. Są one nie tylko niekorzystne dla pożyczkobiorców, ale mogą być również nielegalne. Mówi o tym art. 304 Kodeksu Karnego. Czytamy w nim, że: „Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Co to znaczy? Lichwa najczęściej oznacza wysokie oprocentowanie, które jest znacznie wyższe niż średnia rynkowa oraz ukryte opłaty, o których pożyczkobiorca dowiaduje się dopiero po zaciągnięciu pożyczki.

Mimo że z lichwiarskimi pożyczkami nie spotkamy się w bankach czy firmach pożyczkowych, wciąż wiele osób staje się ich ofiarą. Mogą z nich bowiem korzystać prywatni pożyczkodawcy, którzy liczą na naiwność bezradnych osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Tym samym warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

Jak się nie dać oszukać?

Aby uniknąć pułapek lichwiarskich pożyczek i nie dać się oszukać, ważne jest, aby zachować czujność i dokładnie analizować każdą ofertę finansową. Na co zwrócić uwagę? Oto kilka sprawdzonych rad:

  • Sprawdzaj i czytaj dokładnie – dowiedz się, jakie RRSO, ile wynoszą odsetki karne, jakie opłaty dodatkowe są wliczone w koszt pożyczki.
  • Zweryfikuj wiarygodność pożyczkodawcy – upewnij się, że firma pożyczkowa nie widnieje na liście ostrzeżeń publicznych oraz posiada niezbędne uprawnienia do prowadzenia działalności.
  • Nie daj się naciskać – jeżeli pożyczkodawca naciska na szybkie podpisanie umowy, traktuj to jako ostrzeżenie. Decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być przemyślana.
  • Przeczytaj, zanim podpiszesz – jeśli coś w umowie jest niejasne, dopytaj. Jeśli pożyczkodawca unika odpowiedzi, to kolejny sygnał ostrzegawczy.

Skąd pożyczać pieniądze?

Kiedy bank odmówił Ci przyznania kredytu, lichwiarskie pożyczki wcale nie są Twoją jedyną opcją. Wciąż bowiem możesz liczyć na ofertę firm pozabankowych, w tym pożyczkodawców takich jak LendOn.pl. Tacy pożyczkodawcy mają bowiem mniej rygorystyczne warunki, dzięki czemu ich usługi są dostępne dla większej ilości osób.

Przed wyborem firmy pożyczkowej warto sprawdzić, jaką cieszy się opinią. W internecie nie brakuje bowiem ocen oraz komentarzy na temat różnych pożyczkodawców. Warto również porównać oferty z kilku źródeł, aby wybrać tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Podsumowanie

Pożyczki lichwiarskie, choć są nielegalne, możemy się z nimi spotkać. Prowadzą one do wielu komplikacji i problemów finansowych, z których trudno się wydostać. Kluczem do uniknięcia takich pułapek jest edukacja, świadomość oraz rozwaga. Zanim zdecydujemy się na ofertę, warto ją dokładnie przeanalizować i nie podpisywać, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości.