Czym jest wiarygodność kredytowa?

Powrót 12 października, 2023

To właśnie od niej zależy, czy bank lub firma pożyczkowa udzieli Ci kredytu. Mowa o wiarygodności kredytowej. Co to jest i co się na nią składa? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Co to jest wiarygodność kredytowa?

Wiarygodność kredytowa to inaczej zdolność kredytowa. Jest ona jednym z głównych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu lub pożyczki. Pokazuje ona bowiem, jakie jest prawdopodobieństwo, że dana osoba spłaci w przyszłości swoje zobowiązania.

Co się składa na wiarygodność kredytową?

Skąd jednak banki i inne instytucje wiedzą, jaka jest wiarygodność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy? Wpływa na to wiele czynników. Należą do nich m.in.:

  • historia kredytowa – czy regularnie spłacasz swoje zobowiązania? Czy miały miejsce opóźnienia w spłatach kredytów i kart kredytowych? Nawet pojedyncze opóźnienia mogą negatywnie wpłynąć na Twoją ocenę;
  • brak historii kredytowej – paradoksalnie, brak historii kredytowej również nie stawia nas w najlepszej sytuacji. Dłuższa historia kredytowa bowiem świadczy o większym doświadczeniu w zarządzaniu finansami. Co więcej, bank ma więcej informacji na Twój temat, które może wykorzystać do oceny zdolności kredytowe;
  • dochód i zatrudnienie – nie od dzisiaj wiadomo, że banki preferują umowy o pracę, które potwierdzają stabilne zatrudnienie. Oprócz tego ważny jest także dochód. Jeśli jest zbyt niski w porównaniu do raty kredytu, o jaką wnioskujemy, bank może odrzucić nasz wniosek;
  • wydatki i koszty utrzymania – na wiarygodność kredytową wpływa również ilość naszych zobowiązań finansowych oraz koszty życia, w tym obecne kredyty, karty kredytowe, leasingi, rachunki i opłaty za mieszkanie.

Jak zbudować pozytywną wiarygodność kredytową?

Kiedy rozumiesz, co wpływa na Twoją wiarygodność kredytową, możesz bardziej świadomie ją budować. Jak to jednak skutecznie robić?

Zawsze staraj się spłacać swoje zobowiązania w terminie. Regularne płatności to podstawa historii kredytowej.

Jeśli nie masz jeszcze żadnej wiarygodności kredytowej, rozważ zaciągnięcie niewielkiej pożyczki.

Uważaj również na zapytania do banków. Częste wnioski o kredyt mogą być interpretowane jako oznaka problemów finansowych.

Regularnie sprawdzaj swoją historię w takich miejscach jak Biuro Informacji Kredytowej. Pozwoli to wykryć ewentualne błędy i szybko je skorygować. Co więcej, dzięki temu sprawdzisz, czy nie masz żadnych długów oraz czy nikt nie wziął na Ciebie pożyczki.

Unikaj niepotrzebnych wydatków, oszczędzaj i inwestuj mądrze. Zarządzanie własnymi finansami świadczy o odpowiedzialności i pozwala się zabezpieczyć w razie nieprzewidzianych wydatków.

Podsumowanie

Wiarygodność kredytowa to kluczowy wskaźnik naszej zdolności do spłaty zaciągniętych zobowiązań finansowych. Choć budowanie dobrej historii kredytowej wymaga czasu, to jest to inwestycja w przyszłość. Nawet jeśli teraz nie potrzebujesz zaciągać kredytu, warto już teraz zadbać o swoją zdolność kredytową, aby nie mieć problemów w przyszłości.