Pożyczka podporządkowana – co to jest? Kto może z niej skorzystać?

Banki oraz firmy z sektora komercyjnego mogą korzystać z dedykowanych rozwiązań finansowania. Jednym z nich jest pożyczka podporządkowana. Co to jest? Kto może z niej skorzystać? Dowiedz się więcej na jej temat z naszego artykułu.

Co to jest pożyczka podporządkowana?

Pożyczka podporządkowana to specyficzna umowa, gdzie jednostka zależna otrzymuje finansowanie od kontrolującej ją jednostki dominującej. W tym przypadku wierzyciel zgadza się, aby jego należność została zaspokojona na samym końcu.

W praktyce oznacza to, że w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji, pożyczkodawca jako ostatni odzyska swoje środki. Jako pierwsi zaś zostaną zaspokojeni kontrahenci, klienci oraz pracownicy pożyczkobiorcy.

Kto może otrzymać pożyczkę podporządkowaną?

Z pożyczki podporządkowanej mogą skorzystać:

  • Małe lub średnie firmy szukające dodatkowego finansowania.
  • Firmy w trudnej sytuacji finansowej, które mają problemy z uzyskaniem tradycyjnego kredytu dla firm.
  • Banki i inne instytucje finansowe, które chcą zdywersyfikować swój kapitał.

Co jednostka dominująca zyskuje dzięki pożyczce podporządkowanej? Przede wszystkim może ona liczyć na udział w zyskach jednostki zależnej. Dla pożyczkobiorcy zaś jest to rozwiązanie łatwiejsze od emisji akcji. Pozyskane środki może z kolei zaliczyć do funduszy własnych.

Aby lepiej zrozumieć pożyczkę podporządkowaną, poznajmy jej przykłady z polskiego rynku. W 2020 roku BNP Paribas Bank Polska S.A. zawarł umowę nieodnawialnej pożyczki podporządkowanej w kwocie 2,3 mld złotych z francuską spółką BNP Paribas S.A. Podobna sytuacja miała miejsce w 2016 roku, kiedy ING Bank Polski pożyczył 150 mln euro od ING Bank N.V., który jest jego większościowym udziałowcem.

Warunki pożyczki podporządkowanej

Podobnie jak inne produkty finansowe, pożyczki podporządkowane podlegają przepisom prawa. W tym przypadku są one regulowane przez Prawo Bankowe. Czytamy w nim, że:

  • pożyczka podporządkowana jest udzielana na co najmniej 5 lat;
  • pożyczone środki nie mogą zostać wycofane przed zakończeniem umowy;
  • pożyczona kwota jest spłacana jednorazowo na koniec kredytowania, wcześniej mogą być regulowane tylko odsetki;
  • wcześniejsza spłata pożyczki podporządkowanej jest możliwa tylko w określonych okolicznościach;
  • zwrócone środki podlegają zwrotowi wierzycielowi dominującemu w ostatniej kolejności;
  • pożyczka podporządkowana nie jest zabezpieczona przez bank.

Co więcej, mimo że pożyczka podporządkowana jest regulowana przez inne przepisy, nadzór nad nią sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. To właśnie zgoda KNF jest kluczowa m.in. do wcześniejszej spłaty tego rodzaju zobowiązania.

Podsumowanie

Pożyczka podporządkowana to specyficzny typ umowy finansowej dedykowanej bankom oraz małym i średnim firmom. Za jej pomocą pożyczkodawca może liczyć na udziały w firmie, a także na zyski czy prawo do nabycia akcji. Dla pożyczkobiorcy zaś pożyczka podporządkowana to alternatywa kredytu dla firm lub wypuszczenia akcji.

Zobacz też

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy – czy należy informować bank?

8 czerwca, 2025

Planujesz zmienić pracę? A może doszło u Ciebie do utraty pracy, więc musisz szukać nowej? Dowiedz się, jak wpłynie to na Twój kredyt hipoteczny. Czy musisz informować bank? Kiedy najlepiej zmienić pracodawcę? Kiedy zmiana będzie na Twoją niekorzyść?  Zmiana pracy a kredyt – co warto wiedzieć?  Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, które jest spłacane przez […]

Czytaj dalej...

Czy warto brać pożyczkę lub kredyt gotówkowy w 2025 roku?

7 czerwca, 2025

Według BIK w 2024 roku Polacy wzięli najwięcej pożyczek chwilówek w historii. Niesłabnącą popularnością cieszą się również kredyty gotówkowe stanowiące szybkie źródło finansowania nieprzewidzianych wydatków czy większych przedsięwzięć. Czy jednak w 2025 roku jest to dobry wybór? Sprawdźmy. Co to jest kredyt gotówkowy? Czym jest pożyczka? Kredyt gotówkowy to forma finansowania ofeorwana przez banki i […]

Czytaj dalej...

Gdzie i kiedy można wypłacić pieniądze z PPK?

6 czerwca, 2025

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania pozwalający gromadzić środki na przyszłość. Co jednak zrobić, jeśli chcesz wypłacić zgromadzone pieniądze? Czy musisz czekać do ukończenia 60. roku życia, czy możesz dokonać wcześniejszej wypłaty w szczególnych sytuacjach? W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania związane z wypłatą pieniędzy z PPK, omawiając różne opcje i warunki. […]

Czytaj dalej...